GÜNCEL

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, BSU Rektörü Babayev ile Görüştü

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Bakü Devlet Üniversitesi (BSU) Rektörü Elçin Babayev’i ziyaret etti. Ziyarette, üniversiteler arasında yürütülebilecek iş birliği imkanları konuşuldu.

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, BSU Rektörü Babayev ile Görüştü

BSU Rektörü Elçin Babayev, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her alanda en üst düzeye ulaştığını, milli liderleri Haydar Aliyev'in "Bir millet, iki devlet" sözlerinin bu ilişkilerin en güzel ifadesi olduğunu kaydetti.

BSU'da düzenlenen 1. Türk Dünyası Edebiyat ve Kitap Festivali hakkında Rektör Prof. Dr. Cem Zorlu’ya bilgi veren Rektör Babayev, aynı dönemde Bakü'de düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan’ın, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluk ve birlikteliğin bir başka canlı örneği olduğunu söyledi. Rektör Babayev, uluslararası bilim ve eğitim kurumları, prestijli üniversiteler, bilim kurumları ile ilişkilerin, özellikle Türk üniversiteleri ile iş birliğinin genişletilmesinin, çift diploma programlarının benimsenmesinin, ortak araştırmaların, öğretmen ve öğrenci değişiminin BSU'nun temel öncelikleri olduğunu dile getirdi.

Misafirperverliklerinden dolayı Rektör Babayev’e teşekkür eden NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, uluslararasılaşma çalışmalarından bahsederek, Necmettin Erbakan Üniversitesini Türkiye’de sayılı, dünyada da adından söz edilen üniversitelerden birisi haline getirmek için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Azerbaycan’da yapılacak iş birliklerinin önemine değinen Rektör Prof. Dr. Cem Zorlu, sağlanacak olan güçlü iş birliklerinin, üniversitenin gücüne güç katacağını ifade etti.