KAÇINILMAZ GERÇEKLER, KORKU VE YALAN
YALNIZ ADAMIN KALEMİNDEN

KAÇINILMAZ GERÇEKLER, KORKU VE YALAN

Bu içerik 260 kez okundu.

Korku, hayat metodunun  içerisine konulmuş kum gibidir.

Çok defa korku, yalan söylemesini öğretir. Pek çok kimse, kaçmaktan korktuğu için cesur zannedilmiştir.

Korku batıl inançların temel kaynağıdır, zulmün de birçok kaynağından biridir. Korkuyu fethetmek, bilgeliğin başlangıcıdır.Korkak insan, namuslu insan olamaz,korkaklar hiçbir zaman, zafer abideleri dikmemişlerdir.

İnsan sürgünden de, zindandan da, ölümden de korkmamalıdır, sadece korkak olmaktan korkmalıdır.Kim çevresine korku yayıyorsa, kendisi de korkuyor demektir.İnsanın çekeceği acının bir haddi vardır, ama korkunun yoktur.

Korktuğunuz biricik şey, korkunun kendisidir, korku içinde yaşayan, asla hür değildir. Korku, bütün faziletlerin önüne set çeker,hiçbir şey, korkudan daha korkunç değildir.

Hayatınızın sona ereceğinden korkacağınıza, hiç başlamayacağından korkun.Korkularımızın, bizi umutlarımızın ardına düşmekten alıkoymasına izin vermemeliyiz.Şüpheler ve korkular, hiçbir iş başarmaya yardım etmez, bilakis daima başarısızlığa rehber olurlar.

Ürkek biri tehlikeden önce çekingen, tehlike sırasında korkak, tehlikeden sonra cesurdur.Allah korkusu, açlık korkusu, ayıp korkusu, en son da vicdan korkusu bulunmayan yerde insan vardır; ama insanlık yoktur. İnsanlar korkulacak şeylerden korkmazlarsa, daha korkunç şeylerle karşılaşırlar. Korku kimi zaman ayaklarımıza kanat takar, kimi zaman da ayaklarımızı yere çiviler.

Çekingen, ürkek ve korkaklar için her şey imkansızdır; çünkü her şeyi imkansız zannederler .Korkak, tehlikeyi görünce ayaklarıyla düşünendir.

Hayatta insanoğlunu  mahveden üç şey: Korkaklık, gurur ve öfkedir.

Korku suçu, suç cezayı doğurur. Korkaklar ecelleri gelmeden birkaç kez ölürler, cesurlar ölümü bir kez tadarlar. Çünki her ölüm bir başlangıcın habercisidir. Cesaret zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ise yok olmaya  götürür.

Bilginlerden, Dervişlerden,  devlet adamlarından, siyaset ve sanat dünyasından devşirdiğim bu çok özlü sözleri çerçeveletin ve herkesin görebileceği bir yere asın. En önemlisi bu vasıfları taşıyan çevrenizde bulunan insanları tespit edin ve onlardan uzak durun. Çünkü; Korkak insan saldırgan olur, iftiracı olur, bin bir çeşit entrika çevirir, ahlak, edep, adap, haya bu türlerde yoktur. Siz, siz olun korkutan insanın çok korkak biri olduğunu asla unutmayın. SEVGİ MUHABBET VE ESENLİKLE KALIN  SEVGİLİ  DOSTLAR

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş