GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-11-2021 15:30   Güncelleme : 13-11-2021 15:40

Ziya Altunyaldız: “Yapay Zekaya, Teknolojiye Ve İnovasyona Dayalı Dünyayı Bugünden Şekillendireceğiz.”

AK Parti Konya Milletvekili Ziya ALTUNYALDIZ başkanlığındaki TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile birlikte Bilişim Vadisi’nde teknik gezi gerçekleştirdi ve Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nu (TOGG) ziyaret etti.

Ziya Altunyaldız: “Yapay Zekaya, Teknolojiye Ve İnovasyona Dayalı Dünyayı Bugünden Şekillendireceğiz.”

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın Türkiye’nin Otomobili TOGG’a ilişkin sunum yaptığı ziyarette ayrıca TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya ALTUNYALDIZ ve beraberindeki heyet Bilişim Vadisi’nde yer alan Tasarım Kümelenme Merkezi ve Yazılım Okulu’nda incelemelerde bulundu.

Komisyonun Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirdiği ziyaret Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Mehmet Fatih Kacır ile Çetin Ali Dönmez’in Komisyon üyelerine yaptığı sunum ile sona erdi.

Teknoloji artık hayatın her alanında, teknolojiyi üreten ülkelerden olacağız

8. Ar-Ge Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nin açılış töreninde söz alan AK Parti Konya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya ALTUNYALDIZ, Sanayi Devrimi’nden bu yana üretim süreçlerinin de evrim geçirdiğini, iki yüzyıl önceki buhar gücünün yerini bugün yapay zeka, teknoloji ve inovasyonun aldığını ifade etti.

ALTUNYALDIZ: “Bugün dünyanın en değerli 10 şirketinin 7’si teknoloji şirketi. Teknolojiye, dijitalleşmeye ayak uyduran şirketler büyük yatırımlar alıyor, karlarını çok kısa bir sürede artırıyor. Ülkemizden değeri 1 milyar doları aşan unicorn’ların, 10 milyar doları aşan decacorn’ların çıkması bizleri sevindiriyor. Ülkemiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde savunma sanayiide ve teknolojide büyük atılımları hayata geçirdi. İlerleyen dönemde de ülkemizdeki unicorn’ların, decacorn’ların sayısını hızla artıracağız.” fadelerinde bulundu.

ALTUNYALDIZ ayrıca: “Bu yılın başında Meclis’imizde kanunlaştırdığımız düzenlemelerle birlikte inovasyon, teknoloji, tasarım ve markalaşmadan oluşan rekabetçilik ekosistemini bir adım daha öteye taşıdık. Sanayi-üniversite-araştırmacı ve girişimci iş birliğinin yeni bir fazda gelişimini sağladık. AR-GE ve tasarım merkezlerine yönelik kanunların birbirini destekleyen ve tamamlayan yapılarını güçlendirdik. Bu bir takım oyunu. ikirlerin oluşması, bu fikirlerin modellenebilmesi, modellerin üretime dönüşebilmesi, üretimlerin ticarete dönüşebilmesi, değer zincirinin halkaları. Bunları birbirinden ayırmak mümkün değil. İşte bütün bunları oluşturabilmek de tüm parametreleri örtüştürebilmek, iradesini ortaya koyabilmek ve bu iradeyi de birlikte taşıma becerisini ortaya koyabilmektir.” değerlendirmelerinde bulundu.

Anadolu’nun kadim unsurlarından dijital dünyaya

AK Parti Konya Milletvekili Ziya ALTUNYALDIZ başkanlığındaki TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile birlikte Bilişim Vadisi’nde incelemelerde bulundu.

Tasarım Kümelenme Merkezi’nde Anadolu’da yer alan endemik bitkilerden, folklor unsurlarından esinlenerek hazırlanan ürünleri inceleyen heyet, dijitalleşmeyle beraber önemi giderek artan yazılım alanında eğitimler veren Tasarım Okulu’nu ziyaret etti.

Yeni lige yolculuk hız kesmeden devam ediyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyeleri daha sonra ürkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nu (TOGG) ziyaret ederek TOGG ile ilgili bilgiler aldı.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın TOGG’a ilişkin fabrika inşaatına ve AR-GE faaliyetlerine ilişkin bilgi verdiği ziyarette fabrikanın 1,2 milyon metrekarealanda kurulduğunu, akıllı cihazlarla ilgili teknolojiyle ilişkin merkezlere, Bursa ve Kocaeli'ye yakın olduğu ifade edildi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya ALTUNYALDUZ Türkiye’nin Otomobili TOGG’un direksiyonuna geçerek “Ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi’nin gözbebeği TOGG ile yeni lige ve yeniliğe yolculuk hız kesmeden devam ediyor. Yolun açık olsun Türkiyenin Otomobili” ifadelerinde bulundu.

Milli Teknoloji Hamlesi ile geleceğin dünyasını teknolojiyle, inovasyonla ve AR-GE ile şekillendireceğiz

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve Komisyon üyeleri, Bilişim Vadisi ziyaretlerinin son aşamasında Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Mehmet Fatih Kacır ve Çetin Ali Dönmez’den Milli Teknoloji Hamlesi’ne ilişkin sunum aldı.

Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında hayata geçirilenler ve önümüzdeki dönemde planlanan konuların kapsamlı şekilde değerlendirildiği sunumda ALTUNYALDIZ: “Geleceğin dünyasını teknolojiyle, inovasyonla ve AR-GE ile şekillendirmeye gücümüz de isteğimiz de baki. Gözümüz daima yükseklerde. Yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Komisyon üyelerimiz ile birlikte ülkemizi geleceğin dünyasına taşıyacak çalışmaları yerinde değerlendirme imkanı bulduk. Milli Teknoloji Hamlesi ile ülkemizin savunma sanayiinden, teknolojik dönüşümüne, uzay ve havacılıktan ileri düzey telekominikasyona kadar nitelikli alanlardaki ilerlemesine ışık tutan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Çalışmaları yerinde inceleme imkanı bulduğumuz bu teknik ziyaretimizde Komisyonumuzun üyelerine, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a, Bakan Yardımcılarımıza ve ülkemizin teknolojiyle yoğrulmuş bu atılımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” değerlendirmelerinde bulundu.