Darbe Girişiminin Geride Bıraktığı İzler
İMDAT YAYLA

Darbe Girişiminin Geride Bıraktığı İzler

Bu içerik 1018 kez okundu.

Sevgili dostlar kıymetli arkadaşlarım canlar dünden bu güne tam üç yıl geçmiş 15 temmuz FETÖ kalkışması olalı. Demokrasi teorisi ile askeri darbeler asla uyuşmazlar. Demokraside egemenlik millete aittir ve tüm devlet kurumları bu ilkeye riayet etmek ve saygı göstermek zorundadır. Darbeler ülkeleri çok ciddi ekonomik, siyasi ve sosyal zararlara uğratırlar.  

 Evet canlar can dostlarım   Türk milleti 15 Temmuz kalkışmasını bertaraf edince hainler  boş durmadı.  Türkiye  15 Temmuz’dan sonrada arka arkaya ekonomiye yapılamaya çalışılan darbeyi de  yaşadık . Bu manada  Türk milleti  tüm dünyaya örnek olacak bir demokrasi ve bağımsızlık mücadelesi vermiştir. Bu  kutsal mücadele  Dünyaya  özellikle İslam Dünyasına  çok güzel mesaj niteliğindedir. Darbe girişiminin nasıl sonuçlanacağı henüz bilinmediği için  Türkiye’de 15 Temmuz  gecesi hayatlarını riske atarak meydanlarda darbecilere karşı direnen vatandaşlar büyük bir saygı ve takdiri hak etmişlerdir. Bu vatandaşların her türlü spekülasyondan uzak tutulması bu saygı ve takdirin bir gereğidir.

 Sevgili dostlar kıymetli arkadaşlarım Gençliğin 15 Temmuz ve sonrasındaki pozitif rolü önemlidir. Ancak buradan hareketle gençliğin her türlü kaygıyı gereksiz kılacak iyi bir durumda olduğunu  düşünerek  gençler için  daha ihtiyatlı olmamız gerekmektedir. Türkiye’de uygun koşullar bulunduğunda ülke aleyhine kullanılabilecek farklı ideolojik ve politik yönelimleri olan birçok gençlik grupları vardır. Ülke yönetimini ele geçirme hususunda başarısız olsa da, FETÖ’nün uluslararası alanda Türkiye aleyhine yürüttüğü kara propagandanın yanı sıra 15 Temmuz darbe girişiminin toplum üzerinde de tahrip etkileri gözlenmeye devam etmektedir.

 İnsanlara ve kurumlara güven kaybı, birbirini etiketleme, “kripto fetöcü” kavramının fırsatçılar ve bizzat fetöcüler tarafından kullanılma eğilimi bu bağlamdaki en önemli sorunlar olarak görünmektedir. FETÖ’nün nasıl ülke güvenliğini ve sosyal barışı tehdit edecek kadar  tehlikeli  olduğunu anlamak ve açıklamak  tüm siyasetçilerin ve yöneticilerin  öncelikli görevlerinden olmalıdır.

 Bu bağlamda Batı Dünyasının FETÖ’ye sağladığı her türlü desteğin araştırılması ve ifşa edilmesi gereklidir. Ancak bu yeterli değildir; sorunun kaynağını öz toplumsal dinamiklerde de aramak geleceğe yönelik dersler ve önlemler almak açısından mutlaka gereklidir. Devletin kendi yapması gereken eğitim, sağlık, güvenlik, din gibi hizmetleri kısmen veya tamamen cemaatlere ve sivil topluma havale etmesi uygun  değildir. Cemaatlerin ve sivil toplum kuruluşlarının üyelik, gelir-giderler ve yıllık faaliyetleri şeffaf ve denetlenebilir olmaya zorlanmalı ve etkin bir şekilde denetlenmelidir.

FETÖ’nün ve diğer tüm terör örgütlerinin “inlerine girmek” ve onları temizlemek mutlaka önemli ve gereklidir ama yeterli değildir.  Tüm bu faktörlerin etkisiyle toplumda “çok sayıda haksız yere fetöcü muamelesi gören insanlar bulunduğu” algısının yaratılmaya çalışıldığı gözlendi. Böylece “gerçek fetöcüler dışarıda serbestçe dolaşırken ihraç edilen  veya tutuklananlar içerisinde birçok masum kişinin bulunduğu” kanaati belli bir yaygınlık kazandı. Bazı insanlar bu kanaati samimi olarak taşırken bazılarının da bu kanaat üzerinden hükümeti eleştirmek ve onu politika değişikliğine zorlamak amacını güttüğünü  söylenebiliriz.

Buna rağmen bizzat FETÖ’nün kendi çığırtkanları ve bazı politikacılar bu konudaki söylemlerini açıkça ve sıklıkla dile getirirken, masum insanların tutuklandıkları ve ihraç edildiklerine samimi olarak inananların bu kanaatlerini kimliklerini açık edecek şekilde paylaşmaktan ve masum olduklarına inandıkları tutuklular için en ufak bir girişimde bulunmaktan bile kaçındıkları da eklenmelidir. Sevgili dostlarım daha yazacak çok şeyler var lakin kıymetli vaktinizi fazla almayayım ilerideki günlerde inşallah tekrar bu konu üzerine konuşuruz . Saygılarımla

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orhan Erdem Yunak ‘lı Hemşireleriyle  Bayramlaştı
Orhan Erdem Yunak ‘lı Hemşireleriyle Bayramlaştı
 Bilim Adamı Prof.Dr. Osman Demirhan'dan  Kadınlar için Yeni buluş
Bilim Adamı Prof.Dr. Osman Demirhan'dan Kadınlar için Yeni buluş