Advert
Songül Karaman
Songül Karaman

Günde Beş Vakit Hakka Kavuşmak

En güzellerinden biridir namaz. Dinin direğidir diye de buyurmuştur Peygamber Efendimiz. Namazı bu kadar eşsiz ve üstün kılan şeyler ise ; imanı, samimiyeti , takati teslimiyeti ve duayı birleştirerek Hakka gönülden boyun eğmeye götüren aydınlık bir yol olmasıdır.

Namaz bizlere Miraç'ın en kıymetli armağanıdır.Kullar içinse Miraç'a ulaşmanın anahtarı dır namaz.Günde beş vakit gökleri aşıp Rabbe kavuşmanın neşesi,özlemlerin son bulması,Hak'dan gayrısına eğilmemenin, samimiyetin ispatı oluverir secdelerimiz.Fiziken namazla bütünleşmenin ötesinde ruhen bütünleşmek bizi manevi boyutlara taşır.Dua ederken olduğu gibi Rabbimizle birebir baş başa kalmanın mutluluğu huzuru benliğimizi sarar. ‘'Allahu Ekber'' deyip tüm dünyaya sırtımızı dönerek Allah Hüteâlâ'nın ,büyüklüğünün, Ona bir şey lazım olmadığının farkındalığı ile aczimizi dile getiririz.Kuran'ı Kerimin güzel ayetleri dökülür kalblerden dillere.Sübhaneke ile tesbih ederiz Rabbimizi. Fatiha ile şükürler çoşar gönüllerde. Rukûlar eğer başları bir tek ,yalnızca Hakka'dır taatimiz.Secdeler zirvesidir kavuşmanın .Kopup gideriz dünya âleminden.Zaman ve mekan yoktur artık.Sonsuz merhamet deryasının kapıları açılır bizlere.Âlemin bin bir rengi dile gelir ,Rabbin şekil vermesiyle.Dilsizdir koca cihan artık.Hükmü yoktur dünya saltanatlarının. Sadece Rabbimiz vardır benliğimizde .Yoktan var eden olmazları olduran hazine değerinde nefesler bahşeden Yüce Rabbimiz vardır sadece o an .Bu güzel kavuşmayı her gün beş vakit yaşamak büyük mutluluk ve mümin olmanın ayrıcalığıdır.Namaz bu kazanımların yanı sıra kötülüklerden alıkoyar bizleri.Rabbin huzuruna her namazda varacak olmamız bizi daha duyarlı, kendine çeki düzen vererek tam bir mümin olma olgunluğuna kavuşmamızı sağlayacaktır .

Namazın güzellikleri saymakla tükenemez. Birleştirici olması ve kardeşlik duygularını geliştirmesi de buna bir örnektir.Herkesi aynı saflarda bir araya getirerek ,zengin ,fakir, iyi ,kötü,genç ,yaşlı gibi ayrımları yok ederek eşitlik sağlar.Burada ki mananın güzelliği ise Rabbin katında hepimizin birer kul olması sıfatların, rütbelerin ,şan ve şöhretin kıymetsizliğidir.Hak katında makbul olan sadece kalbimizde ki iman ve niyetlerimizdir.Namaz kılarak Allah Hüteâlâ'ya imanımızı ,şükürlerimizi ve Ondan başka ibadete layık ilah olamdığına inancımızı dile getirirken ,hayatımızın her anında bunları benimseyerek yaşamalıyız ki gerçekten namazı hakkı ile eda edebilen kullardan olma lütfuna ulaşabilelim.Cümlemizin namazı , Rabbimizle kavuşturan Miraç'lar olsun inşallah

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA