SİYASET
Giriş Tarihi : 22-12-2021 16:17   Güncelleme : 22-12-2021 16:17

İYİ Partili Yokuş: Sağlık çalışanları sokakta hak arıyorsa hakları verilmediğindir

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, sağlı çalışanlarının zam beklentisini meclis gündemine taşıdı. İktidarın sağlık çalışanları arasında ayrım yaptığını ifade eden Yokuş, “Sağlık çalışanları sokaklarda hak arıyorsa, doktorlar sokaklarda hak arıyorsa, kamu çalışanları sokaklarda hak arıyorsa Mecliste hakları verilmediğindendir; bunun suçlusu, sorumlusu da AK Parti iktidarıdır, Cumhur İttifakı'dır” dedi.

İYİ Partili Yokuş: Sağlık çalışanları sokakta hak arıyorsa hakları verilmediğindir

Doktorların maaşına zam öngören teklif 1 Aralık'ta TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Ancak zammın sadece doktorlar için geçerli olmasına diğer sağlık çalışanları tepki göstermişti. Konuyu mecliste gündeme getiren İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, iktidara sert sözlerle yüklendi. Teklifin 2 hafta önce meclise geldiğini hatırlatan Yokuş, teklifin yeniden düzenleme yapılması için geri çekildiğini kaydetti.

 

“KEYFE KEDER DEVLET YÖNETİM ANLAYIŞINIZIN BİR TEZAHÜRÜNÜ BURADA YAŞADIK”

İktidarın 1 milyon sağlık çalışanına yok saydığını ifade eden Yokuş şunları söyledi:

“Hepimizin bildiği gibi, iki hafta önce sağlık çalışanlarıyla ilgili burada bir düzenleme yapmaya gayret ettik. Önce doktorlarımızla ilgili alelacele bir düzenleme yaptık, sonra "Bunda yanlışlık oldu, ertesi gün tekrar toplanalım, sağlık çalışanlarını da içine dâhil edelim." dedik ama maalesef buradan çıkaramadık. Neden acaba? Yani on dokuz yıllık bir iktidar var, acemiliğiniz yok. Nasıl oldu da böyle oldu? Çünkü torbacı kanun anlayışınızın ya da keyfe keder devlet yönetim anlayışınızın bir tezahürünü burada yaşadık. Aradan on beş, yirmi gün geçti, ne doktorlar, ne sağlık çalışanları... "Bizleri düşünen bir Meclisimiz vardır." kanaatini çok şükür kaybettiler sayenizde. Ve sokaklara döküldüler, eylem üzerine eylem yaptılar, haklı taleplerini dile getirdiler ama duymadınız, hissetmediniz, 1 milyon sağlık çalışanını yok farz ettiniz. Ama lafa gelince ne güzel onları alkışladık, onları övdük”

“SAĞLIK ÇALIŞANLARINI HEP UNUTTUNUZ”

Sağlık çalışanlarına ayrım yapıldığını belirten Yoku, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya da tepki gösterdi. Sağlık çalışanlarının adalet talep ettiklerini kaydeden Yokuş talepleri Yokuş, şöyle konuştu:

“Memurları, sağlık çalışanlarını, Sağlık Bakanlığından çıkarın, geriye ne kalır? Duvarlar ve kurallar kalır. Sağlık sisteminde sağlık çalışanı olmazsa hiçbirimizin sağlığı olmaz, geleceği olmaz. Bu kadar önemli bir hizmet veren insanlarımıza ne yaptık? Haklı taleplerini görmezden geldik ve öteledik. Ne istiyor sağlık çalışanları? Sadece şunu diyorlar: ‘Ya, insanca yaşamak istiyoruz, adalet istiyoruz." Ebesi, hemşiresi, doktoru, hasta bakıcısı, hizmetlisi, tespih taneleri gibi hizmet veriyor 83 milyon insanımıza. Diyorlar ki: ‘Ya, biz, bu sağlıkta çalışırken, ölüm tehlikesi içinde yaşarken birçoğumuz bedel öderken, saldırılara uğrarken, çoluğumuzu çocuğumuzu perişan ederken 'Bir insanı kurtarmak bir dünyayı kurtarmaktır.' anlayış içinde sağlık hizmeti verirken siz bize ne yaptınız?" Döner sermaye çıkardınız, adaletli uygulamadınız, hastaneler arasında ayrım yaptınız, doktorlar arasında ayrım yaptınız, çalışanlar arasında ayrım yaptınız, liyakati ayaklar altına aldınız, hastanelerin yönetimini oluşturdunuz, sözleşmeli yandaşlarınıza 10-15 bin lira maaşlar verdiniz ama doktora, hemşireye, hasta bakıcıya, teknisyene velhasıl diğer sağlık çalışanlarına gelince onları hep unuttunuz”

“İKTİDAR SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İSTEKLERİNİ GÖRMÜYOR”

Sağlık çalışanlarının taleplerini sıralayan Yokuş, “Sağlık çalışanları çok bir şey istemiyor aslında; ek ödemelerinin, döner sermayelerinin adil olmasını, emekliliğe esas olmasını, emekli olunca bari birazcık insanca yaşamak arzusundalar ‘Çalışırken, ekonomik sıkıntı sosyal sıkıntı yaşamayalım’ diyorlar. Allah aşkına, çok şey mi istiyorlar? Aslında çok şey istemiyorlar ama onların isteklerini görmeyen bir iktidar anlayışımız almış başını gidiyor. Şimdi, yarın her birimiz her an hasta olabiliriz. Devlet hastanesine gittiğimiz zaman milletin vekilleri olarak orada size sorsa ebe, hemşire, doktor ‘Ya, sayın vekilim, hani yirmi, yirmi beş gün önce bize bir düzenleme yapıyordunuz, ne oldu? Bizi ne zaman düşüneceksiniz? Yani bizim hakkımızı ne zaman vereceksiniz?" diye içinizde acaba yüzü kızarmayacak bir milletvekili var mı? Olabileceğini düşünmüyorum. Sorunlarını burada tek tek saymıyorum, aslında hepsini defalarca burada saydık. Onun için, diyorum ki: Sağlık çalışanları sokaklarda hak arıyorsa, doktorlar sokaklarda hak arıyorsa, kamu çalışanları sokaklarda hak arıyorsa Mecliste hakları verilmediğindendir; bunun suçlusu, sorumlusu da AK Parti iktidarıdır, Cumhur İttifakı'dır” dedi.