S.T.K.
Giriş Tarihi : 12-06-2022 13:12   Güncelleme : 12-06-2022 13:12

Eğitim-İş’ten, Kınama

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit düzenlediği basın açıklamasında, Ankara’da TÜİK önündeki TÜİK tarafından çarpıtılmış enflasyon oranlarına ve gasp edilen haklarımıza yönelik basın açıklamamızın engellenmesini kanadıklarını söyledi.

Eğitim-İş’ten, Kınama

Gedavet parkındaki basın açıklamasına Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları ve Eğitim-İş Eski genel Başkanı Veli Demir katıldı.

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit Ankara TÜİK önündeki basın açıklamasının engellenmesine tepki göstererek, “9 Haziran tarihinde Ankara’da TÜİK önünde gerçekleştirmeye çalıştığımız TÜİK tarafından çarpıtılmış enflasyon oranlarına ve gasp edilen haklarımıza yönelik basın açıklamamızda önce valilik sonra polis tarafından engellerle karşılaştık. Genel Başkanımız dâhil birçok yöneticimiz şiddete maruz kaldı, darp edildi ve gözaltına alındılar. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ve tüm Türkiye olarak bu zulmü protesto ederek, kınıyoruz. TÜİK’ in açıkladığı Mayıs ayı oranlarına göre aylık bazda yüzde 2,98, beş aylık bazda yüzde 35,64 ve son bir yıla göre yüzde 73,5 oranında artış yaşandı. Ancak, açıklanan enflasyon oranları son 20 yılın en yüksek seviyelerinde seyretse de açıklanan veriler gerçeği yansıtmamaktadır. Birleşik Kamu-İş konfederasyonu araştırma birimini Kamu-Ar’ın yaptığı araştırmaya göre Mayıs ayı enflasyon oranı aylık bazda yüzde 9,2, beş aylık bazda 65,6, yıllık bazda yüzde ise 159,6 oranı ile üç haneli rakamlardadır. Kamu-Ar verilerinin TÜİK’ in verilerine kıyasla vurdumduymaz AK Parti iktidarına inandırıcı gelmese de yurttaşlar çarşı pazarda gerçeği yaşayarak öğrenmektedir” dedi.

Yaşanılan enflasyonla maaşların alım gücü geçen yılın asgari ücretinin bile gerisine düşmüştür

Özgür Ulaş Yiğit yaşanılan yüksek enflasyonla maaşların alım gücünün geçen yılın asgari ücretinin gerisine düştüğüne dikkat çekerek, “Kamu çalışanları ve emeklilere enflasyon farkı harici yüzde 7,5 oranında zam yapılması bugün yaşanan enflasyona göre maaşların alım gücünü geçen yılın asgari ücretin bile gerisine düşmüştür. Anlaşılacağı üzere kamu emekçileri ve emeklilere Haziran ayı enflasyonu kalem oyunları ile yüzde 0’a bile düşse ilk beş ay enflasyonu yüzde 35,64 olarak hesaplandığı için maaş zamları 0,5 puan aşağı çekilerek 35,14 olarak yansıtılacaktır. Haziran ayına yine doğal gaza yüzde 30, elektriğe yüzde 15 zamlarla girdik. Geçtiğimiz yıllarda, yılda sadece iki kere gelen zam haberlerinden bile rahatsızlık duymaktaydık. Artık günlük gelen zamlara iktidar vatandaşlarımızı razı etmeye çalışmaktadır. Sürekli geçmişten medet uman iktidarın bu hesapla en düşük kamu emekçisi maaşını en az 10 bin liraya çıkarması gerekmektedir. TÜİK’ in açıkladığı her istatistik gibi işsizlik rakamları da hayal ürününden başka bir şey değildir. Yurttaşların yaşam deneyimleri TÜİK’ in işsizlik ve enflasyonunu rakamlarının tam tersini göstermektedir. İktidarının uyguladığı politikaları, işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması mümkün değildir. Ülkeyi yönetmeye devam ettikçe de ekonomideki kriz büyümeye ve milyonlarca emekçi açlığa ve işsizliğe mahkûm olmaya devam edecektir. Gelinen süreçte iktidar akla ve bilime uygun bir şekilde üretim, yatırım ve düzgün bir para politikası üretmemesindeki ısrarı son bulmadıkça ekonomik krize hiçbir şekilde çözüm üretemeyecektir. Acilen ciddi ve somut adımlar atmalı ve milyonlarca gencimizin ve yurttaşımızın işsizlik sorununu çözmelidir. Yandaşa, partiliye, mülteciye, akrabaya, haksız bir şekilde ulaşabildiği her yerden maaş alan liyakatsizlere tanıdığı ayrıcalıklardan vazgeçip, ülkesi için mücadele veren kamu emekçilerinin ve emeklilerin sorunları ile ilgilenmeye davet ediyoruz. Aksi halde, sayıları milyonları aşan kamu emekçileri ve emekliler AK Partiye bunun hesabını sandıkta soracaktır” diye konuştu.