SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-05-2022 16:36   Güncelleme : 12-05-2022 16:41

Acil Obstetrik Bakım Klinisyen Eğitimi Ve İl Anne Sağlığı Değerlendirme Toplantısı

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kadın ve Üreme Sağlığı Dairesi Başkanlığı tarafından, kadın sağlığına yönelik gerekli tedbirleri almak, önlenebilir anne bebek ölümlerini engellemek amacı ile kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına yönelik ‘Acil Obstetrik Bakım Klinisyen Eğitimi’ düzenlendi. Düzenlenen eğitimin açılış programının ardından İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda ‘İl Anne Sağlığı Değerlendirme’ toplantısı gerçekleştirildi.

Acil Obstetrik Bakım Klinisyen Eğitimi Ve İl Anne Sağlığı Değerlendirme Toplantısı

Düzenlenen Toplantılara, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanı Dr. Tuba Esra Şahlar, Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığından Prof. Dr. Aykan Yücel,  Op. Dr. Veli Dündar Ongun, Uzm. Dr. Zühal Köksal, kamu, üniversite ve özel hastanelerin başhekimleri ile birlikte hizmet başkan ve yardımcıları katıldı.

Bir 1 kişi görseli olabilir

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç ve Üreme Sağlığı Daire Başkanı Dr. Tuba Esra Şahlar’ın açılış konuşmalarıyla başlayan toplantıda, 2018 yılından bu yana ilimizde gerçekleşen anne ölümleri değerlendirildi. Önlenebilir nedenlerle gerçekleşebilecek anne ölümlerini engellemek amacıyla İl öncelikleri de gözetilerek yapılacak çalışmalar ve alınacak önlemler tartışıldı.

Bir 1 kişi ve ayakta görseli olabilir

Acil Obstetrik Bakım (AOB); gebeliğin başlangıcından doğum ve doğum sonrası ilk 42 gün içerisinde meydana gelen anne ve bebeğin hayatını tehdit eden, acil müdahale gerektiren durumlarda verilen hizmetler bütünü olarak tanımlanıyor. Ülkemizde anne mortalite ve morbiditesini azaltmada en etkili programların başında gelen Acil Obstetrik Bakım Programı ile yaygın obstetrik bakım hizmetlerine kolay ulaşılabilirlik, bu hizmetlerin yüksek kalitede verilmesi ve anne ölümlerinin gelişmiş ülkeler seviyesine indirilmesi amaçlanıyor.

Bir 4 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilir