YEREL
Giriş Tarihi : 18-10-2021 18:07   Güncelleme : 18-10-2021 18:07

Karataylı Öğrenciler Hem Öğreniyor Hem Kazanıyorlar

Karatay Belediyesi’nin KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile imzaladığı “Öğrencilerimizi Modern Tarım Teknikleriyle Buluşturuyoruz” protokolü, Celaleddin Karatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde hayata geçti. Okulda eğitim gören 25 öğrenci, Karatay Belediyesi ve KOP’un destekleri sayesinde okuldaki uygulama alanlarında hem pratik yapma hem de para kazanma imkânına kavuştu. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca da okulu ziyaret ederek uygulamalı eğitim yapan öğrencilerle buluştu.

Karataylı Öğrenciler Hem Öğreniyor Hem Kazanıyorlar

Celaleddin Karatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, okuldaki uygulama alanları sayesinde hem pratik yapma hem staj hem de para kazanma şansı buluyor. Söz konusu proje; Karatay Belediyesi tarafından hazırlandıktan sonra Karatay Kaymakamlığı’nın katkıları, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın destekleriyle hayata geçti.

Resim önizlemesi

 

HEM ÖĞRENİYOR HEM KAZANIYORLAR

 

“Öğrencilerimizi Modern Tarım Teknikleri ile Buluşturuyoruz” projesi, Celaleddin Karatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kampüsü içerisindeki 40 bin metrekarelik alanda uygulanıyor. Okulda Tarım Bölümü’nde eğitim gören öğrenciler, alan içerisinde oluşturulan 114 metrekarelik çadırda kültür mantarı yetiştiriciliği yapıyor. Öğrenciler mantar yetiştiriciliğinin yanı sıra 2 adet 240’ar metrekarelik örtü altı serada kesme çiçek ile mevsimlik yeşil sebze de yetiştiriyor. Proje bununla da sınırlı değil. Karatay Belediyesi ve KOP’un destekleriyle 110 metrekarelik alanda 50 adet küçükbaş hayvan kapasitesine sahip ağılın bulunduğu projede, ayrıca bin 500 adet yumurta tavukçuluğu da yapılıyor.

Resim önizlemesi

Öğrenciler, teorik eğitimlerinin yanında proje sayesinde hem uygulamalı eğitim almış oluyor hem de üretilen ürünlerin satışından elde edilen paradan pay da alıyor. Öğrencilerin Yaz aylarında staj yapma imkânı sunacak projeyle öğrenciler nitelik kazanarak gelecek planlamasında avantaj elde etmiş olacaklar.

 

HASAN KILCA, ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE MANTAR HASADI YAPTI

 

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç ile birlikte projenin yürütüldüğü Celaleddin Karatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. Projenin uygulama alanlarında inceleme yapan Başkan Hasan Kılca ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç, mantar yetiştiriciliğinin yapıldığı çadırda öğrenciler ve öğretmenlerle birlikte mantar hasadı da yaptı.

Resim önizlemesi

Projenin yürütüldüğü diğer bölümlerini de inceleyen ve okul yönetimi ile öğrencilerden bilgi alan Hasan Kılca, belediye olarak eğitime çok önem verdiklerini belirterek, her zaman eğitimcilerin ve öğrencilerin yanında olduklarına vurgu yaptı.

Resim önizlemesi

 

 

OKULLARIMIZDAKİ TEORİK EĞİTİME PRATİĞİ KATARAK ÖĞRENCİLERİMİZİN NİTELİK KAZANMASINA KATKI SUNUYORUZ

 

Mayıs ayında Karatay Kaymakamlığı’nın katkıları, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın destekleriyle “Öğrencilerimizi Modern Tarım Teknikleriyle Buluşturuyoruz” adlı projenin protokolünü imzaladıklarını hatırlatan Kılca, “Projenin hayata geçmiş olması ve öğrencilerimizin istifade etmeye başlamasını görmek bizleri çok mutlu etti. Okullarında teorik eğitim alan öğrencilerimizin pratik eğitimini de bir staj mantığında almaları sağlanıyor. Yani öğrenci kardeşlerimiz, hayvancılık ve diğer alanlarda pratik yaparak uzmanlaşırken; gelecek planlamalarına katkı yapmış oluyorlar. Üstelik ürettikleri ürünlerin satışından da para kazanıyorlar. Dolayısıyla bu tür projelerle okullarımızdaki teorik eğitime pratiği de katarak öğrenci kardeşlerimizin çok daha fazla nitelik kazanmalarına katkı sunmuş oluyoruz. Bu vesileyle, projeye destek veren KOP İdaresi Başkanlığımıza, Karatay Kaymakamlığımıza, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, okul yönetimine, öğretmen ve öğrenci kardeşlerime teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.