SİYASET
Giriş Tarihi : 21-04-2022 12:15   Güncelleme : 21-04-2022 12:15

Ahmet Sorgun; ‘’Barış İçin Bir Nefes Olacak’’

Covit 19 Pandemisinin ardından Rusya Ukrayna savaşının insanlığın ve barışın üzerine bir karabasan gibi çöktüğü şu günlerde ülkemiz ve Konya’mızda güzel şeylerin olduğunu söyleyen Ak Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun,56 farklı ülkeden 3000 bine yakın sporcunun 24 farklı dalda mücadele edeceği İslami Dayanışma Oyunlarıyla ilgili TBMM de gündem dışı söz alarak bir konuşma yaptı.

Ahmet Sorgun; ‘’Barış İçin Bir Nefes Olacak’’

İslam İşbirliği Teşkilatı Ülkelerine  mensup sporcuların katımıyla gerçekleşen ve  İslam ülkeleri arasında birlik beraberlik ve dayanışmayı amaçlayan  organizasyonun 4 yılda bir yapıldığını ifade eden Milletvekili Sorgun Konuşmasında şu  görüşlere yer verdi. “Önce Coronanın sonrasında da Ukrayna-Rusya savaştırımının insanlığın üzerine bir karabasan gibi çöktüğü günümüzde iyi şeyler oluyor ülkemizde, Konya’mızda.

Bu cümleden olarak; 5.si 9-18 Ağustos 2022 tarihlerinde Konya’da yapılacak olan İslami Dayanışma Oyunları; bir soluklanma, bir nefeslenme, bir serinleme anlamı taşıyor insanlık adına, insanlık için. Bilindiği üzere İslami Dayanışma Oyunları; İslam İşbirliği Teşkilatına bağlı İslami Dayanışma Spor Federasyonu tarafından, 4 yılda bir düzenlenen çoklu bir spor organizasyonudur.

Oyunlar, İslam coğrafyasında spor yoluyla dostluğu, kardeşliği, barışı, huzuru, yardımlaşma ve dayanışmayı hedeflemektedir.

Daha önce Azerbaycan, Endonezya, İran ve Suudi Arabistan’da icra edilen bu dev organizasyonun heyecanını bu kez Türkiye ve Konya olarak hep birlikte paylaşacağız.

Oyunlara İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin tamamından, yani 56 ülkeden 3000’e yakın sporcu, bir o kadar da antrenör, hakem, basın mensubu ve gözlemci iştirak edecektir. Mücadele 24 farklı spor dalında, 16 tesiste, 355 madalya için olacaktır. Karşılaşmalar Türkçe, Arapça, İngilizce ve Fransızca yayınlanacaktır.

SPORUN VE SPORCUNUN ŞEHRİ KONYA

Bilimde, sanatta, eğitimde, sanayide, ziraatta Anadolu’nun başat şehri Konya, aynı zamanda spora ve sporcuya verdiği önemle de bir adım öne çıkmayı fazlasıyla hak etmektedir. Bundan dolayıdır ki, geçtiğimiz günlerde Avrupa Spor Başkentleri ve Şehirleri Federasyonu tarafından Konya; 2023 Dünya Spor Başkenti seçildi.

Selçuklulardan bu yana atçılık, okçuluk ve güreş gibi geleneksel ata sporlarımızın yanında bisiklet sporu ve bisiklet deyince akla Konya gelmektedir. Bu manada 550 km tanımlı bisiklet yoluyla Konya Türkiye’de ve dünyada bir marka şehirdir.

Hz. Mevlana’nın “Şu toprağa sevgiden başka tohum ekmeyiz biz.” dediği barış, kardeşlik ve esenlik yurdudur Konya.

KONYA KENDİNE YAKIŞANI YAPAR

Sadece Konya’ya Türkiye’ye değil, İslam alemine ve insanlık ailesine yakışır şekilde bu büyük organizasyonu mükemmelen tamamlayacağımıza inanıyor ve güveniyorum.

Bu devasa spor organizasyonun Konya’da yapılmasını sağlayan Sn. Cumhurbaşkanımıza, desteklerini esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanımıza, Konya Valimize, şehrin bugünlere gelmesinde emekleri takdire şayan önceki dönemler Büyükşehir Belediye Başkanlarımız Halil Ürün ve Tahir Akyürek’e ve hassaten Konya’yı İslami Dayanışma Oyunlarına eksiksiz bir şekilde hazır etmek için gece gündüz aşkla, şevkle, heyecanla çalışan mevcut Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay ve çalışma arkadaşlarına şükranlarımı sunuyorum.

Son olarak Ramazan ayında ve oruç günlerindeyiz. Hz. Mevlana, Oruç için der ki:

“Can, bedenin hantallığından kurtuldu. Nefsimizin isteklerinin eli bağlandı. Aşk ve İman ordusu geldi, sapıklık ve imansızlık ordusunu kırdı geçirdi.”