DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
PROF. DR. ŞAHİN AKINCI
PROF. DR. ŞAHİN AKINCI
Giriş Tarihi : 09-05-2022 07:28

Eğitim Meselemiz -5-

İlk Ve Orta Öğretim Nasıl Yapılandırılmalı

Önce ilköğretimden başlayalım: Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere ilköğretime başlama yaşı yedi ve eğitim süresi beş yıl olmalıdır.

İlk iki hatta üç yıl bilgi yerine etik değerler öğretilmelidir. Çocuğun zihnî gelişimi yaşı ile doğru orantılı olarak artar. Bu nedenle ilk üç yılda öğreteceğiniz bilgilerin tamamını son iki yılda verebilirsiniz. Bizim iyi Türkçe bilen, Matematik bilen vs. gençlere ihtiyacımız var elbette. Ama bundan önce iyi insana ihtiyacımız var. Bu nedenle öncelikle iyi bir insan olmak, iyi bir vatandaş olmak, mesela çevreye zarar vermemek, hoş görülü olmak, bencil olmamak, yalan söylememek gibi değerler öğretilmelidir.

İlkokulu bitiren her çocuk mutlaka üniversite okuyacak diye düşünülmemelidir. İleride de bahsedeceğimiz üzere üniversiteler meslek edindiren kurumlar değildir. Ancak günümüzde bu duruma düşürüldüler. Üniversitelerimiz meslek okullarına dönüştü. Oysa üniversiteler bilim öğreten kurumlardır. Bu kurumlara ancak belli bir seviyenin üzerindeki öğrenciler alınmalıdır. Fakat üniversiteyi okuyacak kapasitesi olmayan öğrencilere ise mutlaka bir meslek öğretilmelidir. Unutmamak gerekir ki herkes iyi derecede matematik, Türkçe, fizik, kimya bilmeyebilir. Ama bu derslerde başarısız olan bir öğrenci çok iyi bir motor ustası yahut kaportacı, modacı, ressam, mobilyacı vs. olabilir.

Tam da bu noktada Gaziantepli Mennan ustayı duymayanlara tanıtmakta fayda var. Mennan Aksoy, İlkokulu 9 yılda bitirmiş. Başka bir eğitim almamış. Fakat Allah vergisi bir yeteneğe sahip. Bir makineyi bir defa görmesi yeterli. Aynısını yapabilecek bir kabiliyeti var. Günün birinde Gaziantep’e Fransızlar gelir ve tekstil kapasitesinin arttırılabilmesi için 3 Milyon Euro’luk makinelerini satmaya çalışırlar. Mennan Usta, bu makineyi 50.000 TL’ye üretir. Yurt dışındaki fuarlara giden Mennan usta, bir defa gördüğü ve resmini bile çekmediği makinelerin aynısını yapmaya başlar. Bu nedenle fuarlara girişi yasaklanır. Gaziantep Belediyesi için kanalizasyon atıkları büyük dert olmuş, dünyayı dolaşan yetkililer çare bulamamıştır. Bizde usta yok mu diyen Mennan Usta kolları sıvar. Kurduğu sistemle kanalizasyonun çamuru alınır, kurutulurken güneş enerjisi üretilir. Çıkan küller ise asfalta ve çimentoya katkı maddesi olarak konur.

Mennan Usta’nın diploması yoktur. Tasarımlarını cebinde taşıdığı tebeşirle yere çizerek anlatır. Geliştirdiği teknoloji ile kışın sıcak yazın serin tutan, yoğunluğu düşük triko üretir. Bir konuşmasında, “Bütün partiler hızmayı burunsuza, küpeyi kulaksıza takıyorlar. Eti atın önüne, arpayı itin önüne atıyorlar. Sürekli mundar ediyorlar.” diyen Mennan Usta, 2015 yılında 63 yaşında vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin.

Bu hikâyeyi neden anlattım? Bizler yüzlerce Mennan Usta yetiştirebiliriz. Bu potansiyelimiz var. Yeter ki atın önüne et, itin önüne arpa koymayalım. Her çocuk üniversite okuyacak diye bir kural yok. Çocuklarımıza da ülkeye de yazık etmeyelim. İyi bir eğitim sistemi kurmak suretiyle bunu başarabiliriz.

Olması gereken nedir?

İlkokul esnasında okuma kapasitesi olmayan çocuklar mutlaka orta öğretime devam edecek diye zorlanmamalıdır. Fakat mutlaka bir meslek öğretilmelidir. Bu amaçla bir ustanın yanına çırak olarak verilmelidir. Çıraklık üç yıl sürmeli ve bu süre zarfında çocuk mutlaka çıraklık okuluna devam etmelidir. Yani çıraklık okulu zorunlu olmalıdır. Bu okulda çocuğa kendi mesleği ile ilgili bilgilerin yanı sıra, asgari seviyede Türkçe, tarih, matematik gibi dersler de okutulmalıdır. Ancak bu derslerin yoğunluğu düşük olmalı ve basitleştirilerek anlatılmalıdır.

Çıraklık okulundan üç yıl sonra mezun olan çocuklar kalfalığa yükseltilmeli ve kalfalık okuluna devam etmelidir. Zorunlu olan kalfalık okulunun süresi de üç yıl olmalı ve mezun olanlar usta sıfatını kazanarak o alanda dükkân açabilecek yahut çalışabilecek belgeye sahip olmalıdır. Belli bir alanda dükkân açabilmek için böyle bir eğitimden geçmek zorunlu olmalıdır. Bu model tarihimizde de var olan âhilik sistemine de benzer bir modeldir.

Aslında hali hazırda bu tür okullar bulunmakta ve eğitim vermektedir. Ancak istenilen düzeyde değildir. Bunun sebeplerinden söz edeceğiz. Fakat konuyu dağıtmamak için şimdilik temas etmiyoruz.

Önerdiğimiz modelde ilkokulu bitiren ancak üniversiteye gidecek kapasitesi olmayan çocuklar beş yıldan sonra zorunlu olarak altı yıl daha eğitim görecektir. Böylece her çocuk on bir yıl zorunlu eğitime devam edecektir. Fakat meslek öğrenme yolunu tercih eden çocuklar, matematik, Türkçe vb. dersleri kendi seviyelerine ve ihtiyaçlarına uygun bir şekilde alacaktır. Herkes iyi derecede matematik veya fizik bilecek diye bir kural yok.

Bu modele benzer bir model Almanya’da başarılı bir biçimde uygulanmaktadır. Belki de Alman ekonomisi ve sanayii bu model sayesinde ayakta durmaktadır. Almanya’da meslek okulunu tercih eden öğrencilerin üniversiteye gitme imkânları bulunmamaktadır. Nüfusu bizimle yaklaşık olan aynı olan Almanya’da üniversitelerde okuyan öğrenci sayısı 3 milyonun altındadır. İngiltere’de daha da düşüktür. Her iki ülkede de çok sayıda yabancı öğrenci bulunmaktadır ve yabancı öğrenciler bu sayıya dâhildir. Türkiye’de ise üniversitede okuyan öğrenci sayısı 8 milyonun üzerindedir. Yani nüfusun %10’nu üniversitede okumaktadır. Bu çok yüksek bir rakamdır ve önemli meseleleri de beraberinde getirmektedir. En çok bilinen problem yurt problemidir.

Bu konuyu incelemeye devam edeceğiz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3881
 • 2Fenerbahçe3873
 • 3Konyaspor3868
 • 4Başakşehir FK3865
 • 5Alanyaspor3864
 • 6Beşiktaş3859
 • 7Antalyaspor3859
 • 8Fatih Karagümrük3857
 • 9Adana Demirspor3855
 • 10Sivasspor3854
 • 11Kasımpaşa3853
 • 12Hatayspor3853
 • 13Galatasaray3852
 • 14Kayserispor3847
 • 15Gaziantep FK3846
 • 16Giresunspor3845
 • 17Çaykur Rizespor3836
 • 18Altay3834
 • 19Göztepe3828
 • 20Yeni Malatyaspor3820
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
KONYA BELEDİYELERİNDEN HANGİSİNİN ÇALIŞMASINI DAHA ÇOK BEĞENİYORSUNUZ?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA