GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-12-2021 17:52   Güncelleme : 05-12-2021 17:52

Konya’da Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Düzenlendi

Konya’da okuyan uluslararası öğrenciler arasında Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması gerçekleştirildi. Hacıveyiszade Camii’nde gerçekleştirilen yarışmanın birincisi Doğu Türkistan’lı Şemseddin Abadi oldu.

Konya’da Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Düzenlendi

İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği ile Konya Müftülüğü’nün birlikte organize ettiği Uluslararası Öğrenciler Arası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Hacıveyiszade Camii’nde gerçekleştirildi. Yarışmaya İl Müftü Yardımcısı Abdullah Yalman, İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Murat Arslan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Resim önizlemesi

 

Konya İl Müftü Yardımcısı Abdullah Yalman yaptığı konuşmada ümmet bilinci vurgusu yaptı. Müftü Yardımcısı Yalman “Ümmet coğrafyasından, farklı ülkelerden kardeşlerimizin bu yarışmaya katılıyor olması bizi heyecanlandırıyor, gururlandırıyor. Bunlar ümmet birliği, ümmet bilinci, ümmet şuuru, birlik beraberliğin adımları. Burada beraber olmak mevlanın bize gösterdiği bir güzelliktir. Biz Ümmeti Muhammediz. En önemli ortak noktamız budur. Bu birlik ve beraberliği bütün İslam coğrafyasında, bütün dünyada yaymak için bütün müminlerin beraber, aynı hedeflerle çalışması gerekiyor. Konya’da da İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneğimiz ile birlikte İl Müftülüğü olarak bu yapılan çalışmalara destek veriyoruz. “ dedi.

Resim önizlemesi

İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Murat Arslan da yarışma hakkında bilgi verdi. Arslan “Bu yarışmanın düzenlenmesinde büyük katkıları olan İl Müftülüğümüze, değerli hocalarımıza ve yarışmaya katılan uluslararası öğrencilerimize teşekkür ediyorum. İnşaallah hayırlara vesile olur. Yarışmamızda birinci olan kardeşimizi UDEF (Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) ve Nevşehir Uluslararası Öğrenci Derneğimizin düzenlediği Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasının finaline göndereceğiz.” şeklinde konuştu.

Resim önizlemesi

İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği olarak Konya’daki uluslararası öğrencilere yönelik faalietler yürüttüklerini belirten Başkan Arslan, “Dünyanın farklı ülkelerinden gelen kardeşlerimizin Türkiye’den mezun olduklarında kendi ülkeleri, İslam dünyası için koşturan, çaba sarf eden bireyler olmasını arzu ediyoruz. Elhamdülillah mezun olup, kendi ülkesinde güzel çalışmalar yapan kardeşlerimiz var. Kardeşlerimizin bu çabaları, çalışmaları bizi motive ediyor ve çalışmalarımızın önemini gösteriyor. 120 ülkeden binlerce kardeşimiz var.” ifadelerini kullandı.

Resim önizlemesi

İl Müftülüğünden vaiz ve hocaların jüri heyetinde yer aldığı yarışmada ilk 3’e giren isimler şöyle:

1. Şemseddin Abadi - Doğu Türkistan

2. Moustapha Ndiaye - Senegal

3. İsmail Adam - Benin

 

Yarışmanın birincisi Doğu Türkistanlı Şemseddin Abadi, UDEF ve Nevşehir Uluslararası Öğrenci Derneğinin 11 Aralık’ta Nevşehir’de düzenleyeceği Türkiye Finaline katılmaya hak kazandı.