SİYASET
Giriş Tarihi : 23-12-2021 12:01   Güncelleme : 23-12-2021 12:01

İYİ Partili Yokuş: Memurlar için yapılan vergi indirimi düzenlemesi adil olmamıştır.

Dün TBMM ‘de görüşülerek kabul edilen 299 sayılı torba yasa ile asgari ücretli çalışanlara gelir vergisi muafiyeti getirildi. Aynı düzenleme ile memurlarında asgari ücret tutarındaki gelir vergileri ile damga vergisi ödemeleri kaldırıldı.

İYİ Partili Yokuş: Memurlar için yapılan vergi indirimi düzenlemesi adil olmamıştır.

. Düzenlemeyle memurların her ay ücretleri ile birlikte aldıkları Asgari Geçim İndiriminin (AGİ) kaldırılmasıyla memur maaşlarında adaletsizlik yaşanacağını ifade eden İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Söz konusu düzenleme ile bekar memurlar ile eşi çalışan memurlar daha fazla ücret alacaklar. Ayrıca çocuk sayısı arttıkça ücretler azalacak” dedi.

 

 

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen yeni düzenlemeye göre; tüm ücret ve maaşların asgari ücret tutarı kısmından gelir ve damga vergisi alınmayacak. Böylece, 18.5 milyon işçi ve memurun gelirlerinin asgari ücret kadarlık tutarına vergi istisnası getirilecek.

 

“AGİ’NİN KALDIRILMASI ADALETSİZLİĞE NEDEN OLACAK”

 

Aynı düzenleme ile memurların her ay ücretleri ile birlikte aldıkları Asgari Geçim İndirimi de (AGİ) kaldırıldı. AGİ’nin kaldırılmasının memur maaşlarında adaletsizliğe yola açacağını ifade eden İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, şunları söyledi:

“Memurların her ay maaşları ile birlikte aldıkları Asgari Geçim İndirimi kaldırılması sonra getirilen asgari ücret kadar gelir vergisi indirim uygulaması ile en yüksek ücret artışı bekar memur maaşlarında olacak. Bu hususta Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Asgari ücret tutarında memurlara yapılacak vergi indiriminin memur maaşlarında aylık 300 TL artış olacak“ diye açıklama yapmıştı. Asgari geçim indirimi uygulamasının kaldırılması ile adaletsizliğe sebep olan bu düzenleme memurlar arasında huzursuzluğa sebep olacaktır”

 

“MEMUR MAAŞLARINDA 40 TL İLE 275 TL ARTIŞ SAĞLAYACAK”

“Söz konusu düzenleme ile bekar memurlar ile eşi çalışan memurlar daha fazla ücret alacaklar ayrıca çocuk sayısı arttıkça ücretler azalacak” diyen Fahrettin Yokuş, evli ve bekar memurların yeni düzenlemeyle birlikte maaşlarına yansıyacak olan artışlara ilişkin ise şu bilgileri verdi:

“Ücret artışı ile ilgili bazı örnekler; Bekar memur 275 TL. Evli eşi çalışan memur 275. Evli eşi çalışmayan memur 195 TL. Evli 1 çocuklu memur 134 TL. Evli 2 çocuklu memur 74 TL. Evli 2‘den çok çocuğu olan memurlar 40 TL alacak. Bu oldukça düşündürücü. Görüldüğü gibi yeni düzenleme büyük bir adaletsizliğe sebep olmaktadır. Öncelikle artışlar adil değildir. Eşi çalışmayan ve çocuklu memurlar aleyhine olmuştur. Siyasi iktidarın söylemleri ile yaptıkları arasında çelişki olmuştur. Bu düzenleme ile ilgili olarak hem Plan Bütçe Komisyonunda ve hem de genel kurulda İYİ Parti milletvekilleri olarak yaptığımız itirazlara ve uyarılarımıza Cumhur İttifakı milletvekilleri itibar etmemiş kulak tıkamıştır. 4 milyonu aşkın devlet memurları için yapılan bu düzenleme adil olmamıştır. Bu nedenle memurlar arasında huzursuzluk yaratacaktır”