Makamın azdırdığı insanlar
YALNIZ ADAMIN KALEMİNDEN

Makamın azdırdığı insanlar

Bu içerik 406 kez okundu.

İnsan oğlu  yaşadığı ortamdan etkilenme özelliği olan bir varlıktır. Bu bir gerçektir ve bu gerçeği aslında  her gün, hep birlikte yaşamaktayız. Evet, kişi  toplumdan etkilenir ve toplum da topluma sunulan algı ve  fikirlerden. Dinimizin emrettiği şeri hükümleri   hayatınızdan çıkarırsanız  sonra hayatınıza  Kapitalizm hakim olur ve   insan fıtratında olan nefsinizi çok  azdırır. İnsanlığınız  bastıran  bu hasletler açığa çıkartmakla yetinmeyip sizin hastalık seviyesine ulaşan zaaflarınızı bir,  bir anlatmaya çalışacağım. Bu sebeptendir yazımı   kişilerin makamını zulme kullandıran  kibir, bu hastalıkların başında gelir. İnsan, kendisinde olan bazı hastalıkları gizleyebilir, işlediği bir günahı örtebilir ama kibrini  asla gizleyemez. Zira kibir dışa vurumu kaçınılmaz bir hastalıktır. Hatta o stres ve  isyanlarınızın sebebini de  teşkil etmektedir.

Allah’ın kendisine rızık için vermiş olduğu  makamın kuvveti ile zayıf ve aciz insanlara  güç yetirebilen insan, kendinde bağımsız bir güç görmesinin, hiçbir şeye ihtiyacı olmadığını düşünmesinin ne kadar akıl dışı olduğu çok açıktır. Allah, tüm acizliğine rağmen kendini yeterli gören insanların gaflet  ve delalet halini Kur’an’la açıkça haber verir, bu konuda kullarını uyarır:

Hayır; gerçekten insan, azar. Kendini müstağni gördüğünden. (Alak Suresi, 6)

Hayır; eğer o, bir son vermeyecek olursa, and olsun onu perçeminden tutup sürükleyeceğiz; O yalancı, günahkar olan alnından.  (Alak Suresi, 15-16)                                                     

Kur’an ayetlerinde insanın azgınlık sebebi olarak kendini  makamdan almış olduğu güç  ile  yeterli görmesi açıkça gösterilir. Kendisine verilmiş  olan makam  gücünde kendisini   yeterli gören insanlar, kendileri iman etmedikleri gibi, diğer inananları da cahil ve deli  yerine  koymaya çalışırlar. Bu da makam  azgınlığının  en büyük belirtisidir.

 

Ahmakça  makam azgınlığına kapılmak  İblis’in özelliğidir. Allah Hz. Adem’i yarattığında, o, Allah’ın emrine karşı gelmiş, ona secde etmemiştir. Gerekçesi de, “beni ateşten yarattın, onu topraktan yarattın, ben daha üstünüm” olmuştur. Oysa ateşi de, toprağı da yaratan zaten Allah’tır. İsyanı karşılığında kovulmayı da yine azgın olduğu için kabul etmiştir İblis. Hatta sınırı öyle aşmıştır ki, kendince ‘haklı’ olduğunu ispatlamak için kıyamete kadar vakit istemiştir.

 

Makam Azgınlığı  o insanları  kayba uğratır, insan için en büyük felaket makamdan almış olduğu gücü insanlara zulüm olarak kullananlardır. Bunlar  Allah’ın sınırlarını aşarak azgınlaşmış insanlardır.

Rabbinin kudretini hakkıyla bilen  insan asla  büyüklenmez.. İnsan hem aczinin farkında olup hem de azgınlaşamaz. Haddini aşan her kişi perişan olacağı bir günle mutlaka karşılaşır.

 

Makam sahipleri unutmasın ki  dünya hayatının sonlu olduğunu ve  ölümün yakınlığını bilen insan, şeytani tutkulara sahip olan nefsinin kölesi olamaz. Nefsi ile mücadele etmek  en büyük cihattır ve zor görünür nefsi ezmek ama insan için nimettir, rahatlıktır. İnsanı beladan, sıkıntıdan, rahatsızlıktan ve vicdan azabından kurtarır.

 Rasul-i Ekrem (A.S.) Efendimiz, bir hadis-i şerifinde şöyle buyuruyor: “Mümin beş güçlük arasındadır. Karşısındaki mümin olur, kendisine hased eder. Münafık olur, gizli düşmanlık eder. Kâfir olur, kendisiyle savaşır. Şeytan saptırmaya çalışır. Nefsi ise kendisi ile çekişir durur.”

   Şeytanın saptırmaya çalışması o derecede olur ki, mümini kafir etse dahi hıncını, intikamını alamaz. Kafir ettikten sonra insanın yüzüne tükürür ve “sen benden de aşağı imişsin. Ben Allah’a küfrettim ama  senin gibi inkar etmedim. Sen Allah’ı inkar edecek kadar şiddetli küfre girdin.” der.   Bazı dürüst insanlara  düşmanlık edildi,  bazıları ile de  Dost olundu, ama hiçbir dostuna vefa ve merhamet ettiğini görülmedim.  Dünya hayatında  makamda iken kendini güçlü  görerek azgınlaşan insan, Kur’an’da bildirildiği üzere cehennemde bunun karşılığını ,Allah’ın dilemesiyle,alçaltıcı bir azap ile karşılaşacak . Büyük bir fiziksel azabın yanında, manevi olarak da aşağılanıp, küçültücü bir sonu olacaktır..

 

Yüce Allah, bu insanları ahirette en çok ağırlarına giden şekillere sokacağı konusunda uyarır. Ateşin içinde yüzükoyun sürüklenmek gibi hor ve aşağılatıcı bir muamele görürler. Ateşe girmek zaten azaptır, fakat kibirli biri için yüzükoyun sürüklenmek daha büyük bir azaptır.

 

İşte bu aşağılanma, kendini yeterli gören insanların haksız yere büyüklenmelerinin ve bu yüzden Allah’a samimi iman etmemelerinin sonucudur. ‘Süslü ve çekici kılınmış’ dünya hayatının peşinden koşmuşlar, sahip oldukları ‘yok olacak şeyler’le gururlanmışlardır. Ve o sahip oldukları her şey ölümle birlikte önemini yitirmiştir. Yaşanılan bütün zevkler, güzellikler geride kalmıştır.

 

Oysa ahiret hayatı sonsuzdur. Her şeyin sahibi Allah, dünya hayatında insanlara verdiklerini yalnızca onları sınamak için verir. Kişi sahip olduklarıyla Allah’ın rızasını arayarak şükreden kimselerden mi olacak yoksa nankörlük mü edecektir? Verilen nimetleri kendisinin elde ettiğini düşünen insanların ahirette alacağı karşılık, aşağılayıcı bir azaptır. Allah islah etsin Doğrularında yar ve yardımcısı olsun. Evet gene bir şiirle son.

 

Şeytan bile, yolum doğru der

İçindeki nefse, kananlar

Nefisle çıkamazsın, başa

Günaha giden, koşa koşa

 

Honza ??????  bunun adı

Ne ayet dinler, ne kadı

Bunu çalan anlar kendi

Şeytan bunun neresinde?

Yaratan  size nefis vermiş

Şeytan’ı, içinize sürmüş

Eğriyi, doğruyu, hep görmüş

Şeytan bile, şaşırıyor  halinize

Er isen yolunu göster

Er olanda nişan ister

Gizlenme kendini göster

Şeytan bunun neresinde?

 

Ne zalim bir şeydir, şu nefis

Bedeninizi, etmiş hapis

İçinize dolmuş, kapris

Şeytan bile, beni geçtiniz der

 

Rab’bim nefsi yaratmış nefis ne yanlış duygu

Ona sesleniyorum, gerçi anlamaz o bunu 

Sen, Rab’bi dinlemedin merhametsiz davrandın

İşlediğin günahla, cehenneme uzandın.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş