SİYASET
Giriş Tarihi : 03-12-2021 15:26   Güncelleme : 03-12-2021 15:26

İYİ Partili Yokuş’tan iktidara: Türk sporunu on dokuz yıldır AK Parti'nin arka bahçesi yaptınız

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın çalışmaları üzerinden iktidara yüklendi. Türkiye’de bir spor yasasına ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Yokuş, “Türk sporunu on dokuz yıldır AK Parti'nin arka bahçesi yaptınız; il, ilçe müdürlüklerinden tutun bakanlık merkezine kadar. Efendim, yetmedi, bütün spor kulüplerine dadandınız, yetmedi, federasyonların hepsine yandaşlarınızı doldurdunuz. Şimdi soruyorum size: Futbol Federasyonunda kaç tane futbolcu var, kaç tane müteahhit var; müteahhit mi çok, futbolcu mu çok?” siteminde bulundu.

İYİ Partili Yokuş’tan iktidara: Türk sporunu on dokuz yıldır AK Parti'nin arka bahçesi yaptınız

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş TBMM kürsüsünde yaptığı konuşmada Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın çalışmaları üzerinden iktidara yüklendi.

 

“HUKUKTAN UZAK TALİMATLARI VERENLERİ HALKIN VİCDANINA HAVALE EDİYORUM”

 

2016 yılında Danıştay spor federasyonlarının seçimlerinde başkan adaylarından istenilen yüzde 15 delege imza zorunluluğu kaldırması kararının Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından uygulanmadığını ifade eden Yokuş şunları söyledi:

“Bir bakanlık düşünün ki yargı kararını uygulamıyor. Bu bakanlığa bağlı genel müdürlük ise yargının aldığı kararı temyize götürüyor, mahkeme ret kararı vermesine rağmen ısrarla bildiğini okuyor. "Bu kurum kimdir?" diye sorarsanız, bu kurum Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü. 2016 yılında Danıştay spor federasyonlarının seçimlerinde başkan adaylarından istenilen yüzde 15 delege imza zorunluluğu kaldırma kararı veriyor. 2019 yılında bu karara Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü düzeltme başvurusunda bulunuyor, düzeltme başvurusu reddediliyor, kesinleşmiş mahkeme kararı kuruma tebliğ ediliyor ama Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu kararı göz ardı ederek Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya imzasıyla bir genelge yayımlıyor. Bu genelgeden önce ise çok ilginçtir bazı federasyonlara "Yüzde 15 imza zorunluluğunu kaldırın." talimatı verilirken bazı federasyonlara "Siz bildiğiniz gibi devam edin." deniyor. Bu, hukuktan uzak, adaletten uzak talimatları verenleri milletimizin vicdanına buradan havale ediyorum.”

 

“DAİRE BAŞKANI ONAYLADIĞI KARARA AYKIRI DAVRANIYOR”

 

“Bu konuyla ilgili trajikomik bir olay daha var, spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu Başkanı ile Danıştay 10. Daire Başkanı aynı kişi” diyen Yokuş, “Daire Başkanı kendi onayladığı karara aykırı hareket eden Kurula da müdahale etmiyor. Allah aşkına, şu yapılanlara bakar mısınız! Hukukun tanınmadığı, çarpık zihniyetinizin hüküm sürdüğü spordan sorumlu bir kurumda başarıdan söz etmek mümkün müdür?” siteminde bulundu.

 

“BÜTÜN SPOR KULÜPLERİNE DADANDINIZ”

 

Türkiye’de bir spor yasasına ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Yokuş, iktidar partisine de spor politikaları üzerinden yüklendi. Spora siyasetin bulaştığını kaydeden Yokuş, şöyle konuştu:

 

Son üç yıldır "Bir kulüpler yasası tasarısı geldi, gelecek, çıkaracağız." denilip duruluyor. Türk sporu, Türk sporcusu bu sözlerden bıktı. Bu keyfî tutumunuz, bu ilgisizliğiniz gözümüzden kaçıyor sanmayın. Bu oyalayıcı sözlerinize artık kimse inanmıyor. Şunu net bir şekilde söylemek gerekir ki: Bu ülkenin kulüpler yasasına değil adamakıllı bir spor yasasına ihtiyacı vardır. En önemlisi de ne biliyor musunuz? Bu yasaya uyacak, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde spora, sporcuya, adamakıllı sahip çıkacak yöneticilere ihtiyaç var. Bu hususta Sayın Cumhurbaşkanımız bir zaman şöyle demişti: ‘Bu ülkede Türk sporunun başarısının önünü tıkayan bürokratik oligarşi var’ Sayın Cumhurbaşkanım, evet, bürokratik oligarşi var ama yetmez, siyaset var yani Türk sporunu mahveden sizin yanlış politikalarınız var. Allah aşkına, Türk sporunu on dokuz yıldır AK PARTİ'nin arka bahçesi yaptınız; il, ilçe müdürlüklerinden tutun bakanlık merkezine kadar; efendim, yetmedi, bütün spor kulüplerine dadandınız; yetmedi, federasyonların hepsine yandaşlarınızı doldurdunuz. Şimdi soruyorum size: Futbol Federasyonunda kaç tane futbolcu var, kaç tane müteahhit var; müteahhit mi çok, futbolcu mu çok?”

“TÜRK SPORUNDAKİ DÜZENLEMEYİ YENİ BAŞTAN ALACAĞIZ”

İYİ Parti iktidarında Türk sporunu ihya edeceklerini aktaran Yokuş, “İYİ'ler geliyor; İYİ'ler, tahrip ettiğiniz Türk sporundaki düzenlemeyi yeni baştan alacak, liyakati, hakkı, hukuku, adaleti getirecek, kirli siyasetinizle kirlettiğiniz Türk sporunu inşallah pırıl pırıl yapacağız. Haktan, hukuktan, adaletten kopmuş olan yandaş yöneticilerle de hesaplaşacağız, hukuk önünde hesaplaşacağız. Türk sporunu, ata sporunu gerçekten ihya edeceğiz yani Büyük Atatürk'ün dediği gibi "Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur." anlayışı içinde sağlam beyinler yetiştireceğiz, sağlam vücutlar yetiştireceğiz; Türk gibi düşünen, Türk gibi yaşayan, Türk gibi dik duran sporcular yetiştireceğiz” şeklinde konuştu.