S.T.K.
Giriş Tarihi : 13-01-2022 12:45   Güncelleme : 13-01-2022 12:45

KTO-Karatay Üniversitesinde, Sarıkamış Harekâtı Ve Şehitleri Konuşuldu

KTO- Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü ile Konya Fikir Sanat Kültür Adamları Birliği Derneği iş birliğiyle düzenlenen panelde, Sarıkamış Harekâtı ve şehitleri konuşuldu.

KTO-Karatay Üniversitesinde, Sarıkamış Harekâtı Ve Şehitleri Konuşuldu

KTO- Karatay Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen panele Konya Fikir Sanat Kültür Adamları Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, dernek yönetim kurulu üyeleri, KTO- Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinden Öğretim Üyesi Hüseyin Öksüz ile öğrenciler katıldı.

Resim önizlemesi

Panelin oturum Başkanlığını yapan Dernek başkanı ve KTO- Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, panelin açılışında yaptığı konuşmasında “1. Dünya Savaşı sırasında, 22 Aralık 1914 ve 6 Ocak 1915 arasında Osmanlı Devleti ile Rusya arasında meydana gelen savaş sırasında, Sarıkamış ve çevresinde gerçekleşen bir harekât olup, Osmanlı Devletinin askeri taktik hatalarıyla başarısız bir şekilde sonuçlanmıştır. Sarıkamış Harekâtında çok sayıda şehit verdik. Enver Paşa çok soğuk hava şartları olmasına rağmen, o cepheye asker gönderdi. 80 bin kişi şehit olmuştur. Bu millet büyük bir millettir. Bu 80 bin şehidin ailesinden olumsuz bir tepki gösterilmediği gibi, sadece 'vatan sağ olsun' dedi. Gençlerimiz bundan bir ders çıkarmaları gerekir. Sarıkamış’ta olduğu gibi, Rusların Kafkas politikası hiç değişmedi. O tarihte Almanlar müttefikimiz olmasına rağmen samimi değillerdi. Sarıkamış’taki şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Dernek yönetim kurulu üyemiz Prof. Dr. Caner Arabacı ve Tarih Öğretmenim Emekli Tarih Öğretmeni Ali Gümrah Hoca’mdan konuyu anlatmalarını istedik. Bizi kırmadılar. Burayı teşrif ettiler. Kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Resim önizlemesi

Bu Harekât askerimizin kahramanlığını ve vatanseverliğini göstermiştir

KTO Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Arabacı, Sarıkamış Harekâtı hakkında bilgi vererek, “Sarıkamış Harekâtının yapıldığı dönemde bölge kış mevsimi olması nedeniyle çok soğuktu. Ruslar Sarıkamış bölgesinde dekovil demiryolu yaparak asker ve mühimmat taşıdılar. Sarıkamış’ta şehit vermemizin nedenlerine bakarsak, soğuk hava şartları ve demiryolundan yoksun olmamızdır. Ruslar Kars’ta kalmış, buradan Ordularına lojistik anlamda destek vererek güçlendirmişlerdir. Ruslar Kafkas kavmi değildirler. Balçık Slav kavmindendir. 1500’den itibaren kademe kademe Kafkaslara gelmeye başladılar. Kafkaslar ‘da 20 Türk Hanlığı vardı. Ruslar, bu Türk hanlıklarını ellerine geçirdiler. Çünkü bu hanlıklar düşmana karşı birlik oluşturamadılar. Bu durum Rusların elini güçlendirdi. Hepsini birer birer işgal etti. Sarıkamış Harekâtı, Enver Paşa tarafından Turan Yolunu açmak amacıyla yapılmıştır. Ruslar soğuk hava şartlarına ordularını hazırlamıştı. Bizim ordumuz kış şartlarına hazır değildi. Üstelik bu harekâtı planlayan Almanlardı. Millet olarak biz samimi ve mert bir milletiz. Oysa Almanlar samimi değildi. Bu plan tutmadı. Enver Paşa, Almanların gizli planını göremedi. Sarıkamış’ta hava çok soğuktu. Askerin elbisesi de soğuk hava şartlarına uygun değildi. Enver Paşa bizim askerimiz merttir ve vatanseverdir diyerek, askerin elbisesini ve soğuk hava şartlarını dikkate almadı. Askerimiz üç koldan Sarıkamış’ı kuşatmak istiyordu. Ruslar demiryolu marifetiyle askerlerini çoğaltırken, mühimmat açısından da güçlendirmişti. Harekât’ta soğuk hava şartlarının etkisiyle askerlerimizin çoğunluğu donarak öldü. Birçoğu da esir düştü. Bu Harekât askerimizin kahramanlığını ve vatanseverliğini göstermiştir. Yine bu harekât ’ta askerimizin sevk ve idaresiyle ilgili bir problem vardı. Eğer harekât Mart’ta, uygun hava şartlarında yapılsaydı daha iyi bir sonuç elde edilebilirdi. Sarıkamış’ı kurtaralım derken, Doğu Anadolu’yu da kaybetmeye başladık. Vatan sizinse ordu da sizin olmalıdır. Onun için de gençlerimizin yetişmesi lazım. Yüksek düşünceli, vatansever gençler yetiştirmeliyiz. Sarıkamış Harekâtı yapılalı 107 yıl oldu. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Vatanseverlik hala bizi ayakta tutuyor” diye konuştu.

Resim önizlemesi

Okumak çok önemlidir

Emekli Tarih Öğretmeni ve Şehit torunu Ali Gümrah da konuşmasında okumanın önemine dikkat çekerek, “Günümüzde kitabımız Kur’an-ı Kerim okunmuyor. Okumak çok önemlidir. Hele tarihi daha çok okuyarak öğrenmeliyiz. Sarıkamış Harekâtıyla ilgili ebemden dinlediğimi sizlere aktaracağım. Sarıkamış harekâtı sırasında çok soğuk bir hava vardır. Asker yiyecek bulamamaktadır. Bir at ölüsünün başını bir grup asker kaynatarak içmiş ve çoğu hastalanmış, dedemde hastalanarak ishal olmuş yürüyemez hale gelmiş yanındaki arkadaşı dedemi sırtında bir süre taşımış ikisi de bitkin hale gelmiş, bu durumda dedem, arkadaşının ölmesini istemediğinden arkadaşına sen benim yüzümden ölme silah ve tesisatları mı al git demiş. Üç gün sonra Türk askerlerini bulmaları için komutan geri göndermiş dedemin asker arkadaşı dedemi bıraktığı yerden donmuş olarak bulmuştur. Birçok askerimiz dedem gibi Sarıkamış dağlarında donarak şehit olmuştur. Dedem ve diğer şehitlerimize rahmet diliyorum.”

Resim önizlemesi

Panelin sonunda KTO Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Hüseyin Öksüz ve Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, Emekli Tarih Öğretmeni Ali Gümrah’a üniversitenin yayını iki kitabı birlikte hediye ettiler.