S.T.K.
Giriş Tarihi : 08-06-2022 12:42   Güncelleme : 08-06-2022 12:50

Başkan Bayram : ‘’Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Katı Tutumuna Devletimiz Dur Demelidir.’’

Çiftçimizin elektrik faturaları, ödeme zamanı ve miktarı olarak tahammül ve dayanma sınırlarını zorlamaya başladı.

Başkan Bayram : ‘’Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Katı Tutumuna Devletimiz Dur Demelidir.’’

Üreticilerimizin sulu tarım alanlarında kuyularını neredeyse nefes almadan çalıştırmaya başladığı şu günlerde gelmeye başlayan ve önümüzdeki günlerde gelecek yüksek miktarlı faturalar üreticilerimizi oldukça zorlamaktadır.

Tarımsal üretimde yaşanan ekonomik gelişmelerden dolayı sulamada kullanılan elektriğe gelen zamlar diğer girdi kalemlerini tartışmanın dışına itti.

Hangi tür ürün ekimi yapılırsa yapılsın sulu tarımda elektrik bedeli toplam giderin 1/3 seviyelerinde seyrederken, sulama enerji giderleri diğer girdilere eşitlendi ve yıllık toplam üretim giderinin yarısına çıktı. Bu şartlar altında önümüzdeki yıllarda sulu tarımdan kaçış kaçınılmaz olacaktır. Çiftçimiz bu şartlarda üretim için fedakârlıktan kaçmadan var gücüyle sahada üretmek için mücadele ederken elektrik dağıtım şirketlerinin özellikle uygulamış olduğu katı tutumuna Devletimiz dur demelidir.

Tarımsal abonelerin kullandığı Enerji bedellerinden aylık fatura bedeli uygulaması yerine Çiftçilerimizin mahsul satımında olmak üzere yılda 2 defa ödeme yapma imkânı sağlanması için Devletimizin acil olarak müdahale etmelidir.

Aylık fatura ödemesi yapan üreticilerimiz çoğu aylık geliri olmadığı İçin fatura bedellerini ödemek için yüksek faizli kredi kullanmakta ya da tefecilerden borç almaktadır.

Elektrik dağıtım şirketlerinin bu olumsuz ve vurdum duymaz, sert yapısına çiftçimizin üretime devam edebilmesi adına devletimizden gerekli müdahale ve düzenlemelerin yapılması çiftçimizin beklentisidir.

Kabynak Haber Merkezi