Gazetecilik Mesleğinde Adab-ı Muaşeret
YALNIZ ADAMIN KALEMİNDEN

Gazetecilik Mesleğinde Adab-ı Muaşeret

Bu içerik 267 kez okundu.

Gazetecilerin ilişki içinde oldukları kişilere ve topluma karşı birtakım sorumlulukları bulunmaktadır. Etik kurallarla örtüşen uygun bir gazetecilik anlayışının temelini bu sorumluluk bilinci oluşturmaktadır. Ancak bu sorumlulukların yerine getirilmemesi durumunda etik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Etik olmayan davranışların başında haber kaynağının gizliliğinin ihlal edilmesi gelmektedir. Gazeteci hem haberin doğruluğunu kanıtlamak hem de kaynağın güvenini kazanmak zorundadır. Kaynak izin vermediği takdirde kaynağı açıklamak gazeteciye olan güveni sarsmaktadır. Ayrıca basın özgürlüğünün en önemli öğelerinden biri olarak kaynağın koruma altına alınamaması gibi durumlarda haber kaynakları kamu yararına bile olsa gazetecilere yardımcı olmaktan, vazgeçebilmektedirler. Hediye ve bedava seyahatleri kabul etmek, para karşılığı haber yapmak gibi davranışlar da etik dışıdır. Bu gibi durumlar karşısında medya kuruluşları birtakım önlemler almaktadır. Ancak gazeteciler bu noktada hem aklını hem de vicdanını işin içine katarak mevcut durumun, çıkar ilişkisi kurup kurmadığını, tarafsızlığını zedeleyip zedelemediğini değerlendirmelidirler. Gazetecilerin, gazetecilik mesleği dışında başka işlerle uğraşması da etik açıdan doğru değildir. Medya patronları ve bağlı olduğu kişilerin yönlendirmesiyle olayları, haberleri takip etmeleri, meslekleriyle ilişkili olsun olmasın dışarıdan kişi ve kuruluşlara danışmanlık yapmaları gazetecilerin kamuya karşı olan sorumluluklarını zedeleyebilmektedir. Gazeteci, kamudan aldığı güçle onlar adına gerçekleri ortaya koymakla ve tarafsız bir gözlemci sıfatıyla olayları yazmakla sorumludur. Ancak bu yükümlülüğünü yerine getiremeyecek farklı sorumluluklar altına girmesi onun tarafsızlığına ve güvenilirliğine gölge düşürebilmektedir. Gazetecilerin özel çıkarların savunulması işi halkın çıkarlarının savunma görevinin üzerine çıkmamalıdır. Aksi halde gazetecilik mesleği propaganda aracı haline gelecektir. Gazeteciler kamu kuruluşları ve kamu görevlilerinin yaptıklarını halka bildirmekle görevlidirler. Aynı zamanda bu kamu kurum ve kişileri gazetecilerin haber kaynağıdır. Bu kaynaklarla çıkar ilişkisi içine girmeleri gazetecilerin kamu yararı adına haber yapma görevlerine gölge düşürmektedir. Gazetecilerin haberlerine konu olan kişilerin kişilik haklarını ihlal etmeleri; haberlerde bireylerin ırksal, cinsel, dinsel ve kültürel yönden ayrımcılığa ve hakarete uğramaları da etiğe uymayan davranışlardır.

Medyada etik olmayan davranışlardan biri de medya iktidar ilişkilerinin içi içe geçmiş olmasıdır. İktidarlar basına yönelik olarak yasal ya da yasal olmayan bazı uygulamalarda bulunabilmektedirler. Bununla birlikte medya gücünü elinde bulunduranlar da devletin bazı imkanlarından yararlanabilmek için medyayı bu amaca yönelik olarak kullanabilmektedirler. Her iki durum da demokrasiyi olumsuz etkilemektedir. Çoğulculuğu sağlamak amacıyla medyadan yararlanması gereken siyasal iktidarların bunu kendi çıkarları doğrultusunda kullandıkları görülmektedir

Etik açıdan yaşanan pek çok sorunun temelinde; medyanın hem kar amaçlı bir şirket, hem siyasi görüşü olan hem de kamu hizmeti gören bir kuruluş olmak üzere üç yönlü yapısının bir arada yürütülme gerekliliği yatmaktadır. Medya etiği medya çalışanlarının görevlerini yerine getirirken ki hak, sorumluluk ve kimi kuralları da kapsamaktadır. Kanunlarda bu hakların ve sorumlulukların bazıları; etik değerlere uymayan görevleri reddetme, bilgilere ulaşma gibi koruma altına alınmıştır. Şiddet, yolsuzluk, yalana karşı durup, özgürlük, saygınlık, adalet, barış ve sevgi gibi insani kavramları, nefret söyleminden uzak, ırkçılık ve küçümseme olmadan bir dünya kurmak için evrensel değerleri ve genel olarak gazetecilik değerlerini göz ardı etmemek medya çalışanlarının haberdar olması gereken sorumluluklarındandır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş