YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2022 09:45   Güncelleme : 10-06-2022 10:07

Yaşanan Sel Ve Sağanak Yağış Sonrası Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın Yunak’ı Ziyaret Etti

Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın , Yunak ilçesinde selden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulundu.Vali Yardımcısı Mehmet Aydın ,7 Haziran 2022 Salı günü Yunak ilçesinde etkili olan aşırı yağmur nedeniyle oluşan selden etkilenen mevsimlik tarım işcilerini ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Yaşanan Sel Ve Sağanak Yağış Sonrası Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın Yunak’ı Ziyaret Etti

Yunak ilçesi Yavaşlı Mahallesi'nde akşam saatlerinde görülen sağanak yağış mahallenin bazı kısımlarında sele neden oldu. Vali Yardımcısı Aydın beraberinde Yunak Kaymakamı Murat Karahan , Yunak Belediye Başkanı Ali Konak , İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İl Afet ve Acil Durum Merkezi Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte selden etkilenen tarım işcilerini çadırlarında ziyaret ederek bölgede incelemelerde bulundu.Vali yardımcısı Aydın, varsa zarar tespitinin yapılması ve vatandaşların acil ihtiyaçlarının giderilmesi için talimat verdi.

Bir 6 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

Konya vali yardımcısı Mehmet Aydın yaptığı açıklamada , iki üç gündür devam eden yağışların Konya genelinde etkili olduğunu söyledi. Herhangi bir olumsuzluk olmaması için de teyakkuz halinin devam edeceğini belirten Aydın , şunları kaydetti: "Dünden beri gelişmeleri yakinen takip ediyoruz hem ilçe kaymakamlıklardan hem AFAD başkanlığımız üzerinden sürekli bilgi alıp süreci gözden bir şey kaçırmamak adına izlemeye çalıştık. Sayın valimiz Vahdettin Özkan da an bean gelişmeleri takip ediyor. Bugün yağışların devam etmesi nedeniyle alana gidip hem bir eksiklik var mı, ilave yapılabilecek geliştirilebilecek bir tedbir var mı onların görülmesi hem de geçmiş olsun dileklerinin iletilmesi maksadıyla Valimizin talimatı üzerine İl merkezinden Büyükşehir, AFAD, Tarim il müdürlüğü ve Jandarma olarak bölgeye geldik. Çok şükür afet durumunda bir boyut gözükmüyor, bir taşkın var, su baskınları var tarım arazilerinde ve belli sayıda çadırda ama yönetilebilir boyutlarda. Gerekenler yapılacak elbette. Tekrar söylüyorum büyük boyutlu bir durum söz konusu değil. Vatandaşlarımızın günlük hayatını belli oranda etkilediği muhakkak ama vatandaşlarımızın yanında olacağız, ihtiyaçlarını karşılayacağız. Yağmurlar biraz daha devam edecek gibi duruyor. Herhangi bir olumsuzluk olmaması için de teyakkuz hali devam edecek.Ayrıca İlçe kaymakamlığı ve ilçe belediyesi de ilk andan itibaren olay yerinde gerekenleri yaptı.Yetkililere teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Bir 5 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

Yaşanan sel esnasında ve sonrasında bölgede gerekli önlemlerin alındığını kaydeden Kaymakam Murat Karahan , "Yunak Belediyemiz ve kaymakamlığımız tarafından tarım işcilerimize gerekli yardım yapıldı. Can yada mal kaybının olmaması en büyük tesellimiz. Rabbim daha büyük felaketlerden bizleri korusun. Devletimiz her zaman mağdur olan vatandaşlarının yanında” şeklinde konuştu.

Bir 9 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

Yaşanan doğal afetten etkilenen tarım işçilerine gerekli yardımın yapıldığını kaydeden Belediye Başkanı Ali Konak ise , "Aniden başlayan yağmur ve bir sel olayı yaşandı. Yunak Yavaşlı mahallemizde Şanlıurfa’dan gelen tarım işçilerimiz sağanak yağış nedeniyle sıkıntı yaşadı. Bizler de kendilerine Yunak Kaymakamlığımız ile birlikte yatak, battaniye ve gıda yardımında bulunduk. Tarım işçilerimizin ihtiyaçlarını karşıladık.” dedi.

Bir 7 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

Yağmur ve sel baskını esnasında ve sonrasında kaymakamlık ve belediyenin yardımları ile zor durumda kalmadıklarını anlatan tarım işcisi Mehmet Beyaztoprak , " Yağmur sırasında başta kaymakam bey ve belediye başkanı görevliler ile birlikte bizleri ziyaret etti, tüm ihtiyaçlarımızı karşılayarak bizlere yardımlarda bulundular. Allah onlardan ve devletimizden razı olsun başımızdan eksik etmesin " diye konuştu.

Bir 8 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

 

Beyaztoprak , bazı internet sitesi ve sosyal medya hesaplarında Yunak Yavaşlı Mahallesi’nde geçici tarım işcisi olarak çalışan vatandaşların sağanak yağıştan etkilenip zor anlar yaşadığına ve kimsenin yardım etmediğine ilişkin abartılı ve gerçeği yansıtmayan paylaşımların yalan ve ifira olduğunu ifade ederek , “ sağolsun devletimiz sel felaketinin başladığı andan itibaren bizimle yakından ilgilendi.Nasıl ki devletimiz bizim yanımızda ise bizde devletimizin yanındayız.Allah herkesden razı olsun “dedi.

Bir 7 kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve şunu diyen bir yazı 'AFAD' görseli olabilir