S.T.K.
Giriş Tarihi : 09-06-2022 11:31   Güncelleme : 09-06-2022 11:44

Cihanbeyli Ziraat Odası Başkanı Veysel Akbulut, ''Mazottaki artıştan biçer fiyatlarını belirleyemedik''

Cihanbeyli Ziraat Odası Başkanı Veysel Akbulut, mazot fiyatlarındaki artışlardan ötürü biçer fiyatlarını belirleyemediklerini aktardı.

Cihanbeyli Ziraat Odası Başkanı Veysel Akbulut, ''Mazottaki artıştan biçer fiyatlarını belirleyemedik''

 Mazota günlük zam geldiğini, üreticilerin üretim konusunda büyük bir kararsızlık yaşadığını kaydeden Akbulut, “Arpa ve buğdayın taban fiyatı açıklandı. Prim desteğinin ise Ekim gibi ödeneceği iddiaları var. Bunun hemen ödenmesi gerektiğini dile getiriyoruz. Eğer hemen ödenirse piyasaya olumlu yansır” dedi. Şuan piyasada ciddi bir dengesizliğin yaşandığına dikkat çeken Akbulut, şunları ifade etti: “Geçtiğimiz hafta biçer fiyatını konuştuk. Dönümüne 120 liraya razılardı. Şimdi en az 200 lira diyorlar. Kararsızız, tavsiye fiyatı veremedik. Girdi maliyetleri gerçekten çok yüksek. Tohum fiyatının da ne olacağını bilmiyoruz. Çiftçimiz endişeli. Bakanlığın acilen bir düzenleme yapması gerekir. Fiyat düzenlemesi şart. İnşallah bu yıl beklentimiz rekoltenin yüksek olması. Piyasada talep fazla, fiyatların yüksek olacağını umuyoruz.”

Cihanbeyli Ziraat Odası

ÜRETİCİ GERÇEKTEN TEDİRGİN

Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu ise şunları söyledi: “Enerjiye yüzde 15 oranında zam geldi. Çiftçi, bundan olumsuz etkilendi. Motorine haftada 2-3 kez zam geliyor. Üretici gerçekten tedirgin. Enerji ve akaryakıttaki bu artış, üretime darbe vuruyor. Geçen sene 6-7 lira olan mazot, bugün 27 lirayı aştı. Çiftçinin üretmesi isteniyorsa, bu sorunlara çözüm bulunmalı. Tamam ürün fiyatı arttı ancak girdi maliyeti daha da çok arttı. Son 1 yıl içerisinde girdi fiyatları 3-4'e katladı. Sorunların çözülmesi için geç kalınmamalı. Mazotun, enerjinin yüzde 50'si devletimiz tarafından süspanse edilmeli.”