Satılık  Adamlar -2-
İMDAT YAYLA

Satılık Adamlar -2-

Bu içerik 471 kez okundu.

Sustu büyük bir heyecanla başladığı işinde isteklerini tam olarak yapamıyordu. Yaptığı sadece durumu idare etmekti. Bunun içinde diline bir dava türküsü dolamış gelene gidene akşama kadar dava adamı nasıl olunur onu anlatıyordu.

Hâlbuki dava adamı olmak o kadar kolay değildi.

Dava adamı, bir tarafta hayat denizine iman suyunu akıtırken, öbür tarafta havuzun çatlaklarından su kaçıran hırsıza alkış tutan değildir. Aksine dava adamı yanlışın karşısında dimdik durabilendir. Şu bir hakikattir ki, milyonlarca insanın derdini dert ediniyorum deyip de onları kandırmak değildir. Bundan dolayı ki, gerçek dava adamı sözden ziyade hâle önem verir.

Hayatı yaşama konusunda imanı paraya tercih eden; bir şahsiyetin sahibi olmuştur.

Davanın iktidarı, dava adamının yaşantısı ile doğru orantılıdır.

Davası uğrunda yola çıktıklarını, yolda bulduklarına değişen bir kimsenin, kendi davasının iktidarı konusunda mutmain olması, basit bir kandırmacıdan ibarettir.

Dava adamı, akşama kadar oturduğu yerden çay söyleyip para kazanan değil, ülkü sevdasına susayan kimsedir.

Sonra adama sorarlar ey gafil oturmaktan başka ne yaptın?

Bilmez misiniz? Laf ile peynir gemisi yürümez.

Bilmez misin Dava adamı paranın değil, hakkın kölesidir.

Bunun içindir ki: Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurur: “Sizden birisi kendi hevasını benim getirdiğim şeriata tabi kılmadıkça mümin olamaz.”

Bunun için diyoruz ki, dava adamı, oturduğu yerde laf üretmek yerine hak ve halk sahasında iş üretir.

Dava adamı, insanlara derin güçlere, cinlere, sahte hoca ve şıhlara değil Allah’a teslim olur. Onun haricinde sen hem güvenceyi başka yerde arayacaksın, hem de elini kime Allah’a açacaksın. “Gerçek mü’minler yalnız o kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman kalpleri korkarak ürperir, onlara Allah’ın ayetleri okunduğu zaman, onların imanlarını artırır. Onlar yalnız Rablerine güvenip dayanırlar.” (Enfal, 8/2)

Bunun adı olsa olsa riyakârlıktır.

Allah Teâlâ; “Ey iman edenler! Sadakalarınızı, insanlara gösteriş için malını harcayan, Allah’a ve ahiret  gününe inanmayan kimse gibi başa kakmak ve eziyet etmek suretiyle boşa çıkarmayın. Çünkü onun bu gösterişinin hali, üzerinde az bir toprak bulunan bir kaya parçasının haline benzer ki, ona şiddetli bir yağmur isabet edince üzerindeki toprağı temizleyip kendisini katı bir taş halinde bırakır” (el-Bakara, 2/264) buyurmuştur.
Şu halde, Allah’ın emrini ve rızasını düşünerek değil de, dindar görünmek için ibadet etmek, alim ve bilgili tanınmak için ilimle uğraşmak, cömert tanınmak için zekat ve sadaka vermek, bağışta bulunmak, riyadan en kötü şekli ve riyakarlığın en iğrenç şeklidir.

Rasulüllah efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur:“Her kim duyulsun diye bir iş işlerse, Allah onun kıymetsizliğini duyurur. Her kim gösteriş olsun diye bir iş yaparsa, Allah da onun gösteriş yapmasını ve değersizliğini ortaya çıkarır” (Müslim, Zühd, 38); “Şüphesiz riya şirktir.” (İbn Mace, Fiten, 16).

Dünyevî menfaat söz konusu olunca ameller boşa çıkar. Yine Rasullullah (s.a.s) şöyle buyurur: “Gösteriş için oruç tutan, namaz kılan, sadaka veren kimse Allah’a şirk koşmuştur” (et-Tergib ve’r-Terhib, I, 32). Hadis-i Kudsî’de de Cenab-ı Allah şöyle buyurur: “Ben ortakların ortaklığından en müstağnî olanıyım. Her kim bir iş yapar da, onda, benden başkasını ortak kılarsa onu da, o ortaklığını da terk ederim” (Müslim, Zühd, 46).

Dava adamı, davası uğrunda yaşamayı ve ölmeyi bilen ve başaran kimsedir. Davası uğrunda yaşamayı ve ölmeyi göze almanın derdini dert edinen kimsedir. Bundan ötürüdür ki dava adamı suskunluğu ile hayat taşır. Sahte alkışlar, yersiz yalakalıklar yapandan ancak olsa olsa dava değil hava adamı olur. Çok çabuk tanırsınız onları, en çok onlar alkışlar menfaat gördüğü insanları ve menfaat muslukları kesilince ilk onlar ısırır sahiplerini. VESSELAM!!

Devamı  haftaya …

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ülkü Ocaklarından Aşure İkramı
Konya Ülkü Ocaklarından Aşure İkramı
Vali Toprak’ın  Miryokefalon Zaferi’nin 843. Yıl Dönümü Mesajı
Vali Toprak’ın Miryokefalon Zaferi’nin 843. Yıl Dönümü Mesajı