Advert
YÜKSELEN ÇIĞLIK
ALİ OKTAY ÖZBAYRAK

YÜKSELEN ÇIĞLIK

Bu içerik 145 kez okundu.

      Bahar geldi, gençliğin içi kıpır kıpır.

      Güzelim ülke bitkisel hayata doğru gidiyor ama alıştırıyoruz kendimizi. Dışarıda delicesine bir bahar var. Dolar 2.60 Euro 3’e koşar. 3.5 atması gereken halk ise ‘aman seçim var liderimize zarar gelmesin’ diye içine atar. Atsınlar bırakın, kendisi bitkisel hayatta olan bir ülkenin vatandaşlarının her şeyi içine atarak kanser olmasından daha doğal bir şey yoktur.

      Sokaklarının susturulduğu bir şehrin çocuklarıyız.

      Ne çalgımız var, ne de söylediğimiz şarkılar.

      Pandomim yapanımız yok, bağıra bağıra tiyatro yapanımız da...

      Bahar gelmiş olmalı, havalar ısınıyor, şehirler kıpır kıpır.

      Bizim sokaklar ülkenin olgun çocuğu.

      Çocukluğunu yaşamasına fırsat verilmemiş. Yapma, etme, medeniyet gençliğisin sen...

      Peki hangi medeniyet? Kırk kişiyle Çin sarayını basan medeniyet değil elbet. Süleyman Şah’ı bırakıp kaçanların kurmak istediği medeniyet. Hani seni susturan, her şeyi kabullenmeni bekleyen, nasıl yaşayacağına yön veren, kadınına kahkaha atmamasını söyleyen, gülmene katlanamayan, sanatını yok eden, sesini çıkaranı susturan, muhalif olanı süren medeniyet. Hani ecdadın adını düşürmeyen ama ecdadın tüm yaptıklarını yıkan medeniyet. Kendisine en büyük muhalifliği eden yazarı Namık Kemal’e Bolayır’da türbe yaptıran medeniyeti algılayamayıp kendisine en ufak söz söyleyene hakaret davası açan ama dilinden öfke ve hakaret eksik olmayanların medeniyeti.

      Dur de arkadaş, gençsin. Atalarının dinini körü körüne kabul eden cahiliye dönemi insanları gibi kabul etme artık şunları. Kur’an hiç akletmez misiniz demiyor mu, bir düşün verdikleri zararı. Senelerdir en çok oyu vermene rağmen bir halt yapılmayan şehrini düşün. Rant kapısı olan kaldırımlardan yürürken düşün en çok. Kaç yağmur yıkadı onları demeyeceğim, zira yağan yağmur değiştirilen kaldırımdan daha az.

      Ey genç arkadaşım!

      Bir bak artık, gençlik söyleşileri adı altında yapılan zırvalara.

      Ne edebiyat, ne tiyatro, ne film, ne müzik.

      Ne arşe’yi çeken, ne piyano tuşlarına basan, ne bir heykel yontan var. Kitap fuarına bile artık görmekten bıktığın yazarlardan başka kimse gelmiyor. Yüzlerce farklı fikirde dergi çıkıyor, sen görmüyorsun bile. Çağ gelişiyor, her daim yeni bir şeyler oluşuyor dünyada, sen görmüyorsun. Göstermiyorlar.

      Üniversitede yapılan söyleşilerine bak. Şehirde, ülkede hiç insan yok gibi aynı yüzleri görüyorsun. Oysa ne çok yüz var bu ülkede, ne çok renk var. Sen griye mahkumsun. Ne mor’u gösteriyorlar sana, ne fuşya’yı.

      Dur de artık.

      Bir tepki koy.

      Çık dans et meydanda, marşlar söyle, şarkılar söyle. Verilenle yetinme iste biraz.

      Mecbur değilsin. Sana sunulan, gösterilen her şeyi kabul etmek zorunda değilsin. Hep aynı nutukları dinlemek zorunda değilsin. Aynı kişilere hizmet etmek zorunda değilsin. Bir insan değişirse kent de değişir. Ve aslında medeniyet dedikleri o kavram, sürekli ilerlerlemek, ilerlemekse değişim demektir.

      Hadi aç gözlerini.

      Belki bu son viraj.

      Sonrası yok.

** Şükür ki bu şehirde Dante var mesela. Sanatın özgürce konuşulduğu yer, şiirin özgürce okunduğu yer. Dergi de çıkıyor, yaz arkadaşım. Haykır. Bir de bu şehirde nargile var, olmadı biraz dumanlan, iyi gelir.

     

 

      

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunak'ta 15 Temmuz coşkusu
Yunak'ta 15 Temmuz coşkusu
Son dakika bedelli askerlik açıklaması
Son dakika bedelli askerlik açıklaması