DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Ömer Terkenli
Ömer Terkenli
Giriş Tarihi : 14-05-2019 15:18

Gerçek Gündemine Dönemeyen Türkiye

31 Mart Seçimlerinin, 23 Haziran tarihine evrilmesiyle, sabah akşam yine siyasetin konuşulduğu ve  ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılı ekonomi ve strateji konularını gerçek gündemin dışında tutmaya devam ediyoruz .

Akdenizde kıta sahanlığımız sınırlarında petrol arama hakkımızı kullanırken, bölge devletlerinin hasmane tutum ve davranışlarıyla karşılaşıyoruz.

Mısır, İsrail, Kıbrıs Rum kesimine ilave olarak,  sözde müttefikimiz olan ABD'de bu konudaki açıklamalarıyla her zaman olduğu gibi, yine bizi huzursuz etmeye devam ediyor .

Yerel seçimlerin gündemden düşmeme sebebi olan İstanbul seçimleri  ekonomisi, nüfus yoğunlu ve siyasetin baş kenti olan   şehir olması nedeniyle, aslında gündemde olmayıda pek tabiki hak ediyor .

YSK' nın İstanbul seçimlerini 4 iptal edilmesin, 7 iptal edilsin oyları,  anlatılan yada yazılanlar haklı gerekçeler olarak gözüksede,  genel olarak insanlar mutmain olmuşa benzemiyorlar .

Uzun yıllardır seçim sistemi ve sandık güvenliği ile övünen bir ülkeye, bu tür basit hatalar hiç yakışmamıştır .

Kamuoyunda İstanbul seçimlerin de şaibe varsa, neden tamamı  iptal edilmedi diye sorulduğunda, cevap olarak ;  şaibeli oy miktarının 42 bin civarında olduğunu aradaki farkında 13 bin olmasından dolayı, BB Başkanlığı seçimleri'nin sonucuna hükmeden bir oran olmasından  mütevellit iptal edildiği savunulmaktadır .

31 Mart gecesi haber akışını hala ikna edici bir sebep gösteremeden durduran Anadolu ajansı, genel olarak bilinenin aksine,  kamu kuruluşu olmadığı, bir anonim şirket olduğu ve  ajansın yüzde 43’ü Hazine, yüzde 57’sinin de şahıslara ait olduğudur .

AA’da çalışanlar devlet memuru statüsünde değillerdir .

Seçim sonuçlarını aktarmada şu anda neredeyse tekel durumunda olan AA’nın verilerini nereden aldığı bizzat çalışanlar tarafından dahi  tam olarak bilinmiyor.

Dolayısıyla artık bunların çokta ehemmiyeti ve geçerliliği kalmamıştır

Gerçek olan 23 Haziran günü, yenilenecek bir seçim vardır.

Bu seçimler sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın yakından izleyeceği bir seçim olacaktır.

Muhtemelen Cumhur ittifakı seçmenlerinin protesto maksatlı sandığa gitmedikleri, Millet ittifakı seçmenlerininde sandık katılımlarının yüksek olduğu düşünülmektedir.

Siyasi partiler ve adayların eksiklerini tespit ettme imkanı buldukları  seçimde başarılı olmak için, kesinlikle canhıraç bir çalışma temposunda olacaklardır.

Muhtemelen bağımsız adayların çekilmeleri, seçimlere katılan diğer partilerinde ittifakları desteklemeleri halinde sandık katılımlarının öncekinden yüksek olacağı ve söylemlerin çok yumuşatılacağı  iki adaylı bir yarış olacaktır .

Cumhur ittifakı da, Millet ittifakı da, bu ülkenin asli unsurlarıdır. Birbirlerini ötekileştiren, ayrıştıran söylemlerden uzak durarak,  5 yıllık süreçte İstanbul için neler yapılmalı ve yapacaklarını anlatarak seçmenleri ikna etmeliler.

Anadolu'da  yaşayanlar olarak bizler, İstanbul gibi dünya harikası şehrimize geçmiş dönem hizmetleri ışığında, vizyon sahibi bir başkanın seçilmesini, huzurlu, güvenli bir ortamda şaibelerin konuşulmadığı bir sonuç bekliyoruz .

NELER SÖYLENDİ?
@
Ali Büyükaktepe 1 yıl önce
Yazdıkların gerçekten hepsi doğru
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Reklamı Geç
Advert