S.T.K.
Giriş Tarihi : 02-06-2022 12:07   Güncelleme : 02-06-2022 12:07

ÖĞ-DER Konya Şubesinden Basın Açıklaması

Şuurlu Öğretmenler Derneği Konya Şube Başkanı Yavuz Aydın gerçekleştirmiş olduğu basın toplantısıyla 2021-2022 Eğitim öğretim yılını değerlendirdi. Öğ-Der Konya Şube Başkan Yardımcıları Kasım Yazıcı ve Yakup Aydoğdu’da basın toplantısında hazır bulundu.

ÖĞ-DER Konya Şubesinden Basın Açıklaması

Konuşmasında içinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılını değerlendiren Öğ-Der Konya Şube Başkanı Yavuz Aydın; 2021-2022 eğitim öğretim yılını 17 Haziranda tamamlamış olacağız. Bu süreçte fedakârca görev yapmış öğretmenlerimize, yöneticilerimize, öğrencilerimize, velilerimize saygı ve hürmetlerimi arz ediyorum. 5 Haziran pazar günü sınava girecek 8.sınıf öğrencilerimize, 18-19 Haziran tarihlerinde TYT-AYT-YDS sınavlarına girecek 12.sınıf ve mezun öğrencilerimize hayırlı başarılar diliyorum.

2021-2022 eğitim öğretim yılında veriler aziz milletimizin fedakârlığını açıkça ortaya koymaktadır. Türkiye’de okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde toplam 18 milyon 25 bin 943 öğrenci, bu okullarımızda 1 milyon 112 bin 305 öğretmen, 67 bin 125 okul, 732 bin 381 derslikte, yükseköğretimde 209 üniversite 8 milyon 240 bin 997 öğrenci, 200 bin öğretim görevlisi ile eğitim öğretim yapmaktayız. Bu veriler gösteriyor ki nüfusumuzun 1/3 ünden çoğu bilfiil eğitim öğretim ordusunun içindedir. Bütçeden eğitime ayrılan miktar 274 milyar 384 milyon 474 bin lira ile bütçenin yüzde 16’sı eğitime ayrılmış oluyor.

Değerli basın mensupları:

Şimdi gelelim eğitimin içeriğine;

*Yıllardır batı dayatmalı, taklitçi ve ithal eğitim uygulamaları ile neslimizi önce ahlak ve maneviyat gerçeğinden uzaklaştırdık.

*12 yıl kesintisiz eğitim ile bütün öğrencilerimizi üniversite önüne koyduk. Böylece kesintisiz öğretimi 16 yıla çıkardık. *üniversiteden mezun olan gençlerimizin işsizlik oranı açıklandığından çok daha fazla, İŞKUR’a müracaat etmeyen milyonlarca üniversite mezunu var

*Karma eğitim dayatması her yönü ile eğitimi ve öğretimi özünden uzaklaştırmaktadır, ahlaki ve manevi değerlerden uzaklaşıldı. *yönlendirme eğitimi sürekli görmezden gelinerek meslek kollarına eleman yetiştirmek yerine göçmen iş gücüne sarıldık

*Üniversiteyi bitiren gençlerimiz diplomaları ile ve üniversite öğrenim kredisi ile hem işsiz hem borçlu durumda, evlenmeyi düşünmeyen ve buna fırsat vermeyen uygulamaları ısrarla devam ettiriyoruz

*Gençlerle yapılan anketler bu ana gerçeği ortaya koyuyor. Gençlerimizin yüzde 75’i yurt dışına gitme yollarını arıyor

*Hükümette görev alan bakanlarımızın ortak kanaat ve açıklamaları milli bir eğitim politikamızın olmadığını ortaya koyuyor; bu dönemde 8 milli eğitim bakanı görev aldı ve bu bakanların ortak ifadesi ‘’sistem yanlış, sil baştan değiştireceğiz olmuştur.

*Öğretmen yetiştirme, atama ve yetkilendirmeler gözler önünde; öğretmen saygınlığı, özlük hakları, ücretleri hususunda bari bir defa da batıyı bu yönde örnek alsanız, ne iyi olur.

*Okulların fiziki yapısı, imkânları, donanımları eğitimin içeriğini oluşturmuyor. Doğrusu çocukların kalbine, aklına koyduklarımızdır eğitimin içeriği.

*Eğitim öğretimde sosyal medya, internet, TV dizilerinin olumsuz etkilerine karşı hiç bir tedbir ve yaptırım yok, gençlerimiz deist, satanist, pagan, ahlaksız; içeriklerle zehirlenmektedir.

Değerli basın mensupları: çözüm olarak

*Eğitim öğretimde ithal programlardan içeriklerden planlamalardan vazgeçelim. Bunun asıl sorumluluğu bu nesli emanet olarak verenin himayesindedir.

*Kendimize, özümüze, inancımıza, değerlerimize dönelim. Adımız gibi milli olalım, biz millet olarak dünyaya 1000 yıl adalet, ahlak, asalet, liyakat dağıtmış bir milletin evlatlarıyız. İnsan kendi değerlerinden uzaklaşarak hangi gerçeği bulabilir ki? Dedi.