EĞİTİM

Kuzey Amerika’dan Müslüman Kanaat Liderleri NEÜ’de Temaslarda Bulundu

Kuzey Amerika, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada’dan büyük Müslüman teşkilatlarını temsil eden üst düzey 25 Müslüman kanaat lideri Necmettin Erbakan Üniversitesini (NEÜ) ziyaret etti.

Kuzey Amerika’dan Müslüman Kanaat Liderleri NEÜ’de Temaslarda Bulundu

ABD İslam Teşkilatlarının Üst Kuruluşu Başkanı ve Genel Sekreteri, Amerika İslam İlişkileri Bölge Sorumlusu ve Müslüman Hakları Savunma Teşkilatı üst düzey temsilcisinin de aralarında bulunduğu heyet, Türkiye’de bir hafta boyunca resmi ziyaretlerde bulundu.

Resim önizlemesi

Ziyaretler esnasında Türkiye ile Amerika Müslüman toplumu arasındaki ilişkileri güçlendirmek için bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunuldu. Özellikle dünyada artan İslam karşıtlığı ve İslamafobia konusunda istişareler ve yapılabilecek faaliyetler müzakere edildi.

Heyet, Konya’daki temaslarında ilk olarak Üniversitemiz Rektör Yardımcıları ile fikir alışverişinde bulundu. Görüşmede Üniversitemiz ile Kuzey Amerika’daki eğitim kurumları ve Müslüman ilim adamları arasında karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı, ortak projeler için yapılabilecek iş birlikleri için fırsat ve imkânlar ele alındı.

Resim önizlemesi

Yapılan toplantıda heyete, Üniversitemiz ayrıntılı olarak tanıtıldı ve uluslararasılaşma konusunda yapılanlarla ilgili bilgi verildi. Heyette yer alan yetkililer de, özellikle ABD’de tıp, mühendislik, sosyal bilimler gibi farklı alanlarda çok sayıda başarılı Müslüman ilim adamının olduğunu ve bunların Üniversitemize ileride mümkün olduğu ölçüde herhangi bir karşılık beklemeden katkı yapabileceklerini ifade etti.

Resim önizlemesi

Daha sonra Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesine geçen heyet, Dekan Prof. Dr. Fikret Karapınar ve öğretim üyeleriyle karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu. Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesinin, Türkiye’nin en eski fakültelerinden birisi olması hasebiyle heyetin bazı üyeleri tarafından önceden bilindiği dile getirildi. Fakültenin lisans ve lisansüstü programları ve müfredatları hakkında Dekan Karapınar tarafından ayrıntılı bilgi verildi.

Resim önizlemesi

Heyet, Kuzey Amerika’daki gençlerin ve din görevlilerinin eğitimi konusunda Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesinin yapabileceği katkılar hakkında da bilgi isteyerek, uzaktan lisans ve lisansüstü eğitim verilmesini talep etti. Toplantıda ayrıca, karşılıklı öğrenci mübadelesinin önemi vurgulanarak bu konuda neler yapılabileceği konuşuldu.