GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-04-2022 12:01   Güncelleme : 22-04-2022 13:50

Erkoyuncu: ''Konya Şeker'de Her şey Yolunda''

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu, “Konya Şeker olarak bu yıl kapasitemizi artıracağız. Türkiye'de şeker politikasına Konya olarak damga vuracağız" ''konya Şekerde her şey yolunda ' dedi.

 Erkoyuncu: ''Konya Şeker'de Her şey Yolunda''

PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ramazan Erkoyuncu, Konya Şeker Merkez Kampüsü'nde iftarda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Programda konuşan Ramazan Erkoyuncu, Konya Şeker’in gıda sektöründe yoluna emin adımlarla ilerlediğini söyledi. Göreve geldikleri günden bu yana borçların ödenmesi konusunda da önemli attıklarını dile getiren Erkoyuncu, “Yapılandırma konusunda bankalarla en ince detaylara kadar konuştuk. Çok şükür olumsuz bir şey yok. Bu yıl harika bir kampanya dönemi geçirdik. Konya Şeker kapasitesini artırmaya devam ediyor. Gelecek yılı da teminat altında aldık. Sayın bakanımızdan C kotasını da A kotasından satma sözü aldık. Çumra Şeker’in de kapasitesini artıracağız. Kaynak bulma noktasında bir sıkıntımız yok. Bankalarla çok sağlıklı bir görüşme oldu. Önümüzdeki günlerde yapılandırma konusunda son karar verilecek. Son zamanlarda bankaların borçların ödenmesi konusundaki tekliflerimizi revize ettik. Borcumuzu çok rahat şekilde ödeyeceğiz” dedi.

img-20220422-wa0005.jpg

TAŞINMA BİRKAÇ YILA TAMAMLANACAK

Konya Şeker’in taşınma süreci ile ilgili bilgi veren Başkan Erkoyuncu, şunları söyledi: “Konya Şeker fabrikası buradan kalkacak. Buranın çok değerli bir arsası var. 420 binmetrekare bir arsa. Bu kampanya son kampanya dedik ama bu fabrika aksanları en erken 16 ay içinde taşınabiliyor. Büyük bir ihtimal bir kampanya dönemi daha gerçekleşecek. Daha sonra arsayı tahsis ederiz. Tabii sahiplerinin uygun gördüğü rakamlarla ve şartlarla devrederiz. Yeni fabrikanın arsası 1 milyon 300 metrekarelik bir alan. En kısa zamanda temelini atacağız. 60-70 milyon dolarlık bir yatırım ilk etapta. Bu konuda bakanımız Murat Kurum ve Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da çok önemi destek veriyor. 2024 kampanyası inşallah yeni fabrikada yapılacak. Kendi imkânlarımızla yeni fabrikaya taşınacağız.” Seydibey Tesislerinde gübre üretimi konusunda yatırım yapacaklarını kaydeden Erkoyuncu, “40 bin tonluk gübre üretimi konusuna bir yatırım düşünüyoruz. Bir güneş enerjisi tarlası kurmayı düşünüyoruz. Devlet bu konuda da destek veriyor” diye konuştu.