SİYASET
Giriş Tarihi : 26-04-2022 10:53   Güncelleme : 26-04-2022 11:08

Karaca; “Çeltik, Derebucak, Halkapınar, Taşkent Konya Merkezden İmar Edilemez!”

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca Deva Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları eylem planı hakkında yaptığı açıklamada, ilçelerin imar edilmesinin Konya merkezden yapılmaması gerektiğini söyledi.

Karaca; “Çeltik, Derebucak, Halkapınar, Taşkent Konya Merkezden İmar Edilemez!”

Seyit Karaca Deva Partisinin Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları eylem planı hakkındaki açıklamasında, güçlü ve demokratik bir yerel yönetim anlayışını hayata geçireceklerini belirterek, “Yaşadığımız şehirlerin nasıl yönetileceği, en önemli zihniyet devrimlerinden birisidir. Bunu başarmanın yolu ise demokratik değerleri ülkemizin dört bir yanına yaymaktan geçmektedir. Biz güçlü bir yerel yönetimin olduğu, çoğulcu ve katılımcı demokrasinin hâkim olduğu bir Türkiye hayal ediyoruz. Bu nedenle, tıpkı gelişmiş demokrasilerdeki gibi, ülkemizde yönetme yetkisinin mümkün olduğunca merkezden yerele doğru devredilmesi gerektiğini savunuyoruz. Bu anlamda ilimizin Çeltik, Derebucak, Halkapınar, Taşkent ilçelerinin Konya merkezden imar edilmesini yanlış buluyoruz. Türkiye tek bir makamdan, tek bir noktadan yönetilemeyecek kadar büyük bir ülkedir. Bizdeki Yerel Yönetimler ve Şehircilik anlayışı, hayatın tüm alanlarının filizlendiği ve varlık gerekçesinin en ideal şekilde hayat bulması ile ilgilidir. DEVA Partisi, şehirdeki tüm paydaşların şehre dair düşüncelerini, isteklerini ve tercihlerini yansıtabilecekleri bir ortam yaratacaktır. Şehriler, bu anlayış ve yaklaşımla vücut bulacak, yaraları saracak, hastalıkları iyileştirecek, güzellikleri ortaya çıkaracak ve gelecek nesillere gururla miras bırakacaktır. Deva partisinin iktidarında şehirlerimiz insan ve çevre odaklı olacaktır. Şehirlerimiz hak ettiği değere, insanlar hak ettiği şehirlere kavuşacaktır. Şehirlerimiz hem yaşayacak hem de insanımız yaşatacaktır. Sonuç olarak Deva Partisi söz sahibi olduğunda hayallerimizdeki yaşanabilir ve mutlu şehirler gerçeğe dönüşecektir” dedi.

 

Şehir hayatında hiç kimseyi geride bırakmadan,

Herkesin insanca yaşamasını sağlayacağız

 

Deva Partisi iktidarında şehirlerde insanların insanca yaşamasını sağlayacaklarına dikkat çeken Seyit Karaca, Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları eylem planında şu unsurlar üzerinde durulacaktır; Aşırı merkeziyetçiliğin yol açtığı sorunları ortadan kaldıracağız. Türkiye’nin kaynaklarını yerinde, verimli ve etkin kullanmak ve demokratik kültürü derinleştirmek amacıyla yerel yönetimleri güçlendireceğiz. Siyasi ve iktisadi istikrarı esas alacağız. Yerel yönetimlerin vurgun amacıyla kullanılmasını engelleyeceğiz. Sistemde haksız kazanç elde edilmesini mümkün kılan tüm açıkları kapatacağız. Hukuki ve ahlaki dayanağı olmayan yolsuzlukların üstüne kararlılıkla gideceğiz. Tepeden inmeci olmayacağız. Demokrasiyi, aşağıdan yukarıya doğru işleteceğiz. Halkın karar alma süreçlerine katılımını sağlayacağız. Çoğulculuğu esas alarak ülkemizin demokrasi seviyesini ileriye taşıyacağız. Şehir hayatında hiç kimseyi geride bırakmadan, herkesin insanca yaşamasını sağlayacağız. Vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri şehirler oluşturacağız. İş gücüne katılımın arttırılmasından kadına yönelik şiddetin azaltılmasına kadar her alanda yerel yönetimleri etkili kılacağız. Yaşam alanlarımızı güzelleştirerek vatandaşlarımızın yaşam kalitesini arttıracağız. Yerel yönetimlerde çevreci anlayışı hâkim kılarak bir zihniyet devrimi gerçekleştireceğiz. Çevre, su ve hava kirliliğiyle etkin bir mücadele yürüteceğiz. Kültürel faaliyetleri destekleyeceğiz. Şehirlerimizi tarihi, toplumsal ve kültürel birikimlerini koruyarak yenileyeceğiz. Kentsel yenilenme süreçlerinde vatandaşlarımızın imkânlarını arttıracağız. Yıldız şehirler oluşturacağız. Şehir içi ulaşımda yaşanan sorunları gidermek üzere adımlar atacağız” diye konuştu.