Hepimiz  Gerçek yolu  aramalıyız.
İMDAT YAYLA

Hepimiz Gerçek yolu aramalıyız.

Bu içerik 740 kez okundu.

Sevgili dostlarım kıymetli arkadaşlarım canlar şu yalan dünyada  herkes her durumda bir arayış içinde. Kimi koşarak kimi yürüyerek, kimi acele ederek kimi ağırdan hareket ederek aradıkları şeye doğru giderler. Maalesef  bazılarının  Dünya hayatı aramakla geçer. Arayana de bir şeylere “talib” denir.  Arayan isteyendir, aradığı ise istenen. Arayan bekleyendir, aranan beklenen. Arayan bulmak istediğinin peşinde koşandır, aranan peşinde koşulan. Herkes bir arayışın içinde olmalı mıdır ? elbette ki  olmalıdır. Aramaktan yorulup vazgeçen hiçbir şeye sahip olamaz.. Oysa varlık sebebimiz  o arayışın içinde olmaktır. Ana yurda dönüş yolunu bulmak, gurbetin, ayrılığın, hasretin acısını dindirmek için durmadan aramalıdır insan. Bir parça olduğunun bilincini kaybetmeden asıl olan bütünle bütünleşmek için arayış içinde olmalıdır. Ait olduğu yere giden yolları aramalı. İnsan oğlu Bir şey arayan ise  ister yavaş davransın ister hızlı, sonunda aradığına mutlaka  kavuşur. Ey bütün âlemlerin ve tüm duygularımızın Rabbi olan Allah’ım! Bizleri de emir buyurduğun ve razı olduğun sırat-ı müstakim yoluna eriştir ve o yolda sabit kıl!

 Evet dostlarım canlar hepimiz şunu asla  unutmamalıyız . Dalgınlığa gaflete düşmeden asla   atıl ve hareketsiz kalmayalım. Hayatımızda gönül yorgunluğuna aldırmadan  aramaya bütün gücümüzle sarılmalıyız. Öyle samimi olmalıyız ki  bütün melekelerin, bütün yeteneklerin bizlerin  arayışına hizmet edebilsin. Hakikati bütün dikkatini toplayarak  ara. Arıyor görünmek için arayış içinde olma. Elin işte gözün oynaşta olmasın. Bütün benliğinle kendini o arayışa ada. İçten ol, kendine karşı dürüst ol. Biliyorsun ki ana caddeye çıkan yolu bulmak zorundasın. Sevgili Peygamberimiz, elindeki asa ile dosdoğru bir yol çizdi. Manasını soran sahabelerine; “Bu dosdoğru yol, Allah yolu olan sırat-ı müstakim yoludur. Etrafındaki eğri ve çıkmaz yollar ise, sapık yollardır. Sapık yolların başlarında birer şeytan vardır ve her şeytan insanları, kendi sapık yoluna çağırır.” Buyurmuştur.

 Sevgili canlar eğer ana caddeye bir çıkabilirsek o cadde dosdoğru seni anayurduna yani Allah’ın dini İslam’a götürecektir. Ara sokaklara dalmadığımız  müddetçe  ne vaha biler , nede cemaatler  gerçek yolda kaybolmamıza sebep olamayacaklar ,Bizler  doğru yolda olduğumuza emin olacağız. Emin olmak, emniyet içinde olmak için Kuranı kerimi mealden anladığımız dilden okuyarak gerçeklerin  arayışını asla bırakmamalıyız. Bütün içtenliğimizle  ve bütün gücümüzle  aramaya devam etmeliyiz. İçtenliğe “sıdk” denir. Unutma sıdk, yani sadakat ihanetin zıddıdır ve kendine karşı duyman gereken sorumluluğundur. Kendine karşı samimi değilsen başkalarına karşı sadakatin çok da anlamlı olmayacaktır.

Daima tüm aklınla  ara, zira aranan yol için en iyi rehber Kuran dır.

 Sevgili dostlar kıymetli arkadaşlarım canlar Dünya hayatı içinde bizlere  verilen sayılı nefesleri arayış içinde tüketelim. Var oluşumuzun sebebi de Allah’a Kul olmak değil mi?. O zaman  yalan dediğimiz şu dünya sınav salonu olmuyor mu ? Sınavlardan biri   çok farklı sebeplerden hasta olmak değilmi? O zaman bizlere düşen .  farklı sebepleri arayarak  diğer taraftan hastalıktan kurtuluşun yollarını şifayı aramaktır. Bu sınavlardan geçmenin yollarını ararken  Güçsüz kalacağız. Yeniden gücümüzü  toplamanın çarelerini arayacaksın. Belki uykusuzluktan bitap düşecek belki sürekli bir uyku hâline duçar olacağız. Bitkisel hayata girmiş dahi olsan, beyninin son kırıntısıyla dahi olsa asıl aradığımızı aramaktan vazgeçmeyeceğiz. Onu istemeye devam edeceğiz. İstikametimiz Allah’a  doğru olsun.

Eğer hayatının ana eksenini belirlersek  durumların değişmesi bağlandığın eksenin değişmesine sebep olmaz. De ki, “sapasağlam Allah’ın ipine tutulmak” gibi olsun. De ki bir pergelin sabit kalan ayağı gibi olsun. Nasıl olursa olsun aramaktan vazgeçme. İster konuş, ister sus, ister ağla ister gül, ister hüzün bir bulut gibi çökmüş olsun üstüne, ister neşeden ayakların yerden kesilmiş olsun. Hangi durumda olursan ol aramaya bir lahza olsun ara verme. Bir meleken dünya işleriyle meşgulse diğer meleken hakikati aramaya devam etsin. Ağzın konuşmakla meşgul ise burnun hakikat kokusunu arıyor olsun. Dikkatini o tarafa verirsen burnun ötelerden gelen kokuları duyacaktır. O hakikat arayışın bir şekilde yolunu istikametini bulacaktır. Şu dünya hayatı içinde gördüğün ne kadar savaş, çatışma, kavga, rekabet, hırs ve açgözlülük varsa hepsi bir hiç uğrunadır. Dökülen kanlardan sonra kan dökenin eline geçen kazanç takıp takıştırdığı süsler hükmündedir. Bir müddet sonra sıkılacak yeni bir duruma daha uygun daha farklı bir süsün peşine düşecektir. Sen bunların bir parçası olma. Süsün olmadığı yer süse ihtiyaç duyulmayan mutlak güzelliğin hüküm sürdüğü yerdir. Cennetteki Tuba ağacı görenleri kendinden geçirecek kadar güzeldir. Ama onun yaprakları yoktur. Yapraklar bu dünyadaki ağaçların süsü olabilir ancak. Tuba ağacının dalları mutlak güzellik olduğu için yaprakla süslenmeye ihtiyacı yoktur. Senin arayışın süs püs için olmasın. Halk bunun için istedikleri kadar birbirlerini boğazlasınlar. Sen onlardan olma. Mutlak güzelliğin arayışı içinde olursan mutlak güzelliği bulacağın için süslenmeye ihtiyaç duymayacaksın.

Hakikat arayışın kolay olmayacak. Kendisini bir anda bulamayacaksın. Çünkü hakikat kendine tahammül edebilenlere kendini gösterir. Onu aramak için gösterdiğin her çaba ona tahammül gücünü artıracak seni ona biraz daha hazırlayacaktır. Onu bulabilmek için ona giden izleri araştıracaksın. O izleri bulabilirsen izleri sürmeye devam et, izin seni götürdüğü aslı iste sürekli. Yoksa aslın izini bulmak kendini bulmak zannedersen yanılırsın.Asla umudunu kaybetme. Artık bulamam diyerek aramayı bırakma. Aradığın eğer hakikatin ışığı ise er geç bulacaksın. Aradığın basit sıradan bir şey ise, olsa da olur olmasa da olur bir meta ise zaten sen bir şey arıyor sayılmazsın. Hakikat arayışında umutsuzluğa yer yoktur. Çünkü Cenabı Hak; “umutsuzluğa kapılmayın”  fermanını buyurmuştur. Onun fermanına karşı çıkmak, onun rahmetinden umut kesmek küfürdür. Bunu unutma, umudunu kesme.

Bu arayış da aradığın da aradığını buluşun da sınırsız bir okyanustan gelmektedir. Bütün feyiz kaynakları o okyanustan doğar bütün hakikat çağlayanları o okyanusa doğru gider. Sen de parça olmaktan kurtulmak için bütüne giden yolları ara. Unutma o yolların her biri de kendi içinde yine aynı bütünün parçasıdır. Arayışın öyle bir hale  gelsin ki artık parçalardan geç bütüne ulaşabilesin.

Yazıyı alt alta birkaç ayetle son vermek istiyorum.

‘’Kibirlenip insanlardan yüzünü çevirme. Yeryüzünde çalımla yürüme; çünkü Allah, kendini beğenip övünenlerin hiçbirini sevmez.’’

‘’Yeryüzünde kibir ve azametle yürüme, çünkü sen asla yeri yaramaz ve boyca da dağlara eremezsin’’

‘’Haset etmekten sakının. Zira ateşin odunu (veya otları) yiyip bitirdiği gibi haset de iyilikleri yer bitirir.’’

 

Sevgili Dodlarım canlar Doğru Yolda Doğru Kişilerle Olmanız Dileği İle Allah’a Emanet Olun

SAYGILARIMLA

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş
Yunak'ta Gaziler Günü etkinliği
Yunak'ta Gaziler Günü etkinliği