ÖZ GÜVEN VEYA  KENDİN OLABİLMEK
YALNIZ ADAMIN KALEMİNDEN

ÖZ GÜVEN VEYA KENDİN OLABİLMEK

Bu içerik 321 kez okundu.

Sevgili okur kardeşlerim   aylar öncesi tanımış olduğum iki kişi hariç  bazı insanlardaki  abartılmış  özgüveni anlatmaya  çalışacağım   hatam olursa şimdiden affınıza sığınarak baştan özür dileyeyim.!!!!

Özgüven demek  kendimize yönelik iyi duygular geliştirmemiz sonucu, kendimizi iyi hissetmemiz demektir. Başka bir deyişle kendimiz olmaktan memnun olmak ve bunun sonucu olarak kendimiz ve çevremizle barışık olarak yaşamaktır..

Özgüvenimiz olmadığında işleri yapabilme yeteneğimizden emin olamayız. Sürekli tereddüt yaşarız. Gerekli beceriye ve deneyime sahip olduğumuzu bildiğimiz halde, daha önce hiç yapmadığımız bir işle karşılaştığımızda endişeleniriz. Birçok durumda, özellikle karar vermemiz, inisiyatif  kullanmamız veya yeni insanları işin içine katmamız gereken durumlarda rahatsız ve huzursuz oluruz.

Buna karşın, aşırı bir öz güven duygusu içinde davrandığımızda ise  sınırlarımız olduğunu kabul etmeyiz. , yeteneklerimiz hakkında gerçekçi olmayan düşüncelere kapılırız. Karşımızdaki  insanı küçük düşürüp kırdığımızın farkına bile varamayız. En iyiyi  kendimizin  bildiğimizi düşünürüz, önerileri göz ardı ederiz, bize yardım etmek isteyenleri de genellikle reddederiz .Kişileri de işimize geldiği kadar kullanır  atarız. Öz güven bu değildir.

 Bizlerin olması gereken düzeyde özgüvene sahip olmamız lazım gerekmektedir. Bizler  samimi dostlar olarak  en iyisi için çaba göstereceğimizi ve kabul edilebilir bir sonuç ortaya koyacağımızı bilerek işleri ele almalıyız.. Bir işi yapamadığımızda mazeret üretmek yerine yeniden denemeye başlarız. İlk seferinde tümüyle doğru olarak anlamadığımız ya da yapamadığımız bir işin dünyanın sonu anlamına gelmediğini biliriz. Hatalarımızı dert etmek yerine onlardan ders almasını becerebiliriz.

Buna karşılık sevildiğini, önemsendiğini hissetmeyen,  sürekli birilerini eleştiren  kişide aşırı öz güven patlaması yaşadığının kanıtıdır ,ileride  problemlere sebep olabilir..

  Sağlam manada öz güveni olan insanlar. Kendilerine başarabilecekleri hedefler belirlerler. Bunları başarmak içinde başkalarına bağımlı olmazlar. Yeterince motive oldukları için başkalarına kıyasla hedefleri gerçekleştirmede daha istekli ve enerjiktirler. Buna  açık net bir şekilde misal verecek olursam ilk aklıma gelen  kişi  geç de olsa tanıma şerefine nail olduğum Cemil abimdir. Kendisinin  tutarlı davranması   hedefini  belirlerken en ayrıntılı noktaları önceden tahmin edebilmesi. Özeleştiriyi kabullenmesi ve çabuk  karar verebilmesidir.

Kısaca  Özgüven için özsaygı, olmazsa olmaz koşullardan birisidir. Özsaygı, özgüveni doğurur. Ancak aşırı özgüvene sahip olan kişiler ego’larını şişirmek ten öte yol almazlar. Zaman zaman kendimin  anlamadığı, kontrol edemediğim, bilmediğim durumlarda çekingen  kalmam, kendime güvenmeme anlamına gelmez, buradaki düşüncelerim ve ortamı tartma olayı  olumsuz değil, olumlu bir durumdur. Bu durumda özgüveni olan kişi kendini yetersiz hissetmesi gayet normaldir. Fakat  aşağılık kompleksine asla kapılmam .Çünkü  Aşağılık kompleksi özsaygısı ve özgüveni az veya eksik olan kişilerin yaşadığı ruhsal bir durumdur. Sizleri gerçekten Allah rızası için sevdim  çünkü  samimi dostumsunuz  Allah her şeyi günlünüze göre versin inşallah:!!!!!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş