GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-04-2022 15:55   Güncelleme : 22-04-2022 16:26

Rektör Özçelik’ten 23 Nisan Mesajı

Konya teknik üniversitesi rektörü Prof. Dr.Rektör Babür Özçelik 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı dolayısı ile mesaj yayınladı.

  Rektör  Özçelik’ten   23 Nisan Mesajı

23 Nisan 1920, Tarihimizin önemli bir dönüm noktasıdır. Türk milletinin iradesini temsil eden bu önemli gün aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini, bağımsızlığımızın ve dünyaya ilan ettiği gündür. Bu önemli gün hiç şüphesiz Aziz milletimizin yeniden şahlanışının, çağdaş dünyada saygın ve onurlu bir şekilde yerini alabilmek için verdiği mücadelenin en önemli timsalidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” İşte bu anlayışla yüce meclisimiz açılmış ve o karanlık ve olağanüstü günlerde Türk milletine güç ve cesaret vermiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin Kuruluşunun 102’inci yıldönümü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en kalbi duygularla kutluyor, bu müstesna bayramı kutlamamıza vesile olan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnetle yâd ediyorum.