SANAT
Giriş Tarihi : 11-05-2022 19:05   Güncelleme : 11-05-2022 20:22

8’inci Dilek Sabancı Tiyatro Festivali Başladı

Selçuk Üniversitesi ve Sabancı Vakfı tarafından düzenlenen 8’inci Dilek Sabancı Tiyatro Festivali, “Selçuk’ta Bahar Şenlikleri” kapsamında başladı. 15 Mayıs’ta sona erecek festival çerçevesinde, her gün saat 20.00’de bir tiyatro oyunu ücretsiz olarak Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarında tiyatroseverlerle buluşacak.

8’inci Dilek Sabancı Tiyatro Festivali Başladı

Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarında düzenlenen festivalin açılış törenine öğretim elemanları, öğrenciler ve çok sayıda tiyatrosever katıldı.

Açılış töreni, SÜ Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Geleneksel Türk Müziği Bölümü, Türk Sanat Müziği Anasanat Dalı öğretim elemanları tarafından sunulan saz eserleri konseriyle başladı.

“KONSERVATUVARIMIZ ÖNEMLİ DEĞERLER KAZANDIRDI”

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah Eken festivalin açılışında yaptığı konuşmada, Dilek Sabancı Tiyatro Festivali’nin 2013 yılından bu yana düzenlenmekte olduğunu söyledi. Sabancı ailesinin sosyal sorumluluk, kültür-sanat etkinlerine ciddi anlamda önem verdiğini ifade eden Prof. Dr. Eken, SÜ Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarının sahne sanatları ve müzik alanında önemli değerler kazandırdığını aktardı. Sanatla yetişen ülkelerin her alanda ön plana çıktığını kaydeden Prof. Dr. Eken, festivalin hayırlı olmasını diledi.

Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Oğuz Karakaya da “Konservatuvarımız tiyatro, opera, Geleneksel Türk Müziği alanında kıymetli meyvelerini halen vermeye devam ediyor. Bu ağacın özünde bereket, saygı, sevgi, hoşgörü, bilim ve sanatı paylaşma duygusu vardır. İşte bu paylaşım, bu yıl 8’inci kez gerçekleşiyor. Selçuk Üniversitesi Rektörlüğümüze, Hacı Ömer Sabancı Vakfı Yönetimine ve kıymetli Sabancı ailesine teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dilek Zerenler ise “Tiyatro Anasanat Dalımızın sahneleyeceği iki oyunda da görev alan 1’inci sınıftan 4’üncü sınıfa kadar tüm öğrencilerimize, onlara yol gösteren Anasanat Dalımızdaki tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

“GENÇLERİMİZİN SAHNE HEYECANINA 18 BİNE YAKIN TİYATROSEVER EŞLİK ETTİ”

Sabancı Vakfı İdari ve Mali İşler Müdürü Hilal Yöney, Sabancı Vakfı olarak gençlerin sanatla, özellikle de tiyatroyla ilgilenmesini teşvik etmeye önem verdiklerini belirterek şunları kaydetti: “Sanatın geniş kitleler tarafından erişilebilir olmasına, çok fazla kişiye ilham vermesine önem veriyoruz. Bugün burada bizleri bir araya getiren Dilek Sabancı Tiyatro Festivali’ni Selçuk Üniversitesinde gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. Dilek Sabancı Tiyatro Festivali’nde şimdiye kadar 14 farklı üniversiteden 860 oyuncu, toplam 43 oyunla

Konya’da tiyatroseverlerle buluştu. Türkiye’nin pek çok yerinden gelen genç sanatçılarımızın bu sahnedeki heyecanına 18 bine yakın tiyatrosever eşlik etti.”

Konuşmaların ardından festivalin düzenlenmesine ve Konservatuvarın gelişimine katkı sağlayan onur konuklarına plaket takdim edildi.

Sonrasında SÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Arş. Gör. Selim Çınar ve öğrencilerinin hazırladığı “Seramik Okarina Sergisi”nin açılışı yapıldı. Ardından Konya Devlet Tiyatrosu Sanatçısı ve Müdür Yardımcısı Yiğit Gümüşada’nın yönetmenliğindeki “Hastalık Hastası” oyunu sahnelendi.

Festival kapsamında 11 Mayıs’ta Atatürk Üniversitesince “Keşanlı Ali Destanı”, 12 Mayıs’ta Kocaeli Üniversitesince “Yangın Duası”, 13 Mayıs’ta Anadolu Üniversitesi tarafından “Kıl Payı” oyunu tiyatroseverlerle buluşacak. 14 Mayıs’ta Çukurova Üniversitesince “Duvarların Ötesi”, 15 Mayıs’ta ise Selçuk Üniversitesi tarafından “Çivide” oyunu sahnelenecek.