YEREL
Giriş Tarihi : 07-05-2022 20:06   Güncelleme : 08-05-2022 10:03

Akşehir Belediyesi Geleneksel Hıdrellez Etkinliği

Akşehir Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan ancak pandemi nedeniyle iki yıldır ara verilen hıdrellez etkinliği yoğun ilgi gördü. Etkinlikte yapılan eğlenceli yarışmalar katılımcılar tarafından keyifle izlendi.

Akşehir Belediyesi Geleneksel Hıdrellez Etkinliği

Akşehir Kent Ormanı Nimetullah Nahcivani Türbesi civarında düzenlenen hıdrellez etkinliğinde ilk olarak Akşehir Belediyesi Mehter Takımı tarafından gösteriler sunuldu. Etkinlik alanında yapılan halat çekme yarışı, çuvalla koşma yarışı, kaşıkla yumurta taşıma yarışı, yumurta kırma oyunu, yoğurdun içinden para bulma yarışı ve bilek güreşi gibi geleneksel hıdrellez eğlenceleri katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı. Yarışmalarda başarılı olanlara etkinliğe katılan protokol tarafından çeşitli hediyeler verildi. Yapılan etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, “ Bu yıl bereketli bir kış geçirdik. İnşallah bu yağan yağışlar ülkemiz ve çitçilerimiz içinde bolluk ve bereket getirecek. Pandemi nedeniyle iki yıldır hıdrellez etkinliğimizi ve diğer etkinliklerimizi yapamıyorduk. Salgının etkisinin azalmasıyla inşallah bu etkinliklerimizi böyle güzel bir şekilde yapmaya devam edeceğiz. Bilindiği gibi Hıdrellez Hızır Aleyhisselam ile Hazreti İlyas Peygamberimizin buluştuğu gün olarak ifade edilir. Baharın müjdeleyicisi, bolluğun, bereketin ve tabiatın canlanmasının işaretidir. Onun içinde Akşehir’imizde yıllardır Nimet Baba olarak bilinen Nimetullah Nahçivani Hazretleri’nin türbesi ziyaret edilir, dua edilir ve etkinlikler yapılır. Nimet Baba’nın huzurunda inşallah bolluk bereket temennisiyle, duasıyla bu etkinliğimizi başlatmış bulunuyoruz" dedi.

Etkinlikte gölle ikramı öncesi yılın bereketli, sağlıklı ve bolluk içinde geçmesi için dua edildi. Duanın ardından etkinliğe katılan protokol tarafından Akşehir Belediyesinin ikramı olan gölleler vatandaşlara dağıtıldı. Buğday, nohut kuru fasulye gibi baklagillerin haşlanarak pişirilmesinden oluşan ve bereketi temsil eden gölleden almak isteyen vatandaşların yoğun talebi sayesinde gölle kazanları kısa sürede boşalırken, vatandaşlar hıdrellezin böyle manalı bir şekilde kutlanmasından dolayı duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Hıdrellez etkinliğine; Akşehir Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Barbaros Topaloğlu, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Akdemir, İlçe Müftüsü Ahmet Müjdeci, Ak Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, İyi Parti İlçe Başkanı Mehmet Emre, Akşehir Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.