Kadının Şerrinden Allah Sığınırım.
İMDAT YAYLA

Kadının Şerrinden Allah Sığınırım.

Bu içerik 1089 kez okundu.

Evet sevgili dostlarım değerli arkadaşlarım kadındır deriz pek galeye almayız lakin  onun şerrinden Yüce rabbim cümlemizi muhafaza eylesin. Üzülürsün iş verirsin kendini ne oldum Zanneder. Şu üç günlük dünyada , Ne garip bir anlam düzlüğünde  yol alıyoruz. Kaç gündür aklımı kurcalıyor bu. İhanet, liyakat, sadakat. Dostluklarımızı ve düşmanlıklarımızı belirleyen bu kavramların bizimle ilgisi ne kadar ve ne diye.  Bazen  baktıkça üzülüyorum hatta ümitsizliğe kapıldığım zamanlarda  oluyor. Tüm bu   güzellikler içinde monoton hayatı kabullenmem ve robotlaşan insan haline geldiğimi  görünce ,ruhum kararıyor bu ben değilim diye. Hayatı ve insanları olduğu gibi kabullenen  hayatın güzelliklerini dolu, dolu yaşamaya çalışan  yorulmak nedir bilmeyen biriydim ben.

 Fakat bir  gün üzülürsün garip biri çıkar karşına  bırak çalışsın para kazansın istersin lakin o kişi seni salak yerine koyup kanını emmeye çalış.  Şunu Asla  unutmadım ömrüm boyunca farklılıkların hayatın bir parçası olduğunu onlarında küçük bireyler oluşturduğunu  aynı topluma farklı hizmetler gerektiğini bilen biriyim. Ama başıma gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi desem yeri var. Kadının Fitnesi, Şerrinden Ve Belasından Allah'a Sığınırım. Acıdığın insan  zavallı Allah’ın bize bahşetmiş olduğu nimetleri berberce paylaşıp  iyi  yaşama yollarını aradığımı  bildiği halde , üç kuruş fazla koparma adına  yapmadığı çirkeflik kalmadı. O avallı  bunu ilk defa  bana yapmamış lakin beni bu konuda bilgilendirmeyen dostum dediğim insana da kırgınım.   Bu alışkanlıklardan kurtulamayanlar memleketimizin bu büyük nimetlerinden faydalanmaya da hakkı yoktur. Allah (Yunus Suresi, 83) ayetinde  bildirdiği gibi, ‘’Firavun, gerçekten yeryüzünde büyüklenen bir zorba ve gerçekten ölçüyü taşıranlardandı.” Demek ki günümüzde de  firavun makamında olmaya devam edenler var . Bende Yüce yaratana sığınıp şu duayı dilimden düşürmem ‘’Allahumme ecirna min şerri nisa’’ (Allah'ım beni kadınların şerrinden koru)

Üstelik bu tip kardeşiz  diyenler bana olduğu  kadar yaşadıkları topluma da yabancıdırlar. Aslında olması gereken kendimiz ve çalıştığımız iş yeri adına  başkaları ile birlikte güzellikleri yakalayıp kaliteli üretim ve iyi yaşamak  için menfaat birlikteliği yaratmaktı. Bu menfaat birlikteliği içerisindeki davranışlarınız ise yaşadığımız toplumun ahlak ,hukuk ve inanç kuralları içerisinde kaldığı sürece bir birlerimi Sonuçta başkalarının haklarını çiğnemeden duygularını incitmeden kaliteli bir iş yaparak hayatın güzelliklerini paylaşarak topluma daha iyi hizmet etmiş olacağız . Sizce  gerçekler böyle değimli   kıymetli dostlarım.

 

 Başta da belirttiğim gibi nedir bu , İhanet, liyakat, sadakat

 İHANET;  Dünyasının  en meşhur ve ilgi çekici konularından. Ahde vefasızlık   edilince ortaya çıkan bir düşünce ve eylem biçimi. Yol ve yol arkadaşlarına  ters düşen tutumlar içinde olmak . Gizli filmler çevirmek. Aynı inanışta olduğunu söyleyenlerin,sözbirliği ederek yol alırlarken birden birisinin yoldan çıkıvermesi ve yolun aleyhine işler çevirmesi ihanet olarak algılanır. Oysa yol üstünde o kadar ince yollar vardır ki; kimse sorgulamaz. Genel kadınlar  dünyasına ait bir kavramdır.  Liyakati Olana, var olana eşit ve eşdeğer olmak. Ehliyet sahibi olmak ve de ne eş nede başkasının makamıyla değil de kendi bilgi birikim biçimidir liyakat. Madalyaları bile yapılmıştır kimi zaman. Ama layık olanın kalıcı olarak bunu sürdürmesi mümkün müdür? Tartışılır. Liyakat madalyası verilenlerin sonraki yaşantıları incelersek. Liyakat sadık olana özgüdür. Sadakatin arkadaşıdır diyebiliriz.

SADAKAT; Bütün iyiliklerin yanı başında yer alan ahde vefa içeren soylu bir davranış biçimidir. Sadık insanlar sadık dostlara türkü  bile söylenir. Herkes sadık arar kendine. Ama sadıklar arasından çıkar sadık olmayan. Ve ihanetin buram , buram kokusunu taşır sadakat. Sadakat,ihanet ocağıdır aslında. İhanet bütün gücünü sadakatten ve sadakat beklentisinden alır. İhanet sadakatin güçsüz yanıdır. Sadakat bütün algıların kapanmasıdır. Kendini veriştir. Tam teslim oluştur. Ve bu olduğu ölçüde sadıklar ihanetlerinde masumdurlar. Ölçüsünü ve kendisi olmayı bırakmış kişinin hatasından günah oluşmaz. Sadakat uyanıklığı bütün silahları almıştır elinden. Sadakat sonsuz bir uyku halinde sonucu beklemektir. Sadakat tekdüze bir hayattan ne beklediğini bilmemektir. Oysa yaşam tekdüzeliği kaldırmaz. Sıkıntı çıkagelir bir yerlerden ve her şeyi alt üst eder. Renkli ve cıvıl cıvıl bir hayat sadakatin düşmanıdır. Yokluktan gelkipte gelipte kendini bey zanneden zavallı oda bir gün gidecek unutma .herkesin hesabı var ama esas hesap Yaradan ındır . bir gün o hesap görülürken görmek isterim milleti.

 

İHANET ,liyakat ve sadakat. Kendimize ait kavramlar değildirler aslında. Verilmiş olan kurallardır bunlar. Bize layık görülendirler. Bizi birileri hain, birileri layık ve birileri sadık görürler. Kimse kendine sadık, kendine layık, kendine hain görülmez. Ve ne acıdır ki tüm yaşantımız başkalarının değerlerine göre geçip gitmektedir. Sevmenin ve sevilmenin bile başkalarından ölçülenmesi bizim en büyük acımızdır. Karşılıksız sevmenin ve kendisi olmayı becermenin çok uzağındayız. Bir şeyi kendi halinde sevmeyi beceremediğimiz ölçüde başkalarının ölçülerinde ölçülmeğe devam edeceğiz ne yazık ki. Sevgili dostlarım canlar ,Kadın şerrinden, kadın belâsından ve kadın fitnesinden Allah Hepimiz muhafaza eylesin . SAYGILARIMLA

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş