GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-11-2021 17:03   Güncelleme : 13-11-2021 17:03

Binali Yıldırım'ın Yeni Görevi

ürk Konseyi Devlet Başkanları 8. Zirvesi bugün gerçekleşti. Zirvede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'ın Aksakallılar Konseyi'ne Türkiye'nin Aksakalı olarak atandığını duyurdu. Peki, Aksakallar konseyi nedir? Aksakallar Konseyi'nde kimler var? Binali Yıldırım'ın yeni görevi ne?

Binali Yıldırım'ın Yeni Görevi

Türk Konseyi Devlet Başkanları 8. Zirvesi, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda gerçekleştirildi. Başkanlar Konseyi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıkmalarda bulundu. Konuyla ilgili araştırma yapan vatandaşlar, Aksakallar konseyi nedir? Aksakallar Konseyi'nde kimler var? Binali Yıldırım'ın yeni görevi ne? diye merak ediyor. İşte merak edilen ayrıntılar...

AKSAKALLAR KONSEYİ NEDİR, NE ZAMAN KURULDU?

2001 yılında İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıda dönemin Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in zirveler süreci çerçevesinde Aksakallar Konseyi ve Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenterler Asamblesi kurulmasını önerdi.

2010 yılında İstanbul'da düzenlenen yeni bir zirve toplantısında Devlet Başkanları Konseyi, Dışişleri Bakanları Konseyi, Kıdemli Memurlar Komitesi, Aksakallar Heyeti ve Sekreterya gibi bölümleri barındıran Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi resmi olarak hayata geçirildi.

Konseyin İstanbul'daki daimi Sekretaryası'na ilk Genel Sekreter olarak Büyükelçi olan Halil Akıncı atandı.

BİNALİ YILDIRIM'IN YENİ GÖREVİ NEDİR?

Türkiye'nin son başbakanı olarak kayıtlara geçen AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Aksakallılar Konseyi'ne Türkiye'nin Aksakalı olarak atandı. Başkan Erdoğan, Binali Yıldırım'ın yeni görevi ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Binali Yıldırım'ı Aksakallar Konseyi'ne Türkiye'nin Aksakalı olarak atadık. Binali Bey'in, tecrübesi ve birikimiyle ulaştırma başta olmak üzere Konsey'in çalışmalarına her alanda değerli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Üstlendiği bu önemli görevde kendisine başarılar diliyorum."

AKSAKALLAR KONSEYİ'NDE KİMLER VAR?

Üye Ülkeler
* Azerbaycan
* Kazakistan
* Kırgızistan
* Özbekistan
* Türkiye

Gözlemci Ülkeler
* Macaristan