Advert
ALMUTİ
ALMUTİ

DEDE İLE SOHBET

Hey zaman.! İki kaşımın arasında düğüm gibi durmadasın. Sevgiliyi görme vakti gelmiştir, çekil aradan...! MEVLANA

 

      Hayli vakit önceydi.

      Aşkın uykusuzluğuyla geçen bir gece vakti, sabaha karşı bir dede ile karşılaştık. Oturduk, varlık aynasından muhabbet ettik..!

  

      Dedim dede yaş kaç? 

      Dedi oğul kimine göre 50-60, kimine göre 1060. Ademin  var olduğu andan beri burdayım.  Evvelimin evveli ile ahirimin ahiri arasında zaman denen bir noktanın genişliğine hapsolmuşum. Henüz doyamadım çocukluğuma ve oyuna. Kaç gün oldu bilmem ki bu aleme geleli?

      Heyhat gel gelelim şu kısacık ömrümde neler gördüm, neler; Bir tavşan gördüm aslan avlamış, kuş gördüm dağı sırtlamış. Sineğin karşısında filin acizliğini de gördüm.

      Gezdim dolaştım yeryüzü mescidinde, nice alemler gördüm kendini bilmez. Güneşin zerreye yoldaşlığını da gördüm, karanlığın ışığa rehberliğini de.

      Işığın içinde kör kalanı da gördüm, karanlığın içindeki aydınlığı bileni de. Gündüz yürüyenlere dostluk  ettim, gece yürüyenlerle dosta doğru yürüdüm. Aydınlık ile karanlığın dost olup oynaştığı mavi göllerde yüzdüm.

       Ay ışığında konakladım bir süre, sonra ayda güneşi seyreyledim. Gündüz vakti güneşi örten bulutta rahmeti de gördüm, gazabı da..!

      Çöllerde yürüyen gemileri de seyreyledim, göllerde yürüyen gemileri de. Gündüz gözüyle baktığımda çöldeki gemiyi kumların, denizdeki gemiyi de suyun taşıdığını sandım. Gece görüşü gelince hem karada hem denizde gemileri taşıyanı gördüm.

      Nice Nemrut'lar gördüm mescidin sol cenahında; kendinde Allahı yok eylemiş, kendini tanrı sanmada...! Arzusuna esir kaldığından ve kendi fitne rüzgarından gafil...!

      Nicelerini de sağ cenahta kendini Allahta yok eylemekle meşgul gördüm; cebir girdabından çıkamamış, şüphe ve sıkıntılar içinde...!

      Şikayetler gördüm yeryüzünde, itiraf edememiş, mutlu gibi gülümseyen..! Dünyayı cebine sığdırmaya çalışanı da gördüm, kabirden dünyayı yönetmeye çalışanı da. 

      Kimi valiler gördüm güce uşak olmuş, kimi uşaklar  gördüm valiye efendilik yapmada...!

      Nice tek gözlü insanlar gördüm, her biri diğerine kör diyerek alay etmede.!  Körün köre rehberliğini de gördüm.

      Bu haller içinde namaz kılanı da gördüm, namazı kılınanı da..! Musalliyle oturdum da yusalliyi gördüm.

      Sonra uykudaki uyanıklığıma uyandım da gördüm ki; meğer ama'nın hakikatini izlermişim rüya içinde...!

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA