S.T.K.
Giriş Tarihi : 05-01-2022 10:41   Güncelleme : 05-01-2022 10:41

Emrah Keleş: “Konya Üreten Bir Şehir”

• HİSDER’de konuşan Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Emrah Keleş: “Konya, tankların turbolarına varıncaya kadar A’dan Z’ye üreten bir şehirdir. Türkiye’de ne üretilirse üretilsin Konya sanayisinde üretilir algısı ve çalışmaları ciddi bir süreç.”

Emrah Keleş: “Konya Üreten Bir Şehir”

Hikmet İlim ve Sanat Derneği (HİSDER)’in yeni yıl Ocak ayı Pazartesi Sohbetleri’nde Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Emrah Keleş, işsizliği önlemede İŞKUR’un hizmetleri ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

 

Resim önizlemesi

1946’da İş ve İşçi Bulma Kurumu olarak kurulan ve 2008’lerde Çalışma ve İş Kurumu olarak isim değiştiren İŞKUR’un iş bulmanın dışında değişik görevlerin de ifa edildiğini ifade ederek sözlerine başlayan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Emrah Keleş, Çalışma ve İş Kurumu’nun görevleriyle ilgili olarak “İşverenle işçiyi bir araya getirip istidam sürecini yürütmek, piyasanın durumunu analiz edip raporlar hazırlamak, iş gücü piyasasını yönetmek, nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak” şeklinde açıklama yaptı. Çırak, kalfa ve usta şeklinde Konyalı sanayicinin aradığı nitelikli eleman bulmada meslek liselerinin önemine temas eden Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Keleş, Karatay Meslek Lisesi’nde okuyan öğrencilerin ürettikleri karşılığında 2.500-3.000 TL arasında aylık kazançlarının da söz konusu olduğunu belirterek “Konya sanayisindeki ara eleman sıkıntısı ile hayvan yetiştiriciliği (çoban) sıkıntısı Suriyeliler ile Afganlılar tarafından kapatılmaktadır” dedi.

Resim önizlemesi

İşçi-işveren arasında köprü vazifesi görüyoruz

KTO’nun Meslek Eğitim Merkezi’nde de geçtiğimiz sene 700 genç kursiyerin istihdam garantili olarak sanayiye kazandırıldığını belirten Keleş, Çalışma ve İş Kurumu olarak bu tür projelere destek verdiklerini söyledi. İş ve Meslek Danışmanlığı çalışmasını merkezde ve dört büyük ilçede yürütüldüğünü, merkezde 143 olmak üzere toplam 180 meslek danışmanıyla hizmet verdiklerini ifade eden Keleş, “işveren-işçi ve işçi-işveren arasında köprü vazifesi görüyoruz.” dedi.

 

Türkiye ve Konya’da İşsizlik Oranları

Konya ve Türkiye’deki işsizlik oranlarıyla ilgili olarak da açıklama yapan Keleş, “Konya’da 2013 verilerine göre işsizlik oranı % 4,7. Konya-Karaman bölgesindeki işsizlik oranı ise 2019-2020’da % 8. Türkiye genelindeki işsizlik oranı 2021 Ekim sonu itibariyle % 11.2. Konya işsizlik oranı düşük olan illerden bir tanesi. İşverenlerimiz 50.000 işçi bulmamız için bize müracaat etmiş. Bir başka ifadeyle 70 bin işçi bize müracaatta bulunmuş, biz onları işverenle buluşturmaya çalışıyoruz. Bugün sanayimizde iş aramayla ilgili öyle bir potansiyel var ki. Kişi işi seçmez, ben burada çalışmam demez ise gönderdiğimiz işçi mutlaka bir yerde iş bulur” dedi.

 

Konya üreten bir şehir

Keleş, Beyşehir, Huğlu ve Üzümlü’nün savunma sanayii ağırlıklı olarak çalıştıklarını, savuna sanayine yönelik Konya merkez ve ilçelerde 10 sanayi bölgesi oluşturulduğunu, küçük-orta-büyük sanayi işletmelerin sayısının da 70 olduğunu ifade ederek “Biz, tankların turbolarına varıncaya kadar A’dan Z’ye üreten bir Konya’yız. Türkiye’de ne üretilirse üretilsin Konya sanayisinde üretilir algısı ve çalışmaları ciddi bir süreç. Tarımda potansiyelimiz büyük. Tarım ve değirmen makinaları üretiminde birinciyiz. Metal işleminde çok ciddi bir üretim kapasitemiz var. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde de birinci ve ikinci sıradayız.” dedi.

 

 

 

Meram Uluslararası Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen sohbetin soru-cevap kısmının ardından HİSDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Önder Kutlu, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Emrah Keleş’e teşekkür plaketini dernek başkan yardımcısı Mustafa Dündar ile birlikte takdim