GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-01-2022 19:23   Güncelleme : 11-01-2022 19:23

Bakan Pakdemirli ;“Şeker’de Sıkıntı Yok”

Tarım Ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Raf Garanti Sistemi İle Vatandaşların Uygun Fiyatla Şeker Temin Ettiğini, Küçük Esnafında Korunduğunu Söyledi.

 Bakan Pakdemirli ;“Şeker’de Sıkıntı Yok”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, şekerde herhangi bir arz problemi olmadığını, Raf Fiyat Garanti (RFG) Sistemi ile vatandaşın uygun fiyatlara şekere ulaşabildiğini, bakkalların ise bu sistem ile yerel ve ulusal zincir marketlere karşı korunduğunu dile getirdi.

Dünyada ve ülkemizde pandemi dönemi ile birlikte başlayan gıda fiyatlarındaki artışları, ürün bazlı birebir takip ettiklerini ve ilgili kurumlar aracılığı ile gerekli tedbirleri aldıklarını dile getiren Pakdemirli; “Asgari ücretlimiz, işçimiz, emeklimiz, memurumuz ve tüm vatandaşlarımızın gıdaya uygun fiyatlara ulaşabilmesi için bakanlık olarak yoğun bir tempo ile çalışıyoruz.” dedi.

Yeni sezona kadar raftaki talebi karşılayacak şekerin olduğuna ve yepyeni bir sistem (RFG Sistemi) ile sahaya çıktıklarına vurgu yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli şöyle dedi; “Türkşeker, vatandaşımızın şekeri raftan daha uygun bir fiyat ile alabilmesi için, elindeki şeker stokunun önemli bir kısmını RFG (Raf Fiyat Garanti) Sistemine ayırdı. Tüm ulusal zincir marketler ve yereldeki birçok market sisteme dahil oldu. Aralık ayı itibari ile bu sistem sayesinde vatandaşımız ulusal ve yerel marketlerden uygun fiyatlara şeker temin etmeye başladı.”

RFG (Raf Fiyat Garanti) Sistemi Nedir?

Türkşeker, ulusal ve yerel zincir marketlere şekeri vermeden önce bir raf fiyat taahhüdü alıyor, ardından şekeri veriyor. Daha sonra da ay sonu satış stok mutabakatı ve saha kontrolleri yaparak, ilgili marketlerin denetimi yapılıyor.

Ayrıca çalışılan marketlerin her türlü bilgisi ve mutabakat raporları, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşılarak, tutulan raporların kontrolü yapılıyor.

Küçük Esnafı Koruyoruz

Bu uygulamadan dolayı sahadan çok olumlu tepkilerin geldiğine değinen Pakdemirli, sayıları 200 bin adedi bulan bakkallara pozitif ayrımcılık yapılıp, yerel ve ulusal market fiyatları ile şeker verildiğine dikkat çekerek, küçük esnafı koruduklarını, bakkalları ise yerel ve ulusal zincir marketlere karşı desteklediklerini dile getirdi.

 

Sanayiciye En Büyük Destek Türkşeker’den

Türkşeker’in geçen yıla kıyasla, %60’ı sanayiciye olmak üzere piyasaya yaklaşık 100 bin ton daha fazla şeker verdiğini, kendi markasıyla piyasaya şeker arz eden zincir marketlere üretim yapan küçük işletmelere ise şeker vermeye devam ettiğini ifade eden Pakdemirli, şöyle dedi: “Sanayicilerimiz için farklı bir fiyat ile şeker arzı konusunda da çalışmalarımız devam etmekte olup, netleştiğinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.”