YEREL

Tertemiz Akşehir İçin Yürüdüler

Türkiye Çevre Haftası kapsamında Akşehir Belediyesi, Konya Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliği ile bir etkinlik gerçekleştirildi.

Tertemiz Akşehir İçin Yürüdüler

Etkinlikte ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan bir yürüyüş gerçekleştirildi. İlçe protokolü ve öğrencilerin katıldığı yürüyüşte öğrenciler ellerindeki çevre ve temizlik pankartları, ‘Tertemiz Akşehir’ sloganıyla vatandaşların ve esnafların temiz bir Akşehir için dikkatini çekmeye çalıştı. Akşehir Kültür Merkezi’nde son bulan yürüyüş sonrasında kültür merkezi fuaye salonundaki çevre ve sıfır atık konulu serginin açılışı gerçekleştirildi. Öğrencilerin atık ürünlerden yaptıkları çeşitli materyaller ve ürünler büyük dikkat çekti.

Resim önizlemesi

Sergi açılışının ardından Konya Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından Akşehir’deki 4. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak çevre, sıfır atık, geri dönüşüm ve iklim değişikliği konularında verilen eğitimin ardından düzenlenen resim yarışması ödül törenine geçildi.

Törende ilk olarak konuşan Konya Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hülya Şevik, Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında birçok programlar düzenlediklerini, Akşehir’de de bu etkinlikler kapsamında bir program yaptıklarını belirterek “Öncesinde İl Müdürlüğümüzden uzman arkadaşlarımız geldiler, burada İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte hem sıfır atık hem de genel çevre bilgisi konusunda eğitimler verdiler. Bu eğitimler sonrasında da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından bir yarışma organize edildi. Bu yarışmada dereceye giren öğrencilerimiz için burada bir ödül törenimiz olacak. Bu tür faaliyetler özellikle çevre bilincinin gelişmesi, sıfır atık ve israfın önlenmesi konularında çok önemli bir yer tutuyor” diye konuştu.

 

Resim önizlemesi

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’da yaptığı konuşmada; teknoloji ve sanayi alanında yaşanan gelişmelerle birlikte doğayı koruma ve kullanma konusunda bilinçli davranılması gerektiğinin altını çizerek “Çünkü çevre, geçmişimizden, ecdadımızdan bize miras değil, geleceğimize bozulmadan aktarmamız gereken bir emanettir. Bu bağlamda ülkemizde de çok büyük çevre projeleri uygulanmaktadır. Özellikle Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız bu noktada ciddi çalışmalar yapmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Erdoğan Hanımefendinin himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın uhdesindeki Sıfır Atık Projesi de bunlardan biridir. Akşehir Belediyesi olarak bizler de çevre sorunlarına ve geri dönüşüme dikkat çekmek; daha temiz, daha sağlıklı bir çevre oluşturmak amacıyla, sadece Çevre Haftası etkinliklerinde değil; yıl boyu, çeşitli projeler hayata geçiriyoruz. Konya’da ilk düzenli katı atık tesisi 2011 yılında hizmete başlamış ve yine 2017 yılında %94 Avrupa Birliği hibe desteği ile atık su arıtma tesisi kurularak, bu tesis sayesinde Akşehir Gölü’ne saniyede 172 litre arıtılmış su verilmektedir. Ayrıca; çevre için en iyi yakıtlardan biri olan doğalgaza, Konya’nın ilçelerinden ilk önce kavuşan ilçelerden biridir Akşehir. Bunların yanı sıra; Çevre ve insan sağlığı ile tüm kaynakların korunmasını hedefleyen Sıfır Atık Yönetmeliğine göre sıfır atık belgesini alan Konya belediyeleri içinde ikinci belediye olma şerefine nail olduk. “Atmatıkla Projemiz” Türkiye’de bir ilk olan projedir. Bu projeyle; hemşehrilerimiz evlerindeki atıkları çöpe atmayıp mobil bir akıllı cihaz uygulama üzerinden bildirim yaptıkların da, belediye ekiplerimiz gelip atıkları alıyor ve bunun karşılığında puan sistemiyle hediye kazanabiliyorlar. Doğal kaynakların verimli kullanılmasını, israfın önlenmesini ve daha temiz bir çevre oluşturmak amacıyla, okullarımızla eğitici etkinlikler düzenliyoruz. Geleceğe Nefes Fidan Dikme etkinlikleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Resim önizlemesi

Konuşmaların ardından Akşehir Belediyesi’nin Atma Tıkla Projesinin tanıtım videosu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan çevre ve sıfır atık videoları katılımcılar tarafından izlendi.

Çevre ve geri dönüşüm konulu resim yarışmasında derece yapan öğrencilere programa katılan protokol tarafından ödüllerinin verilmesinin ardından program hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

Resim önizlemesi

 

Programa; Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Konya Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hülya Şevik, Akşehir Cumhuriyet Başsavcısı Abdulhamit Durgut, İlçe Milli Eğitim Müdürü Barbaros Topaloğlu, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Akdemir, bazı kamu kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.