SANAT
Giriş Tarihi : 29-12-2021 09:08   Güncelleme : 29-12-2021 09:08

İbrahim ÇOBAN “Portreler” Sanal Fotoğraf Sergisi,

Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanal Sanat Galerisi’nde 25 Aralık 2021 Cumartesi günü açıldı.

İbrahim ÇOBAN “Portreler” Sanal Fotoğraf Sergisi,

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 11 Mart 2020 tarihinde Dünya genelinde Covid-19'a bağlı pandemi ilan edilmesiyle başlayan süreçte, Dünyanın diğer ülkeleri gibi ülkemizde salgının kontrol altına alınması konusunda üzerine düşen hassasiyeti göstermiştir. İnsanların toplu olarak bir araya gelmesi ve sanatsal etkinliklerin düzenlenmesinde sınırlılıklar getirmiştir. Bu durum ise sanat yapıtlarının sergilenmesi ve toplumla buluşturulması konusunda yeni arayışları ortaya çıkarmıştır. Eserlerin sergilenmesi, sanat galerilerinin internet ortamına ya da bireysel sergilerin sanal sanat galerilere taşınarak sanat izleyicisiyle buluşturulmasına neden olmuştur.

Bu kapsamda Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’de sanatsal etkinliklerini gerçek galeri ortamıyla birlikte Sanal Sanat Galerisi’ne taşımaktadır.

İbrahim Çoban’ın "Portreler" Sanal Fotoğraf Sergisi, 25 Aralık 2021 günü Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanal Sanat Galerisi’nde açıldı. Sanatçının Vonyarcvashegy/ Macaristan ve Türkiye’nin farklı yörelerinde 2010 yılı ile 2021 yılları arasında çekmiş olduğu fotoğraflar arasından seçilmiş 30 adet eseri, izleyiciyle buluşuyor.

Hayatımızın büyük çoğunluğu koşuşturmalar içinde geçer, gözümüzün önünden onlarca görüntü akıp gider. Yaşamın yoğunluğundan hiç birisine dikkat etmeyiz. Bakarız ama görmeyiz. İbrahim çoban, sergisindeki eserlerle bakıp göremediklerimize dikkatleri çekmektedir.

Sanatçı tarafından, doğanın yaratığı, kurgu ve yaşamın içinden çekilmiş, özgün fotoğrafların sanal ortamda izleyicisi ile buluşması Türkiye’de bireysel sergilerde pek kullanılmayan bir teknikle gerçekleşiyor. Söz konusu sergi, gerçekte var olan mekân üzerine bilgisayar ortamında kurgulanarak hazırlanan gerçek görüntüler ve sanat galerisinden oluşuyor. Fotoğraflar, teknolojinin ortaya koyduğu hazır-yapay-klişe mekân ortamından çıkarak, gerçek mekân içinde sanal olarak sunuluyor. Sizler Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Galerisi’ne gitmeden, galerinin duvardaki saatin gösterdiği 17.20 itibariyle galeriyi ve eserleri gezebiliyorsunuz. Tek fark, sergiyi ziyaret ettiğiniz süreçte zamanı durduruyorsunuz.

Sanatı, kapalı mekânlara ve galeri sahiplerine bağımlılıktan kurtarma ve toplumun geneline kazandırma projelerinin farklı yaklaşımlarından birisi olarak tanımlayabileceğimiz bu girişim; web dilinde sanal tur olarak adlandırılan programlardan biri üzerinden oluşturuluyor. Sanat galerisi yönlendirmelerle dolaşabiliyor, eserlere tıklanarak fotoğrafları yakından inceleyebiliyorsunuz. İstediğinizde ise fotoğraf incelemesini bitirip, sergi salonuna geri dönüyor ve sergi salonunu gezmeye devam edebiliyorsunuz.

İlgili fotoğraf sergisinin birinci bölümünde doğaya bakıp da görmediğimiz, yeryüzünün jeolojik kaya ve toprak yapısı içinde oluşmuş görünümler dikkati çeker niteliktedir. Güneş ışığının yüzeye vuruş açısının ortaya çıkardığı kontrastlık, siyah, beyaz ve grinin yeryüzü oluşumları üzerindeki armonisi, yeryüzü şekillerini algı formlarına dönüştürerek tabiatın tuvalinde portresel tasvirler olarak ortaya çıkarmaktadır. Sanatçı, birçoğumuzun bakıp da göremediği doğa kesitlerini fotoğraflarına taşıyarak, belgesellikle sanatsallığı birleştirip sanat izleyicisiyle buluşturur. İkinci bölümde, kurgusal bir tasarımla oluşturulan kompozisyonlar sizi sıradanlığın dışındaki doğa, çevre, insan ilişkilerinin giriftliğine ve duygu yüklü ortamına taşıyarak, portreye sıradanlığın dışında bir bakış açısı sunar. Üçüncü bölümde ise sokağımızda, mahallemizde, köyümüzde, ilçemizde ya da şehrimizde her daim birlikte yaşadığımız, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapının değişkenliğinde çoğunluk çocuklar olmak üzere, üç kuşağı, umutları ve yaşanmışlıklarıyla portrelere taşır.

Çoban’ın sanal fotoğraf sergisindeki eserler, fotoğrafın sanatsallığında portreye farklı bakış açıları getirerek özgün çalışmalara dönüşür. Eserlerin hiç birisi izleyiciye anı yaşatmadan geçmez. Portreler, ait oldukları yerlerin jeolojik yapısını, coğrafyasını, kültürünü ve yaşanmışlıklarını üzerinde taşıyarak sanat izleyicisiyle paylaşır.

Sanatçının, "Portreler" Sanal Fotoğraf Sergisi, Afiş, Sanal Tur ve Sergi Kataloğu olarak 31 Aralık 2021 tarihine kadar;