DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Mustafa Kaygısız
Mustafa Kaygısız
Giriş Tarihi : 01-06-2020 14:00

Polis ve İş Güvenliği

Şehit güvenlik güçlerimize Allah rahmet etsin. Gazi güvenlik ve polis meslektaşlarıma sağlık ve sıhhat dilerim.

Toplumda güvenliğin sağlanmasında devlet ve toplum olarak dengenin en zor kurulduğu alandır. Bu dengeyi kurmak epey zordur. Bir tarafta özgürlükler diğer tarafta güvenliği sağalamaya yönelik kısıtlamalar. Burada toplumun bilinçli ve kolluk kuvvetlerinin profesyonel olmasına ihtiyaç vardır. Cumhuriyet tarihimiz bunda başarılı olamamıştır. Bir çok toplumsal ve bireysel olaylar olmak üzere hafızalarımızdadır (Menemen, 6-7 Eylül, 12 Eylül öncesi, Sivas, Gazi, Gezi gibi bir çok olay sıralanır)

Son zamanlarda polis halk ilişkilerinde ve vatandaşların davranışları ve polisin olaylara müdahalesinde sıklıkla hoş olmayan olaylara şahit olmaktayız.

Toplumun bir çok alanında başlayan yozlaşmaya bağlı olarak artacağa benziyor.

Bu konuların polis ve halk yönünden dikkat edilmesi gereken hususları başka bir yazıya bırakmak üzere bu yazıda son zamanlarda polisin iş riski ve buna bağlı olarak iş güvenliği eğitimi ve ekipmanları ile desteklenmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Polislik mesleğinde risk faktörü en fazla risk guruplarındandır. Terörle ve uyuşturucu ile mücadele görevleri bunların başında gibi görülse de polisin bütün işleri tehlikelidir. Polis toplumda riskli şahıslarla ilgilenir. Bu riskli şahıslar toplum için tehlike olduğu gibi polis için bu tehlikelilik dozu kat kat artar.

Yine polis olaylara müdahalede eğitim, teknik eksikliğinin yanında kanun koyucu ve kanun uygulayıcılarının ve idari sistemin kimin yanında olacağı, polis olarak yalnız kalıp hakkının savunulamayacağı verileyeceği gibi ‘aşiret-parti-cemaat’ toplumsal yapılar çaresizliği daha da artmaktadır.

Her bir polislik görevinin ayrı taktiksel çalışması bulunmakla birlikte öncelik  ‘can güvenliğidir’. Bu trafik uygulamasında, asayiş uygulaması, operasyon uygulamasında aynıdır.  Çünkü riskli gurup ve kişilerle karşılaşıldığı zaman mesleğin gereği karşı tarafı etkisiz hale getirilmesi gerekmektedir.

Burada etkisiz hale getirmekten sadece maddi güç anlaşılmamalı. Polisin taktiksel güçleri vardır. Maddi güç son aşamada veya riskli işlerde. Onun haricinde samimiyet, inisiyatif alma, profesyonel olma, caydırıcı olma, verdiği pozisyon… gibi bir çok taktiksel ve tekniksel hususlar vardır.

Son zamanlarda toplumda içe kapanmaya bağlı olarak psikolojik rahatsızlıklarla birlikte tepkilerin kontrolü zorlaştı. Bundan dolayı taktiksel maddi güç yanında taktiksel inisiyatif kullanma, profesyonel olma, caydırıcı olma gibi problemli kişileri etkisiz hale getirecek yöntemlerin kullanımı artırılmalıdır.

Polis güvenliği sağalama amacı ile şehirlerin her yerinde ve her türlü şahısa yaklaşmak mecburiyeti vardır. Burada şehir ve sokaklarının risk durumu dikkate alınarak ve ortaya çıkacak ‘problemli şahıs’, bu problemli şahıs duruma göre ‘deli’ elinde kürekle (Afyon), duruma göre suç potansiyeli olan şahıs (Diyarbakır Bağlar)  olabilmektedir. Bu durumların bazısında uygulamanın önceden planlanması gerecektir. Uygulama planında ilk iş can-meslek güvenliğini sağlamak olmalıdır.

Polisin iş güvenliğini ani karşılaştığı olaylarda sağlamasında güç kullanması gerekecektir. Bu güçler; beden gücü, aletli güç ve silah gücüdür. Bu güçlerin kademeli ve yerinde kullanılması durumunda hukuki bir sorunun ortaya çıkması beklenmemeli. Örneğin İstanbul Üsküdar sahilde bekçinin saldırganı ayağından vurarak etkisiz hale getirmesi yerinde bir güç kullanımı olmuştur. Burada şu tartışılabilir. Ateşli silah kullanmadan önce kimsayal gaz veya elektro şok silahı kullanıla bilir miydi?

Burada polise demirbaş ve sarf malzemesi ile verilen kimsayal gaz veya elektro şok silahı verilmekte midir?  Bu durumda idare bütün önleyici malzemeleri temin etmek ve kullanımını sağlaması gerekmektedir.

İşte burada olaylardan sonra idarecilerin, siyasilerin şehit ve gazilere verdiği dayanışma yanında mesleğin gereği gibi yapılmasını sağlayacak personel,  eğitim, malzemeyi sağlamakta öncelikli görevleri olmalıdır.

Afyon ilinde meydana gelen kürekli saldırganın 5-6 polisi tarumar edip öldürecek derecede darp etmesi aciz durumuna düşürülmemelidir.

Sayın Emniyet Genel Müdürü bu polisleri ziyaret etti güzel bir dayanışma. Bu dayanışmayı tüm polis ekiplerine kimyasal gaz, elektro şok kullanımını sağlayacak şekilde alet ve sarf malzemesi temin etmesi en anlamlı dayanışma olsa gerek.

 

Mustafa Kaygısız

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3166
 • 2Trabzonspor3162
 • 3Sivasspor3154
 • 4Beşiktaş3153
 • 5Galatasaray3152
 • 6Alanyaspor3151
 • 7Fenerbahçe3150
 • 8Gaziantep FK3141
 • 9Göztepe3139
 • 10Antalyaspor3138
 • 11Kasımpaşa3136
 • 12Gençlerbirliği3133
 • 13Yeni Malatyaspor3132
 • 14Denizlispor3132
 • 15Çaykur Rizespor3132
 • 16Kayserispor3131
 • 17Konyaspor3130
 • 18MKE Ankaragücü3126
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Reklamı Geç
Advert