SİYASET
Giriş Tarihi : 17-05-2022 09:29   Güncelleme : 17-05-2022 11:19

CHP Ankara Milletvekili Kaya: Köy Enstitüsü Gibi Eşsiz Bir Tarih Yok Edilecek

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla başlatılan 21 Köy Enstitüsü ziyareti Konya Ereğli’de devam etti. Şimdiki adı İvriz Sosyal Bilimler Lisesi olan Ereğli İvriz Köy Enstitüsü önünde açıklama yapan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'ndan okulun akıbetine ilişkin soru önergesine verdiği yanıtı paylaşarak, "Her iki bakanlık da sorumluluğu diğerine atarak, binaları kaderine terk ettiklerini beyan ettiler. Köy Enstitüsü gibi eşsiz bir tarih yok edilecek" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Kaya: Köy Enstitüsü Gibi Eşsiz Bir Tarih Yok Edilecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla başlatılan 21 köy enstitüsü ziyaretinin beşincisi, Ereğli İvriz Köy Enstitüsü'ne yapıldı. Ziyaret, CHP TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu Grup Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Muğla Milletvekili Suat Özcan, YDK Üyesi Gülsüm Filorinalı, Konya İl Başkanı Barış Bektaş, Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, Doç. Dr. Ahmet Yıldız, sendikalar, dernek temsilcileri, Köy Enstitüsü mezunlarından oluşan bir heyetle birlikte gerçekleştirildi.

Ereğli İvriz Köy Enstitüsü önünde açıklama yapan CHP TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu Grup Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya gelin Köy Enstitüsü binalarına sahip çıkalım çağrısında bulunarak, “2020 Şubat ayı başlarında Konya Ereğli İvriz Köy Enstitüsü mezunu 87 yaşındaki Hasan Can Öğretmenimiz aradı. İvriz Köy Enstitüsü'nün yıkılmak istendiğini, ranta kurban edilmemesi için yıllardır mücadele ettiğini anlattı. Son depremden sonra, 32 binadan oluşan Konya Ereğli İvriz Köy Enstitüsü yatakhanesinin depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltılarak, 200 öğrencisinin de çevredeki yurtlara yerleştirildiğini; 3 bin dönümlük değerli arazisi için, depreme dayanıklı olmadığı gerekçe gösterilerek eşsiz bir tarih olan Köy Enstitüsü yıkılacaktır. 13 Şubat 2020 tarihinde TBMM Başkanlığına verdiğim iki ayrı soru önergesi ile hem Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a hem de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a İvriz Köy Enstitüsü'nün yıkılmak istendiği iddialarını ve restorasyonuna ilişkin durumunu sordum. Hemen ardından, 14 Şubat 2020'de bir basın toplantısı yaparak, Milli Eğitim Bakanı ve Kültür ve Turizm Bakanı'na çağrı yaptım. ‘Gelin Köy Enstitüsü binalarına sahip çıkalım, tarihini yok edenlerin geleceği olmaz dedim. İvriz Sosyal Bilimler Lisesi Öğrenci Pansiyonu Binası'nın depreme dayanıksız olduğuna ilişkin tutulan raporla, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 06.02.2020 tarihli olurları gereğince pansiyon binasının resmi olarak kapatıldığı, binaların yıkımı ile ilgili olarak alınmış herhangi bir kararın mevcut olmadığı yanıtı geldi. Okul binasının güçlendirilmesine ya da restorasyonuna ilişkin sorularımıza yanıt verilmedi” dedi.

“HER İKİ BAKANLIK DA SORUMLULUĞU DİĞERİNE ATTI”

İvriz Köy Enstitüsünün binalarıyla ilişkin soru önergesi verdiğini dile getiren Yıldırım Kaya, “Her iki bakanlıkta İvriz Köy Enstitüsünün binalarının sorumluluğu diğerine atarak, binaları kaderine terk ettiklerini beyan ettiler. Bizler böylesine değerli bir mirası geleceğe taşıyacağız. İvriz Köy Enstitüsünden Mustafa Üstündağ; İvriz Köy Enstitüsünden mezun olduktan sonra, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü’nü ve ABD Wisconsin Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni bitirdi. Hacettepe Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 14., 15., 16., dönem TBMM Konya milletvekilliği yaptı. 1969 yılında CHP'den Konya Milletvekili olarak Meclis'e girdi. 1974 ve 1977 yıllarında Bülent Ecevit hükümetlerinde Milli Eğitim Bakanlığı, 1978-1980 yıllarında ise CHP Genel Sekreterliği yaptı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Bülent Ecevit’in Genel Başkanlıktan ayrılmasından sonra da CHP Genel Başkan Vekilliği görevini yürüttü. Daha çok hizmetler edeceği bir yaşta 30 Haziran 1983'de geçirdiği trafik kazasında 50 yaşında hayatını kaybetti. İvriz Köy Enstitüsüne çevre iller Konya, Niğde, Nevşehir, Mersin ili Mut ilçesinin köylerinden öğrenci alınmıştır. Burada

Mahmut Makal, Süleyman Ege, Mevlüt Kaplan, Hacı Angı, Dündar Aydoğdu Prof. Dr. Ayşe Baysal, Mustafa Üstündağ, Prof. Dr. Ali Uçan, Prof. Dr. Hasan Pekmezci gibi isimler mezun olmuştur. Bugün İvriz Köy Enstitüsünü ziyaret edip, eski mezunlarla konuştuk, onların anılarını dinledik. Bizim Hasan

Can öğretmenimize ve tüm köy enstitüsü mezunlarına sözümüz var Koy Enstitülerini yaşatacağız, mirasını gelecek nesillere taşıyacağız” diye sözlerini tamamladı.

Cumhuriyet kazanımlarını yeniden hizmete kazandıracağız

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş cumhuriyet kazanımlarını yeniden hizmete kazandıracaklarını belirterek, “Ankara Milletvekilimiz Yıldırım Kaya, Muğla Milletvekilimiz Suat Özcan, YDK üyemiz Gülsüm Filorinalı, Eğitim- İş Konya Şube başkanı Özgür Ulaş Yiğit, İlçe Başkanlarımız ve İl Yöneticilerimizle birlikte Ereğli İvriz Köy Enstitüsünü ziyaret ederek basın açıklaması yaptık. Akabinde köy enstitüleri konulu panelimizi gerçekleştirdik. İktidarımızda çürümeye terk edilen tüm Cumhuriyet kazanımlarını yeniden hizmete kazandıracağız” diye konuştu.