AŞK VE NEFSİMİZ
TADIMLIK

AŞK VE NEFSİMİZ

Bu içerik 332 kez okundu.

İnsanın insanlığı fani olan hayvani cesedinde değil ebediyete ulaşacak ruhunda ve o ruh ki manevi aşkla yanan gönlün ruhunda   aranmalıdır.

Bundan dolayıdır ki en şanslı ve mesut olan insan vicdanı ile hep ötelerin aşk   ve  muhabbeti  ile sarhoş olan insandır.Bedenin sınırlı dar ve boğucu zindanında ömürlerini geçirenler yani nefsine yenik düşünler saraylarda dahi olsalar zindandırlar.Her insanın ilk ve öncelikle vazifesi kendi nefsini terbiye edip içinden ki kendini keşfedip aydınlanan yüreği ile Rabbine yönelmesidir.

Kendi nefsini tanıyıp bilmeyen ve yüce yaratıcı ile hasbıhal olmayan bahtsızlar ,sırtında nasıl bir hazine taşıdığını bilmeyen hamallar gibi yaşarlar ve hamallar  gibi geçer giderler.

Alçak gönüllülük ve yüzü yerde olanlar,Hak katında da insanlar içinde de sonsuz payelere ulaşırlar.Bunun aksine burunlarının dikine gidip böbürlenenler ve herkesi hakir görüp makamın arkasına saklananlar

her  yerde insanların bedduasını almış yaradan tarafından azaba çarptırılmıştır.İnsanın kendini beğenip büyük görmesi akıl  noksanlığı ve nefsine yenik düşmesinden başka bir şey değildir. Akıl ve ruhen olgunluğa erişmiş  insan ise her şeyi Yüce Yaratandan bilir ve şükürle her zaman ona ibadet ve tesbihatda bulunur.

Nefisini terbiye etmiş kişi insanlara yaptıkları  büyük iyilikleri önemsiz görüp taktiri Allah ‘a bırakmış kişi İlahi ahlaka erişmiş ve vicdanını huzura eriştirmiş kamil muhterem kişilerdir.Böyleleri ne ettikleri iiylikleri başa kalkarlar ne de gördükleri saygısızlıkları şikayet ederler. Tüm sevdiklerimiz ve değerli dostlarımız nefislerine yenik düşmezler . Cenab-ı hak onları her daim  kendine yakın eyleyen kullarından eylesin AMİN!!!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu çatının altından ayrılanların hiç birinin esamesi şimdiye kadar okunmamıştır'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu çatının altından ayrılanların hiç birinin esamesi şimdiye kadar okunmamıştır'
Güzel Sanatlar da  Nöbet Değişimi
Güzel Sanatlar da Nöbet Değişimi