Enteresan Bir Polisiye Hikâye
İMDAT YAYLA

Enteresan Bir Polisiye Hikâye

Bu içerik 1126 kez okundu.

Evet! Sevgili arkadaşlarım değerli dostlar canlar. Hayatlarımız birer öyküdür hepsinin bir başı, ortası ve bir sonu vardır. Çoğumuz öykünün ortasında bir yerdeyiz ve öykünün nasıl biteceğine ise biz karar veremiyoruz.

Bayram sabahı kurban kesmek için sabah namazı yola düştük. Saraçoğlu kavşağında da kaza yaptık. İlk işimiz 112’den devletin polisini aramak oldu. Devletin polisini tam bir saat bekledik çok şükür geldiler ama nasıl bir hışımla geldiler anlatamam beyler kazaya gelmek zorunda değilmiş gibi. Biz Bayram günü rahatsız etmişiz, memurlarımızın rahatını kaçırmışız gibi. Devletin polisi, devletin memuru işlemini yaparken bir dövmediği kaldı. Bizlerde eyvallah dedik şimdilik. Memur o kadar hiddetli ki kardeşim amiri var müdürü var deyince, Polis bey Konya Emniyeti’nin kralı sanki dokunulmazlığı var. Kalabalığı görünce kendini dev aynasında görüp aynen konuşmasını aktarıyorum: ‘’İl Müdürü Şükrü Yaman değil Süleyman Soylu gelse bir şey değişmez’’ dedi. Bu güvenceyi kimden hangi amirinden aldın be kardeşim. Gerçi kıdemli bir memur, trafik ekibinin canını okuyorken itiraz eden diğer memur sürülüyorsa bu tiplerin olması normal. Belki kanunen ismini yazmayacağım ama ekibin tüm bilgileri mevcut. Bayram sonu İl Emniyet Müdürüm Şükrü Yaman Bey’den görüşme talep edeceğim. Konu hakkında kendilerini bilgilendirdikten sonra, sonuç ne olursa olsun bu konunun peşini bırakmayacağım. Evet! Sayın memur bey sana sakin ol kardeşim demiştim. Kendini yükseklerde, ulaşılmaz, vazgeçilmez görüp kalabalıkta ahkâm kesme demiştim. Rüzgâr bu şiddeti belli olmaz. Nereden nasıl eseceği kimi cereyanda bırakacağı belli olmaz. Biliyorsun denizde dalga hiç eksik olmaz. Birilerinin yükselttiği memurun üzeri fosforlu kalemle süslenen adı yarın tükenmez kalemle çizilir birden düşersin.  Afra tafra ile burnundan kıl aldırmaz havalarına girme sakın. Görevin makamın ne olursa olsun, kim olursan ol, alçakgönüllü ol.

Devletimin vermiş olduğu o kıyafetler içerisinde farklı görünmek için bu kadar kasma kendini. O kıyafetler hoştur elbette coşku verir insana ama devleti temsil ettiğini de unutma hiçbir zaman. Kıyafeti çıkardığında nasıl sade bir vatandaş oluyorsan o kıyafetin içinde de olduğun gibi kalmak en büyük erdemliktir. Önemli olan olduğun gibi görünüp kendin olmaktır. Elbisenin ve verilen yetkinin arkasına sığınıp hizmet için maaş aldığın vatandaşlara tepeden bakarak kabalık etme hakkına sahip değilsin.

Bugün İl Müdürü’nü tanımazsan, Sayın Bakan’a Süleyman Soylu diye hitap edersen, varsa kendi tırnağın başını kaşırsın yoksa el tırnağıyla baş kaşınmaz, hatır için verilen yetki de uzun süre kalmaz. Makam, mevki gelir geçer baki kalan sadece hoş bir sedadır. Unutma yükselirken yanında olanları düşerken ne sağında ne solunda ne de arkanda görürsün. Düşenler oldukça tecrübelidir bu konuda, oyuncular değişse de oyunun gerçek kuralı budur. İnsanlığınla, kişiliğinle, ahlakınla, hoşgörünle ve erdemliliğinle anılmak her insana nasip olmaz. Yüksekten bakanlar alçakta olanları fiziksel olarak nasıl görüyorsa alçak yerden yükseklere bakanlarda yüksektekileri aynı görüyorlar. Değişen hiç bir şey yok aslında, insanlık aynı, sadece konumlar farklıdır.

Necip Fazıl üstat şöyle der ; “Bazı insanlar alçak gönüllüdür. Bazıları ise, alçak olmaya gönüllüdür.”  Buna istinaden ; ‘’Alçak gönüllü olanlar bize yakın, ne oldum delisi sonradan görme kasıntılar bizden uzak olsun.’’

Hangi meslek grubunda olursa olsun kendini Kâf Dağında görüp aslında bozuk psikolojilerini, egolarını ön plana çıkarıp gerçek kişiliklerini maskelemeye çalışsalar da maalesef ki onu da başaramıyorlar.

Hz. Ali ; ’’ Yüksekliği istedim, onu alçakgönüllülükte buldum. ‘’der.

Evet, bir kaza için bu kadar yazmak ne kadar doğru bilmiyorum ama polis kardeşim şunu unutma! Ne kadar az yüksekten uçarsan, düştüğün zaman o kadar az incinirsin.

Sultanım Hz. Mevlana şöyle der; ’’Kibri bırak, alçakgönüllü ol.’’

Hepimizin hamurunda zayıflık ve kusur vardır. Karşılıklı olarak birbirimize hoşgörü göstermeliyiz çünkü hepimiz zayıfız, tutarsızız ve hata yaparız. Elbiseler, makamlar ve etiketler ne olursa olsun sadece insan kalmalıyız. SAYGILARIMLA.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 BASIN YAYIN KURULUŞLARINA
BASIN YAYIN KURULUŞLARINA
MHP lideri Bahçeli'den kayyum açıklaması
MHP lideri Bahçeli'den kayyum açıklaması