HER GÖZ GÖRMEZ
YALNIZ ADAMIN KALEMİNDEN

HER GÖZ GÖRMEZ

Bu içerik 223 kez okundu.

Bu şehri bu gözle gören olmaz galiba. Mevlâ’dır gönlümüzdeki Mevlâna’nın dinginliği diyerek yol alıyorum şehir meydanına. İnce Minare asırlardır süregelen tarihimiz gibi dimdik duruyor yedi düvele karşı. Gündelik telaşlar içinde insanlar yürüyor meydanda. İsyan kokmuyor huzur veren sokakları. Sakin bir hava var, slogan sesleri yok diğer şehirler gibi. Bunun yerine tüm coşkunluğuyla mehter takımı var, göğüs kabartan cinsten.

El ilanları dağıtıyor birileri. İçimde bir korku beliriyor, acaba burası da mı değişti başka şehir sokakları gibi diye. İsyan mı var! Hayır rahatlıyorum. Burada huzur mevcut, isyan ve eylem sözcüklerinin yerini mesnevi sözleri ve ney sesi dolanıyor bu sokaklarda.

Alaaddin tepesi yorgun düşmemiş daha. Birçok insan ağırlıyor, yorgunluk belirtisi yok çimlerinde. Sohbet var bir de genç kızların gülüşleri.

Hükümet  Meydanı’ndan Mevlâna'ya inerken biraz ayrılık kokusu gelir burnuma. Şems bu yollardan gitmiştir, vuslat burada olmuştur. Lâkin ayrılık kokusu sinmiş gene de caddelere, asırlardır gitmez. Ama Mevlâna şekerleri canlılık katar dükkanlardan, yeni yaşamlara. Şeker tadında olur gönül lâkin erimez.

Yeşil bir kubbe görünür. Ağaç pek yoktur ama o kubbe ferahlık verir gönüllere. Kimse böyle bakmaz belki ama muhakkak böyle hisseder bir tarihin önünde…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Başkan Demirhan : ‘’Gazilerimizin yazdığı cesaret ve kahramanlık destanları hafızamızdan çıkmayacaktır’’
Başkan Demirhan : ‘’Gazilerimizin yazdığı cesaret ve kahramanlık destanları hafızamızdan çıkmayacaktır’’
Ahilik Haftası’nda Esnafların Sorunları Masaya Yatırıldı
Ahilik Haftası’nda Esnafların Sorunları Masaya Yatırıldı