YEREL
Giriş Tarihi : 26-12-2021 12:33   Güncelleme : 26-12-2021 12:33

Hasan Kılca: Mehmet Akif Ersoy, Anadolunun Gür Sesidir

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un 85’inci vefat yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mehmet Akif’in sinemize dokunan sözleri, eserleri ve hayatıyla sadece bir şair değil aynı zaman da bir dava adamı olduğuna vurgu yapan Başkan Hasan Kılca; “Mehmet Akif, vaazları, eserleri, sözleri ve duruşuyla Anadolu kimliğinin vücut bulmuş hali, gür sesidir” dedi.

Hasan Kılca: Mehmet Akif Ersoy, Anadolunun Gür Sesidir

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 85’inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Mehmet Akif Ersoy’un şair olmasının yanında vatan ve millet aşığı, mücadele ve bayrak sevdalısı bir aksiyon adamı olduğunu söyledi.

 

Başkan Hasan Kılca, yayımladığı mesajında Akif’in, Milli Mücadele yıllarında oluşan karamsarlığın önüne geçebilmek adına büyük bir gayret ve özverili bir mücadele verdiğinin altını çizdi.

 

Hasan Kılca’nın mesajı şu şekilde; “İstiklal Mücadelesinde büyük katkısı bulunan Mehmet Akif Ersoy; vaazları, sözleri, duruşuyla büyük bir mücadele ortaya koymuştur. Zor durum ve şartlar altında milletin ruhuna mücadele ruhu üflemiştir. Verdiği emek ve gayret, sözlerinde ki ruh bugün bile her birimizin yoluna bir heyecan, bir duruş ve var oluş mücadelesi sunmaktadır. Mehmet Akif Ersoy, her zaman hayatı boyunca haktan ve hakikatten yana olmuş dolayısıyla canıyla, kanıyla bu mücadele ruhunu asırlar sonrasına taşıyabilmiştir. Onun bu mücadelesi ve duruşu bugün ve yarın hayatımıza yol ve yöntem göstermeye devam edecektir. Çünkü onun mücadelesi ruhuyla verdiği mücadele idi. Dolayısıyla bir işin içine samimiyet ve ruh girince o ölümsüz bir şuur oluşturur. Mehmet Akif Ersoy, yaşadığı sıkıntılara rağmen mütevazı hayatından taviz vermemiş ve necip milletimizin gönlünde hak ettiği müstesna yerini almıştır.

 

Zannetme ki ecdadın asırlarca uyudu, nereden bulacaktın o zaman eldeki yurdu!’ diyerek verilen mücadelenin zorluğuna dikkat çeken usta şair, verilen mücadele azmimizi her vesileyle bizlere hatırlatmaktadır. Verilen emek, gayretin en net izahı; iman, vatan, millet ve bayrak sevdasına serden geçilen hayatları ve bu uğurda verilen mücadeleyi unutmamak ve gelecek kuşaklara en doğru şekilde taşıyabilmektir. Tarihimizle aramızda derin bir bağ var ve hakiki kahramanlar bu topraklarda yaşamış o mübarek ecdattır. Bu bakımdan evlatlarımızın geleceğe daha sağlam yürüyebilmesi için bu kıymetli şahsiyetleri en güzel ve en doğru şekilde tanıması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle; gönül coğrafyamızın mümtaz kişiliği ve en önemli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 85’inci yıl dönümünde bir kez daha minnetle yâd ediyor, şahsında ahirete irtihal etmiş tüm manevi değerlerimize şükranlarımı sunuyorum.”