SGK
Giriş Tarihi : 04-01-2022 00:00   Güncelleme : 04-01-2022 00:00

İYİ Partili Yokuş: Memur ve Emekliler Kaderine Terk Edildi

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, 2022 yılında emekli ve memurlara yapılan zam oranlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yokuş, “2022 yılı asgari ücret tutarını yüzde 50 oranında artıran siyasi iktidar, memur ve emeklileri yoksulluğa mahkum etmiştir” dedi.

İYİ Partili Yokuş: Memur ve Emekliler Kaderine Terk Edildi

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, 2022 yılında emekli ve memurlar için belirlenen zam oranlarına tepki gösterdi.

 

“MEMURLAR ALDATILDI”

 

 

4 milyon memur ve 13 milyonu aşkın memur emeklisinin açıklanan zamla birlikte hayal kırıklığına uğratıldığını söyleyen Yokuş, “ 2022 yılı Asgari ücret tutarını yüzde 50 oranında artıran siyasi iktidar, memur ve emeklileri yoksulluğa mahkum etmiştir. Sn. Erdoğan 2022 yılı memur maaş artışının yüzde 30,5 oranında artırıldığını ifade etmiştir. Ayrıca en düşük emekli maaşını da 2.50 TL’ye yükselttiklerini söylemiştir. Bilindiği gibi Aralık 2021 yılı Üretici Fiyat Endeksi yüzde 13. 6 oranında artmış, yıllık enflasyonda yüzde 36, 1 olmuştur. Memurlara yüzde 30.5 oranında yapıldığı söylenen artışı yüzde 23 enflasyon farkı olarak 2021 yılından “ MEMURLARIN ALACAĞIDIR “ 2022 yılı ilk altı ayı için yapılan artış sadece yüzde 7.5 ‘tur.

Memurlar ikinci altı ay için ise toplu sözleşme gereği yüzde 7 zam alacaklar” dedi.

 

“EMEKLİLER DE HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMIŞLARDIR”

 

“Bilindiği gibi memur emeklilerinin artışları memurlara yapılan yıllık artış kadar olmaktadır” diyen Yokuş, şöyle devam etti:

“SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için farklı bir artış yapılmaktadır. Yapılan açıklamada En düşük emekli maaşı olan 1.500 TL’den 2.500 TL’ye çıkarılacağı ifade edilmiştir.

Görüldüğü gibi hem memurlar ve hem de emekliler yüksek enflasyona ezdirileceklerdir. Memur ve emeklileri umutlandıran açıklamalar yapan siyasi iktidar yetkilileri çalışan ve emeklilere tam bir hayal kırıklığı yaratmıştır.”

 

“ADALET ASKIDA, AYRIMCILIĞA DEVAM”

 

Memur ve emeklilere de asgari ücrete yapılan yüzde 50 oranında zam yapılması gerektiğini kaydeden Yokuş, “Çalışan ve emekliler ücretliler arasında yapılan bu ayrımcılık siyasi iktidarın gerçek yüzünü bir kez daha göstermiştir. 2022 yılında tüm vatandaşlarımızdan bir önceki yıla göre yüzde 36.1 oranında vergi toplayacak olan siyasi iktidar bu ücret politikası ile 13 milyon emeklimizi Açlığa 4 milyon memurumuzu da yoksulluğa mahkum etmiştir. Bu anlayış kabul edilemez. Yapılması gereken ise asgari ücrette olduğu gibi memur ve emeklilere yüzde 50 oranında artış yapılmalıdır” şeklinde konuştu.