SİYASET

Karaca: Piyasadaki Fahiş Fiyat Artışlarından Dolayı Ev Almak Hayal Oldu

Son günlerde artan emlak ve konut fiyatlarını değerlendiren Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, iyi yönetilmeyen ekonomiyle birlikte piyasadaki fahiş fiyat artışlarından dolaylı ev almanın artık hayal olduğunu söyledi.

Karaca: Piyasadaki Fahiş Fiyat Artışlarından Dolayı Ev Almak Hayal Oldu

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca emlak ve konut piyasasındaki gelişmeleri ve fahiş fiyat artışlarının vatandaşı ev alamayacak bir duruma getirdiğini dile getirerek, “Pandemi, kredi faizleri, kurlarda yaşanan artışlar, hammadde fiyatlarına gelen zamlar ve kötü ekonomi yönetimi derken, ülkemizde konut sektöründe anlamsız artışlar yaşanmıştır. Piyasada oluşan fiyatlar bağlamında ev almak artık hayal olmuştur. Konya kiralık emlak piyasası ile ilgili olarak sizlerle birkaç rakam paylaşmak istiyorum. Konya Selçuklu ilçesinde en düşük 3+1 ev kirası 2.000 TL ve en yüksek ev kirası 7.500 TL civarı olmuştur. Konya Karatay ilçesinde en düşük 3+1 ev kirası 1.500 TL ve en yüksek ev kirası 4.000 TL civarı olmuştur. Konya Meram ilçesinde en düşük 3+1 ev kirası 1.750 TL ve en yüksek ev kirası 7.100 TL civarında olmuştur. Konya satılık emlak piyasası ile ilgili olarak sizlerle birkaç rakam paylaşmak istiyorum Konya Meram ilçesinde en düşük 3+1 satılık ev 400.000 TL ve en yüksek satılık ev 10.000 000 TL civarı olmuştur. Konya Karatay ilçesinde en düşük 3+1 satılık ev 400.000 TL ve en yüksek satılık ev 5.000 000 TL civarı olmuştur. Konya Selçuklu ilçesinde en düşük 3+1 satılık ev 375.000 TL ve en yüksek satılık ev 8.000 000 TL civarı olmuştur” dedi.

Dar ve sabit gelirlilerin mülk sahibi olmaları imkânsız hale geliyor

Bu gidişatla dar ve sabit gelirlilerin mülk sahibi olmalarının imkânsız hale geldiğini ifade eden Başkan Karaca; “Konya ilimizin merkez ilçelerindeki korkunç tablo bu şekildedir ve her geçen gün sürekli olarak artmaya devam etmektedir. Bugün asgari ücretin 4.255 TL, ortalama emekli maaşının 3.500-4.500 TL ve en düşük devlet memuru maaşının 6.429 TL olduğunu düşündüğümüzde vatandaşlarımız gelirlerinin önemli bir kısmını kiraya ayırmak zorunda kalmış hatta belirli bölgelerde oturmak için gelirlerinin tamamını kiraya vermek zorundadır. Ayrıca bu veriler ışığında asgari ücretle geçinmek zorunda kalan işçilerimizin ve memurlarımız önemli bir kısmının ev alması hayal olmuştur. Hükümet ise hala bu kötü gidiş ile ilgili bir tedbir almak yerine, mevcut fiyatları yükseltici kredi ve destek politikaları üretmenin çabasındadır. Deva Partisi olarak mevcut iktidarın vatandaşlarımızı anlamalarını beklemiyoruz. Lakin sadece halkımızın arasında gezip onlara kulak vermelerini ve bu anlamsız gidişe yönelik tedbirler almalarını beklemekteyiz. Ülkemizde birçok sorunun olduğu gibi, konut sorunun çözümü için de hazırlıklarımız vardır. Parti olarak konut hakkını en temel insani hak olarak görüyoruz. Bu sebeple konutun rant aracına dönüşmesinin önüne geçeceğiz. Sosyal devletin gereği olarak dar gelirli ailelerimizin konut sahibi olmalarını kolaylaştıracağız. Dar gelirli vatandaşlarımız için bir yandan kira öder gibi makul taksitlerle ev sahibi olabilmeleri hedefiyle, sosyal konut projeleri başlatacağız. Alım gücünün yeniden artırılmasını sağlayacak ekonomik reformlar sonrasında yeniden kira öder gibi ev sahibi olmak hayalini gerçekleştireceğiz” diye konuştu.