GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2022 18:47   Güncelleme : 27-04-2022 19:11

Eti Alüminyum iftarda Gazetecilerle Buluştu

Cengiz Holding’in iştiraki Eti Alüminyum, düzenlenen iftar buluşmasında Konya yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi.

Eti Alüminyum iftarda  Gazetecilerle Buluştu

İftara katılan Eti Alüminyum A.Ş Genel Müdürü Mehmet Arkan, Eti Alüminyum’un Türkiye’nin 800 bin tonluk yıllık alüminyum ihtiyacının yüzde 10’undan fazlasının üretimini tek başına, Konya Seydişehir Entegre Tesisleri’nde gerçekleştirdiğini belirtti. Madenden son ürüne kadar üretim yapabilen Türkiye’nin tek, dünyanın ise sayılı entegre tesislerinden birine sahip olan Eti Alüminyum’un üç adet ruhsatlı maden sahası bulunduğunu söyleyen Mehmet Arkan, sözlerine şöyle devam etti: “Boksit cevheri çıkardığımız maden ocağımızda, çıkarılan cevherin tamamı işleniyor. Alüminyum külçe, t-ingot, yuvarlak ingot, yassı ingot, alaşımlı külçe gibi ürünlerin üretimi ve satışının yanında, alüminyum hidroksit kullanarak alüminyum oksit (alümina) üretiyoruz. Üretim tesislerimizde yaptığımız rutin yatırımların yanı sıra Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarımız da bizim için çok önemli. Geçtiğimiz yıl Eti Alüminyum Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen; ATH adı verilen yanmayı geciktirici yeni stratejik ürünümüz, EtiFine markasıyla otomotiv, uçak, tren sektöründe iç döşemelerinde, yanmaz halı üretiminde, enerji ve haberleşme kablolarının izolasyon kısımlarında %60’a kadar kullanılabilecek. Avrupa’da bu ürünü üreten 4’üncü ülke konumundayız. Üretimde kullanılacak ekipman ve makine- teçhizat kendi bünyemizdeki atölyelerde dizayn edilip üretildi.”

Üretim faaliyetlerinde sürdürülebilirlik için çeşitli uygulamaları hayata geçirdiklerini anlatan Arkan, “Gaz emisyonunu azaltmak amacıyla 15 milyon dolarlık yatırım yaptık. Tesislerimizde kullandığımız kükürt ve kükürt dioksit oranı yüksek fuel oil’in çevreye zarar vermemesi için 5 milyon dolarlık yatırım yaparak doğal gaz dönüşümü gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımız, AB normlarında belirtilenden çok daha düşük gaz emisyonu seviyesine inmemize olanak tanıdı” diye konuştu.