SİYASET
Giriş Tarihi : 19-12-2021 11:16   Güncelleme : 19-12-2021 11:16

Karaca: Asgari Ücret Şimdiden Erimeye Başlayacak!

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca açıklanan asgari ücreti değerlendirerek, asgari ücretin işçilerin eline geçmeden erimeye başlayacağını söyledi.

Karaca: Asgari Ücret Şimdiden Erimeye Başlayacak!

Döviz yükselişi karşısında asgari ücretin erimeye başlayacağını belirten Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, “ Sadece 1 Kasım’dan bu yana, bir buçuk ay içerisinde dolar kuru tam yüzde 60 arttı. Bu yüzde 60’lık kur artışı hemen Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında yüksek enflasyon olarak tekrar vatandaşlarımızı etkileyecek. Açıklanan asgari ücret, daha Ocak sonunda vatandaşlarımızın, işçilerimizin eline geçmeden erimeye başlayacak. Üzülerek söylüyoruz ki şu anda Türkiye artık kronik yüksek enflasyon dönemine girmiştir. Dolar kuru artıkça A’ dan Z’ ye her şeye zam geliyor, anlamadınız mı hâlâ? Yoksulluk, açlık artıyor” dedi.

Enflasyon ve faiz akılla, bilimle düşer

Seyit Karaca enflasyonun ve faizin akılla ve bilimle takip edilen bir ekonomi politikasıyla düşeceğine dikkat çekerek, “Faizi düşürmenin yolu talimat değildir. Faiz ancak hukukla, adaletle, demokrasiyle, insan haklarına saygıyla düşer. Ehliyetli, liyakatli ve dürüst kadroların iş başına geçmesiyle düşer. Bu ülkeyi planlı, programlı, istişareyle yöneterek faiz düşer. Merkez Bankası faiz düşürüyor da ne oluyor? Aynı dönemde Hazine’nin borçlanma faizlerinin çok hızlı bir şekilde arttığından niye bahsetmiyorlar? Eylül başında yüzde 17 olan Hazine’nin 5 yıl vadeli borçlanması şu anda yüzde 23 buçuk. Hazine, yüzde 23 buçuk faizi 5 yıl arka arkaya sürekli ödemek zorunda kalıyor. Vatandaşlardan toplanan vergiler, doğrudan Hazine’nin faiz ödemesi olarak ödeniyor. Gerçekten yazık ve günahtır. Artık iktidar inadından ve yanlışından vazgeçmelidir. Ülkenin ekonomisi akılla, bilimle yöneterek düzelir. Enflasyon da faiz de ancak akılla, bilimle düşer. Israrla, inatla, yanlış akıl dışı tezlerin ülkeye dayatılmasıyla ne faiz ne enflasyon düşer” diye konuştu.