YEREL
Giriş Tarihi : 16-04-2022 11:09   Güncelleme : 16-04-2022 11:09

Beyşehir Gölü Havzası Ayçiçeği Açacak

Beyşehir'de "Konya'da sarı bahar projesi" kapsamında 176 üreticiye hibe destekli 3 ton yağlık ayçiçeği tohumu dağıtıldı...

Beyşehir Gölü Havzası Ayçiçeği Açacak

 Beyşehir ilçesinde, üreticilere yüzde 75’i hibe destekli yağlık ayçiçeği tohumu dağıtıldı.

Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Sarı bahar projesi”nden Beyşehir’de istifade eden 176 çiftçiye yaklaşık 7 bin dekar alanda ekim yapmak üzere 3 ton yağlık ayçiçeği tohumu dağıtımı yapıldı.

Yağlık ayçiçeği tohumunun dağıtım töreninde konuşan Konya İl Tarım ve Orman  Müdürü Ali Ergin, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün bitkisel üretimin geliştirilmesi projesi kapsamında yürütmüş olduğu Konya’da sarı bahar projesiyle Beyşehirli üreticiyle buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Bir 9 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

 

KONYA'DA YILLIK 324 BİN TON AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ YAPILIYOR

Konya’da tarımsal üretimin çok geniş bir alanda yapılması ve geniş coğrafya içerisinde çok farklı bitkisel ürünlerin ekilebiliyor olmasının kendileri için bir avantaj oluşturduğunu anlatan Ergin, Konya’da halen yıllık 324 bin ton yağlık ayçiçeği üretiminin olduğunu söyledi.

Türkiye’ye bakıldığında Konya’da ayçiçeğinde yüzde14-15’in üzerinde bir ekilişin sözkonusu olduğunu vurgulayan Ergin, Konya’da ayçiçeği üretiminin sıralamaya bakıldığında da dördüncü sıralarda yer aldığını belirtti. Konya’daki üretim teknikleri ve ile adaptasyonuna bakıldığında ise birim alanda alınan verimin Türkiye genelindeki birim alanda ikinci sırada olduğuna dikkati çeken Ergin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Onun için biz de bu yıl arz talebi,  arzda eksik olan ürünler üzerinde  bazı destekler verelim diye Bakanlığımızın ve  Konya Valimizin desteğiyle bir proje ‘sarı bahar projesi’şeklinde bir proje geliştirdik.

Bu projedeki amacımız; Konya’da bulunan birçok ilçemizde ayçiçeği tohumu, bunlar bizim yerli ve milli tohumlarımız olan sertifikalı tohumlar.

Bir 8 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

 

Aynı zamanda hem bölgeye adapte olmuş,  yüksek verim verebilen,  yağ oranı da ortalamanın üzerinde olan bir çeşidi çiftçilerimizin beğenisine sunmuş olacağız.

BEYŞEHİR'DE SULAMA YAPMADAN DA ÜRETİM YAPILABİLİYOR

 Buradaki amacımız hem Beyşehir’de, Beyşehir’in şöyle bir de yönü var diğer ilçelerden farklı olarak. Birçok ilçemizde sulama yapılarak üretim yapılırken, Beyşehir’de herhangi bir sulama yapmadan da üretim yapıyoruz.

Onun için aslında doğal kaynaklarımızı etkin bir  şekilde kullanmış oluyoruz. Bu sebeple biz öncelikle küçük arazilerde yani küçük çiftçilerimizi destekleyelim, bunu da yüzde 75 hibe şeklinde yüzde 25  çiftçi katkısı şeklinde bir Bakanlık projesi geliştirdik.

 Bu projeyle hem ilkbaharda böyle bereketli bir ilçemizi sarı çiçeklerle donatmak amacıyla ayçiçeği tohumunun uygun olacağını düşündük. İlçe Müdürümüzün söylediği gibi farklı ürünlerde de programlar yapıyoruz  ama bu gün burada yağlık ayçiçeği tohumunu çiftçilerimize dağıtmış olacağız.

Bir 3 kişi, ayakta duran insanlar, çiçek ve açık hava görseli olabilir

 

 İnşallah bunlar da birincisi bizim arz açığımızı nisbeten de kapatmış olacak. Ayrıca ekilmeyen veya atıl arazilerin veya nadasa bırakılmış arazilerin de  ilkbahar döneminde ekilmesini sağlamış olacağız.

 Çiftçilerimize de  aynı zamanda bu yıl gelirlerinin üzerine  ilave bir ek gelir sağlamış olacağız.  Bu da çiftçilerimizi memnun edeceği düşüncesiyle  bu proje birçok ilde de uygulanmaya başlamıştır.

Bu yılın bereketli olmasını temenni ediyorum. İnşallah bu üretimimizin de ekiliş alanlarında takibini yapacağız, daha sonra verimleriyle ilgili bilgileri değerlendirmiş olacağız.”

Beyşehir Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kaya da konuşmasında, artık stratejik bir ürün haline gelen yağlık ayçiçeğinin Beyşehir’de de geniş alanlarda ekilişinin sağlanacağını söyledi.

 

Bir 3 kişi, ayakta duran insanlar, Afrika papatyası, açık hava ve yazı görseli olabilir

7 BİN DEKAR ALANDA EKİLİŞ YAPILACAK

Kaya, Konya’da İl Müdürlüğü tarafından yürütülen “Konya’da sarı bahar” projesi dahilinde Beyşehirli çiftçilere 7 bin dekar alanı kapsayacak şekilde 3 bin kilo ayçiçeği tohumu dağıtacaklarını belirtirken, bu destekten ilçe genelinde 176 çiftçinin yararlandığını söyledi.

Kaya, Beyşehir’de bu dönem içerisinde yağlık ayçiçeği tohumunun yanısıra farklı projeler çerçevesinde daha önce dağıtımı yapılan 15 ton mercimek, 38 tonluk nohut tohumlarının da Beyşehirli çiftçiler tarafından toprakla buluşturulduğunu sözlerine ekledi.

Bir 2 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

 

Konuşmaların ardından desteklemeden yararlanan çiftçilere yağlık ayçiçeği tohumları programa katılan Beyşehir Kaymakam Vekili Ömer Levent Türk, Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Ergin,  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kaya, Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ağralı ve diğer yetkililer tarafından teslim edildi.